arrow
profile_image
jesterka486
od 30. 1. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Ahoj holky, prosím moc o rady.

Mám možnost pracovat externě pro jednu firmu na ŽL. Vydělala bych si sice jen málo (asi 100 Kč/hod) a bylo by to asi jen na 25 hod/týdně, ale práci už dlouho hledám a aspoň bych načerpala další zkušnosti. Mám proto pár dotazů:
1) Myslím si správně, že bych každý měsíc musela platit SP ve výši 1807 Kč a ZP 1670 Kč a že platit si na nemocenkou povinně nemusím?
2) Musela bych podávat daňové přiznání, platit nějaké zálohy na daň a vést daňovou evidenci? Mám ale takový dojem, že moje daňová povinnost by byla stejně 0 Kč. Nebo se mýlím?
3) Znáte nějakou výhodnější formu spolupráce s firmou, aby za vás nemusela odvádět SP a ZP? Být OSVČ při nízkých příjmech se mi totiž zdá krajně nevýhodné.

Děkuji moc za odpovědi.
Lucka

1)ano, musela bys povinně platit právě tyto částky
2)ano, musela, bohužel
3)nabízí se pouze dohoda o provedení práce, při DPČ a HPP za tebe platit musí

No upřímně je to nic moc, být za těchto podmínek OSVČ, ale také jsem na to už jednou přistoupila, vydržela jsem 4 měsíce, pak jsem díkybohu našla jinou práci.

Můžu se zeptat v jakém je to oboru?

arrow
profile_image
jesterka486
od 30. 1. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Takže by se mě týkalo i vedení daňové evidence? Tak to absolutně nevím, jak na to. Ach jo. Dohoda o provedení práce by byla dobrým řešením, kdyby se ovšem na ní nedalo odpracovat jen 150 hod za rok u jednoho zaměstnavatele.
Jedná se o práci v cestovním ruchu - v jedné agentuře zajišťující kongresy.
Každopádně nevýhodné je to tedy dost. Při představě, že bych vydělala přibližně 8 až 10 tis a z toho ještě platit skoro 3500 ZP a SP. Plus ještě 1000 Kč za založení ŽL.
Ale práci už opravdu potřebuji. Samozřejmě bych si hledala něco jiného. Výhodou by zas bylo, že by mě ta práce bavila, je v oboru, který jsem vystudovala a volnější pracovní doba.
Tak nevím. Ach jo.

Tak vedení evidence vážně není nic těžkého, toho bych se nebála. A s tím DPP to tak vůbec nefunguje. Kamarádka pracuje při VŠ na DPP u jedné firmy už rok a půl. Je to asi stejně v pořádku jako kancelářská práce na ŽL (švarcsystém).

Být tebou bych do toho stejně šla. Získáš praxi a je to lepší než nic...Pak se alespoň budeš mít od čeho odpíchnout (moje zkušenost).

Držím rozhodně palce

arrow
profile_image
jesterka486
od 30. 1. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Díky moc za rady, Pavlie. Jo, vím že se to s tou DPP takhle často "šulí", ale měla bych z toho obavy. I když by mě to vyšlo o dost levněji. Ještě si to rozmyslím. Ale přesně jak říkáš, že je lepší něco než nic.

Není za co

Ono není ale ani v pořádku, pokud tě využijí na práci v kanceláři, budeš disponovat s jejich kancelářskými potřebami, nedejbože s počítačem a budeš na ŽL, který je určený výhradně pro externí spolupráci. To bych řekla, že je s tím DPP tak nastejno.

arrow
profile_image
jesterka486
od 30. 1. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

A co je na tom disponování s jejich kancel. potřebami a počítačem špatného? To se na ŽL snad nesmí?
Promiň za blbé dotazy, ale téhle problematice vůbec nerozumím.

Reaguji na jesterka486:
Nemělo by se, ŽL je forma externí spolupráce, kdy ty jako OSVČ poskytuješ firmě za sjednanou úplatu něco (v tomto případě zřejmě službu, nevím o jaký obor volné činnosti se jedná) a pokud využíváš např. jejich počítač, je zřejmé, že nejsi samostatný podnikatelský subjekt, ale firma za tebe prostě nechce platit socku a zdrávku, což samozřejmě není v pořádku.

§ 74 odst. 1,: „zaměstnavatel má zajišťovat plnění svých úkolů především zaměstnanci v pracovním poměru“.

arrow
profile_image
jesterka486
od 30. 1. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Aha. Ale v praxi je to asi běžné. Určitě znám případy, kdy člověk pracuje pro firmu na ŽL a využívá jejich kancelář, počítač atd.

No samozřejmě, běžné to je určitě, stejně tak jako prodlužování dppčka donekonečna

arrow
profile_image
jesterka486
od 30. 1. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Prosím tě, Pavlie. Můžu se tě ještě zeptat?
Když bychom se konkrétně bavily o vedení té daňové evidence...Nechápu, jak bych si ji vlastně vedla, jelikož bych snad neměla žádné výdaje, když bych využívala firemní kancelář a veškeré firemní vybavení? Jen příjmy. Takže dost dobře nechápu, co bych tam vlastně psala. Díky moc za odpověď.

No právě no I proto je švarcák špatný. Je to spíš dotaz na daňovou účetní, než na personalistku, ale prostě daníš procentem a jednou ročně do takového programu zadáš to, co ti všechno přišlo (vytáhneš z osobného účtu) a ten program ti spočítá, kolik platíš daň, kolik doplácíš soc. a zdrav. Jako doklad máš faktury, které ty fakturuješ tvému "zaměstnavateli".

Cituji jesterka486: kdy člověk pracuje pro firmu na ŽL a využívá jejich kancelář, počítač atd.

Pokud tě tak potřebují,tak ať ti dají smlouvu,na ŽL je to dost nevýhodné pro tebe!Za tak minimální příjem bych do toho nešla,papírování,daně,sama si platit vše......cssssssss,to je výhodné pro tu firmu,ale rozhodně tobě se to příliš nevyplatí.

Reaguji na Laky:

Je to pravda, ale chápu, že zoufalství, když nemůžeš najít práci, tě dožene k ledasčemu. Hlásí se mi lidi, kteří nabízejí, že budou pracovat zadarmo, jen aby získali praxi...
Každopádně Ještěrko, máš SZ

arrow
profile_image
Bruce78
od 10. 10. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

VIP

Také pracuji na ŽL, ale příjem je nesrovnatelný s tvým, než píšeš ty.. Jde o to, aby se ti to vyplatilo, aby to co ti zůstane mělo pro tebe nějakou cenu...

V tvém případě bych taky volila raději dohodu, ale otázka je zda na to přistoupí...

Udělat DP na konci roku není nic složitého a s tím si poradíš...

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené