arrow
profile_image
Kosheeeen
od 28. 3. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ahoj, chtěla bych informace o studiu na humanistické fakultě, na co si dát pozor při přijímačkách, z čeho se skládají apod. Dále bych se chtěla informovat o studiu konkrétním jak je těžké, co je tam za předměty, jak jsou přísní profesoři apod. Prosím o jakékoli informace....

arrow
profile_image
eerie
od 25. 10. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Na jaké škole?

arrow
profile_image
Kosheeeen
od 28. 3. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Karlova Univerzita, fakulta Humanismu..

arrow
profile_image
eerie
od 25. 10. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Myslíš FHS (Fakulta humanitních studií ) zkoušky jsou překlad odborného textu (250 slov tuším) se slovníkem. Takže nejde zas tolik o jazykové schopnosti, i když jsou třeba, ale stylistické a alespoň nějaké zkušenosti s odbornými texty, tzn. trochu alespoň vědět jak formulovat, utřídit myšlenky textu atd.

arrow
profile_image
marilyn
od 12. 8. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

myslíš fakultu humanitních studií? myslim, že využití pro profesní život neni nic moc, je to spíš pro takový ty věčný studenty, co se rádi pachtěj v blbostech...

Humanitní fakulta nepatří k obtížným. Celé studium je založeno na učení se faktů - tj. učit se básničky nazpamět. Myslím si, že jediný záměr, jaký byl vytvořit tyto podobné fakulty bylo zvednutí uměle počtu vysokoškoláků. Ale ve srovnání se studenty jiných fakult, např. technických, zdravotnických, přírodovědeckých, jsou studenti humanitního studia de facto takový pseudostudenti, trošku chybí budoucí uplatnění.

Cituji Baripet: Celé studium je založeno na učení se faktů

Není to právě naopak? Myslím, že fakta se učí třeba na medicíně, humanitní studia jsou trochu o něčem jiném... Ano, s uplatněním je to horší, ale netvrdila bych, že humanitní vědce nepotřebujeme.

No, je to trochu jinak. Studuji zdravotnický obor a o faktech to rozhodně není. Máme spoustu předmětů, jako je biochemie, biofyzika, fyziologie, radiologie, mikrobiologie, atd.. Studium této fakulty musí být náročné zejména proto, že se jedná o lidské života a žádnou chybu není možné vrátit zpět. Humanitní vědce potřebujeme, ovšem tak silnou míru absolventů humanistních studií určitě ne.

Cituji Baripet: Humanitní vědce potřebujeme, ovšem tak silnou míru absolventů humanistních studií určitě ne.

S tím souhlasím. A studium medicíny - to jsou zejména fakta, to se nedá popřít. FHS je hodně kreativní škola a hodně se tam klade důraz na filosofii, což je podle mě trochu zbytečné. Myslím, že to není špatná škola, ale studenti by se měli už od začátku nějak profilovat, aby mohli po těch třech všeobecných letech taky v něčem obstát (předpokládá se pokračování na některém z magisterských oborů, protože jinak je to jen takový všeobecný bazál) a měli určité zaměření. Téma je ale o konkrétních informacích - těch je na stránkách fhs.cuni.cz celkem dost. Myslím, že přijímačky nejsou přehnaně těžké a ten, kdo umí jazyk a nějak obstojně pracovat s textem, se dostane.

On obecně ve společnosti panuje takový přezíravý postoj k humanitním oborům, protože si pod pojmy jako "historická sociologie, sociální a kulturní ekologie, studia občanského sektoru" apod. většinou lidé nic moc nepředstaví, jelikož se k tomu staví z hlediska využitelnosti a praktičnosti. Ale co si budeme povídat, na humanitní studia je také dost velký nával právě proto, že přijímačky nepatří k nejtěžším a opravdu se celá řada věcí dá tzv. "okecat", nejde zkrátka o striktní vědu. Vzpomínám si na dobu svých studií na vysoké škole, že studenti humanitních věd neměli nikdy takovou "úmrtnost" jako na jiných oborech- ale většinou pak stejně buď přecházeli na jiné obory nebo si vybrali ještě jeden "praktičtější" obor, protože včas správně nahlédli, že jejich uplatnění v praxi např. s oborem "muzejnictví a archivnictví" nebude moc velké- tato místa jsou většinou v muzeích a archivech obsazena lidmi až do důchodu, čili jaksi volná místa se nedostávají. Pokud už bych si z té fakulty něco vybrala, byl by to nejspíš obor Sociální politika a sociální práce.

Cituji Karin: studenti humanitních věd neměli nikdy takovou "úmrtnost" jako na jiných oborech

Tak zrovna na FHS je úmrtnost docela velká - normálně se stává, že po prvním ročníku zbyde ze 700 přijatých třeba 150.

To by musely být ty faktory specifikovány (náročnost studia, osobní důvody studentů, změna oboru apod.) Nelze takto zobecnit, záleží na oboru - ale většinou končí studenti, kteří nedokáží formulovat srozumitelně názor, neumí se učit, nedokáží napsat seminární práci s jejími náležitostmi apod.

arrow
profile_image
eerie
od 25. 10. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Luciel86: Studuješ zde?
Já myslím, že FHS má jednu poměrně významnou odlišnost například od FSV nebo FF, tedy dalších humanitně zaměřených fakult a to je zde stále se omílající liberálnost. Je to typické pro univerzity na západě, ale zároveň značně obousečná zbraň. Právě díky tomu, že si člověk volí z poměrně širokého a obsáhlého spektra předmětů je vlastně až na povinný základ strůjcem svého osudu. Rozhodně díky tomu, že předmětů je tolik není těžké vybrat si ty, díky kterým se člověk studiem nějak "propluje" - a má titul. Na druhé straně myslím, že díky tomu, že je to nejmladší fakulta UK tak je opravdu značně otevřená inovacím a je liberální. Vyžaduje po člověku zodpovědnost za to co si zvolí a pokud nestuduje jen kvůli titulu myslím, že mu dává obrovskou řadu příležitostí, zkušeností a kvalitní znalosti. A ruku na srdce i absolventi řady jiných fakult a oborů často nepracují v oboru.

Cituji Karin: To by musely být ty faktory specifikovány (náročnost studia, osobní důvody studentů, změna oboru apod.) Nelze takto zobecnit, záleží na oboru

Faktory nemusí být specifikovány, abychom si vytvořili představu o jakémsi "odpadu" (který zkrátka je takový) a bavíme se, myslím, o bakalářském oboru "Studium humanitní vzdělanosti". Většinou končí studenti, kteří na to nemají nebo dále nechtějí pokračovat. Je nastaven kreditový systém a zejména v prvním ročníku je složení zkoušek omezeno semestrem. Spousta studentů skončí na tom, že nemají dostatek kreditů nebo nesloží požadované zkoušky. Tak je to skoro všude a tady je odpad velký i proto, že se bere tolik lidí.

eerie

Ano, příští semestr končím a pak bych chtěla nastoupit na magisterský obor - abych dostala ono "vytoužené" zaměřění . Ano, studium je hodně liberální, což nemusí být vždy výhodou. Tahle škola mi nepřijde špatná, ale člověk prostě musí myslet na budoucnost a povolání. Spousta studentů to bere jako cestu k titulu a záměrně si volí ty nejlehčí semináře a pak zjistí, že z toho nic nemají a nejsou nijak zaměření. Přitom si myslím, že ty tři roky všeobecného studia nemusí být k zahození, když se doplní o nějaké užitečné magisterské vzdělání. Na FHS se toho člověk dost naučí a intelektuálně vyroste, ale musí to umět zužitkovat.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené