arrow
profile_image
Mia2
od 22. 2. 2015
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

Ahoj.
Mám menší problém. Jsem ve čtvrťáku na osmiletém gymnáziu a chci se hlásit na . Ten problém je, že nevím kam. Nejde jen o výšku. Já ani nevím, čím bych se v budoucnu chtěla živit. Nemám prostě žádné vysněné povolání.
Pokusím co vám co nejvíce přiblížit svou situaci a "požadavky" a snad mi bude někdo schopný poradit.

Nejdříve by se asi každý zeptal: "A co tě baví?"

Baví mě cizí jazyky (angličtina, ruština). Zaměřila jsme se teda na tohle a hledala. Našla jsem obory jako Anglický jazyk a literatura:
To je ale, jak jsem pochopila, jazykověda + reálie anglicky mluvících zemí. To by mě ale nebavilo, učit se syntax, morfologii, fonetiku ...
Pak se dalo na magisterském pokračovat v této filologii, nebo navázat na Učitelství anglického jazyka a literatury pro střední školy - jenže učit nechci - nejsem typ, který by byl schopný něco trpělivě vysvětlovat, nebo Překladatelství anglického jazyka - nedokážu si představit sama sebe, jak někde sedím v knížkách, překládám texty, smlouvy, to by mě prostě nenaplňovalo.
(Tohle bylo konkrétně na Masarykově v Brně)

Pak jsem našla na Palackého v Olomouci: Angličtina se zaměřením na tlumočení a překlad - stejná situace jako u magistra na Masarykově.

Pak na Ostravské univerzitě kromě Anglického jazyka a literatury je také Angličtina ve sféře podnikání - to nebude jen filologie, ale bude to taky praktické, říkala jsem si, byl tam třeba předmět Ekonomika a řízení firmy, Obchodní korespondence. O ekonomice nevím přesně, co si myslet, protože jsem ji jako předmět nikdy neměla. Jen jako kapitolu v ZSV (základy společenských věd). Ale taky mě nijak zvlášť neláká.

Také mi spousta lidí říká věty typu: "Anglicky dnes umí každý. Navíc si můžeš udělat certifikát, nemusíš to studovat na VŠ." nebo "Dej si jazyk a něco k tomu." Jenže ono se to "něco" těžko vybírá. Kdybych měla vzít ostatní předměty ve škole, nic kromě těch jazyků mě tak nebaví. Jsou předměty, které bych určitě studovat nechtěla: chemie, biologie, fyzika, matematika. Tím pádem zůstanou předměty, které mi "nevadí", a to je asi tak čeština, zeměpis. Ale co s tím?

Tohle bylo ohledně školy. Teď ještě k tomu povolání. Začnu asi tím, co bych nechtěla. Rutinu. Každý den to samé. Naopak bych chtěla pracovat samostatně, sama si organizovat práci, prostě nejsem "týmový hráč".

A ohledně té angličtiny. Nakonec jsme teda dospěla k tomu, že nechci studovat ten jazyk jako takový. Chci mít prostě výbornou angličtinu (ať už z VŠ, kurzu, certifikátu) a používat ji při své práci. Baví mě sledovat filmy v originále a "poslouchat" angličtinu, bavit se s cizinci. Nevím, jestli to správně vysvětluju a jestli budu pochopena, ale prostě se mi tento jazyk líbí, ráda si hledám slovíčka a fráze navíc. Na hodiny angličtiny ve škole se těším. Nevím, jak to jinak popsat.

Byl to trochu dlouhý odstavec, ale budu ráda, když mi někdo poradí ať už s tou školou, povoláním nebo třeba taktikou, jak se k nějakému výsledku dobrat. Určitě pište, pokud jste na tom jako já.

arrow
profile_image
mmenie
od 13. 6. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Angličtinou se dneska opravdu živí kdekdo a tak z toho nejsou bůhví jaký peníze. Navíc, pokud nebudeš chodit někam, kde se ten obor vyučuje v angličtině, tak si asi angličtinu na vejšce moc nezlepšíš, tím, že tam jsou lidi na různých úrovních, se tam spíš opakujou základy a tak. Pokud nechceš matiku/fyziku atd., tak bych to směřovala někam na regionální/mezinárodní studia, nebo třeba management/marketing.

Co VŠ v zahraničí?

arrow
profile_image
Zorazhora
od 6. 1. 2015
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

"Anglicky dnes umí každý - spis si kazdy MYSLI, ze umi. Ja ziju 13 let v zahranici, anglictinu pouzivam tedy denne nejen v praci, ale I doma, a navic jsem zde AJ vystudovala na vysoke. Kdyz prijedu do CR a slysim mluvit ty, kteri o sobe tvrdi, ze umi anglicky, tak mi to rve usi!

K tematu - napada me delat pruvodkyni anglicky hovoricim turistum v CR (plat sice asi nic moc, nepotrebujes na to asi VS, ale zase to neni klasicka 'tymova' prace

arrow
profile_image
Amour
od 28. 7. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Co zkusit nějaký IT obor? či logistiku?

arrow
profile_image
jilkovav
od 8. 10. 2015
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

A co tahle Filozofickou fakultu v Plzni...Mezinárodní vztahy - teritoriální studia (specializace Britská a americká studia nebo Ruská studia) vyuzijes jak Aj tak i Rustinu. Nebo na druhem jen Anglictinu a pak na vyber mas další jazyk volitelnej v prubehu roku. Odkaz je: http://ff.zcu.cz/kap/applicants/bc/

arrow
profile_image
Mia2
od 22. 2. 2015
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

Reaguji na morrighan:

Cituji morrighan: Co VŠ v zahraničí?

To mě taky napadlo, ale jsou tady 2 věci:
Zaprvé, musela bych si vybrat obor, který bych chtěla studovat. V tom je ale ten problém, že nevím, co kromě těch jazyků by mě bavilo.
Zadruhé, mám z toho strach. Nikdy jsme nebyla déle než 14 dní v cizím prostředí, sama, a teď bych měla žít v zahraničí? Připusťme ale, že bych nějakou školu v zahraničí hledala. Na Gaudeamu (veletrh vysokých škol) byly stánky univerzit v Dánsku, apod. Hodně tam zdůrazňovali, jak je tam studium zaměřené na praxi a jak se na českých školách jen studenti biflují a papouškují. Co si o tom myslíte?
Nebo Velká Británie, kde vám na studium půjčí britská vláda a vy začnete splácet, jakmile vyděláváte určité množství peněz. Připadá mi to "podezřelé". Máte s tím nějaké zkušenosti?

arrow
profile_image
lenji
od 29. 8. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji Mia2: Pak na Ostravské univerzitě kromě Anglického jazyka a literatury je také Angličtina ve sféře podnikání - to nebude jen filologie, ale bude to taky praktické, říkala jsem si, byl tam třeba předmět Ekonomika a řízení firmy, Obchodní korespondence.

Studovala jsem na Ostravské jazyk ve sféře podnikání (ne konkrétně AJ) a měli jsme předmět Ekonomika a řízení firmy společný se studenty ostatních jazyků ve sféře podnikání. Ten předmět ti dá jen takové základy ekonomie...ne že bych čekala, že budeme mít stejné znalosti jako studenti ekonomické školy, ale čekala jsem, že při studiu tohoto oboru bude kladen stejně velký důraz jak na výuku jazyku, tak i na ekonomické vzdělání. Ale jsem 2 roky ze školy, vím, že se pak nějak měnily sylaby předmětů, tak snad k lepšímu. Jinak učitel na ekonomiku byl úžasný, byl to jediný předmět, kam jsem chodila ráda i na přednášky.

Cituji Mia2: "Dej si jazyk a něco k tomu."

Souhlasím, když už volit studium jazyku, tak si dát další obor k tomu. Nebo v rámci studia jazykového oboru využít 1 rok erasmu na zahraniční škole a pak další rok pracovní stáž.

Cituji morrighan: Co VŠ v zahraničí?

Tohle se mi jeví jako nejlepší varianta. Spolužačka ze střední šla studovat VŠ do Velké Británie a má se skvěle. Nevím, jestli se tady do ČR bude ještě někdy vracet, ale kdyby jo, tak má práci se svou jazykovou vybaveností jistou. Nedávno mi říkala kamarádka, která nějaký čas žila v zahraničí a po návratu do ČR šla na pohovor do mezinárodní firmy, kde každý musí umět aktivně angličtinu, že měla co dělat, aby se při pohovoru nerozesmála, když na ni jeden z těch chlapů na výběrovém řízení promluvil, jelikož přízvuk měl děsný a bylo poznat, že nikdy v Anglii ani nebyl.

Reaguji na Mia2:
Ta půjčka by neměla být podezřelá. Zkoušela jsem se poptat kamarádky, co si jí brala, protože jsem taky měla zájem o UK (United Kingdom, ne Univerzita Karlova xD). Pokud vím, tak to začneš splácet až s vyšším platem a ten v ČR často ani nedostaneš, takže kdybys pak pracovala tady, tak to ani snad nemusíš splácet (pokud bys teda neměla hodně vysoký plat)...ale radši se na to podívej. Rozhodně to není podvod, toho se neboj, je to financované vládou. Spíš jde o to, jestli se chceš zadlužit, některým lidem by to vadilo.

S tím oborem...hele, stejně si ho zvolit musíš, ne? Angličtinu jako takovou studovat nechceš, takže prostě musíš jít na jiný obor. Tady ti těžko poradíme, co tě může bavit, musíš se na ty obory podívat, co to obnáší, jaké jsou pracovní příležitosti atd. Business, ekonomika by možná šla, taky třeba chemie by ti mohla vydělat a laboranti všeho druhu jsou docela cenění. Nebo třeba žurnalistika, tam bys musela fakt dobře ovládat ten jazyk, takže je to výzva. Já bych si našla nějaké vytipované univerzity a podívala se, co tam učí a třeba jaká katedra je tam fakt dobrá atd. Prostě jít za nejlepším.

Hele, já jsem taky taková "nesamostatná" žába, hrozně jsem se bála všeho. Tak jsem si řekla stop a odjela jsem na Erasmus do Dublinu. Jo, tady dostanu sice peníze na nájem, takže s tím vyděláváním tu nemám zkušenosti (což bych v dalším semestru chtěla změnit). Podle mě je super takle vyjet, bydlet sama, být na sebe odkázaná, vyzkoušet si to...zvlášť v zahraničí. Když ten jazyk umíš, tak to není problém (aspoň tedy v Irsku a ani v UK, u Francie si nejsem jistá).

arrow
profile_image
Mia2
od 22. 2. 2015
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

Reaguji na morrighan:
Takže teď studuješ v Dublinu? Můžu se zeptat co a jak dlouho?

arrow
profile_image
Zorazhora
od 6. 1. 2015
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

No, s tou VS v Británii - tak treba zrovna já jsem tu vysokou tady vystudovala a pujcku mi nedali. Ono, proc by měla britská vláda (=britsti danovi poplatnici) platit studium cizincum? Ale je to spoustu let, treba se od te doby něco změnilo. Ale I kdybys pujcku dostala, nebud naivni jako spousta Cechu - ta pujcka by ti nepokryla celkove naklady na zivot, musela bys zaroven pracovat a něco si vydělat (sluzby, nájmy atd jsou tady v Anglii velmi drahe, nelze to srovnavat s Ceskem).

Pak jde o to, jestli je tvoje anglictina opravdu tak dobraá, abys zvládla akademickou anglinu na vysoke....Pujc si nejakou ucebnici, která se bězně pouzivá na britske VS (jako aspirujicimu studentovi by ti nemělo dělat problem si to najit) a zeptej se sama sebe, jestli na to opravdu más...Já osobně jsem studijni typ, ale studium a práce dohromady mi tehdy daly dost zabrat + nemás v zahranici podporu rodiny atd....psychicky to neni lehke.

Neodrazuju tě, jen ti rikám, abys nebyla naivni a ber s rezervou takovy reci, jakoze něci kámoska odjela do UK, britská vláda ji plati skolne a holka se má bezvadně, nemusi nic dělat a vsechno je v pohodě...

Omluva za angl. klávesnici.

arrow
profile_image
Mia2
od 22. 2. 2015
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

Reaguji na Zorazhora:
No, já právě naivní nejsem. Vím, že by to určitě nebylo "jen tak". A mám právě strach, protože si nemyslím, že bych to zvládla. To, že "umím anglicky" na maturitní úrovni neznamená, že bych mohla studovat nějaký obor, navíc nejspíš pro mě úplně nový a se spoustou odborných slov, v angličtině. Taky si nedokážu sama sebe představit, jak žiju sama např. v té Británii, pracuju, platím si nájem.
Nejsme tak ambiciózní, odhodlaný a odvážný člověk, abych se do něčeho takového pustila. Takže si jsem vědomá toho, že bych to asi nezvládla - ne že bych se podceňovala, jen nad tím racionálně uvažuju na základě toho, "jak se znám".

A můžu se zeptat, kde žiješ, co tě přimělo k tomu studovat v zahraničí (myslím, jestli jsi náhodou třeba nebyla v podobné situaci, co jsi studovala, a jak jsi teď spokojená?

Reaguji na Mia2: Anglickou literaturu na Trinity College Dublin, jsem tu na 8 měsíců.

Ještě mě napadá...co třeba udělat si bakaláře tady a do zahraničí si odjet udělat magistra (ing, cokoliv)? Měla bys už základy oboru, lepší angličtinu, snad i peníze z brigád a práce? Víc by ses "otrkala".

arrow
profile_image
Zorazhora
od 6. 1. 2015
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Mia2: Ja jsem odjela po maturitě cestovat a zít v cizině (UK, USA, Holandsko ) jen tak s tím, ze se pak vratím do Ceska a pujdu na VS, a pak jsem se po 3 letech zase ocitla nahodou v UK a díky shode několika nahod jak pracovních, tak osobních jsem tu zustala. Ale nechtěla jsem se vzdat studia na vysoke, tak jsem zacala studovat tady v Anglii, no zacatky nebyly jednoduche. Ani po vystudovaní si nikdo z absolventa nesedne na zadek (jinak by tolik absolventu neskoncila za pultem u McDonalda), clověk musi zacít od píky.

Muj prípad je dost specificky, takze prímo v tve situaci jsem nebyla, ja jsem byla dost ambiciozní a Cesko mi bylo male, vzdycky jsem chtěla zít 'venku', pokud ambiciozní nejsi, tak by bylo lepsí se netrapit se studiem v cizině a dělat to, co je ti blízke tam, kde to znas, jinak bys mohla byt v cizině dost nestastna.

Jak jsem ted spokojena? Díky, docela jsem, ale vsude je chleba o dvou kurkach, a je to nekonecna drina, protoze clověk na sobě musí porad pracovat. Je blbost si myslet, ze vystudujes vysokou, dostanes diplom a pak se uz budes mít cely zivot dobre. Dneska se clověk musí porad zdokonalovat a neusnout na vavrínech, a v Anglii to platí o to víc, protoze je tu vetsí konkurence a lidi jsou tu dravějsí.

Omluva za angl. kl.

arrow
profile_image
Mia2
od 22. 2. 2015
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

Reaguji na morrighan:

Cituji morrighan: co třeba udělat si bakaláře tady a do zahraničí si odjet udělat magistra (ing, cokoliv)?

To vypadá celkem jako dobrá možnost. Akorát, nebyl by problém v zahraničí s uznáním českého Bc.?

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené