arrow
profile_image
Bixqt
od 9. 8. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

Zdravím, potřebovala bych poradit. Pročetla jsem si pár diskuzí zde i jinde s podobným tématem, ale i přesto bych chtěla znát váš názor konkrétně na moje možnosti. Věc se má tak, že jsem ve 3. ročníku na gymnáziu, příští rok mě čeká maturita a já se rozhoduji co dál. Problém (jestli se tomu tak dá říkat) je v tom, že jsem absolutní antitalent jak na přírodovědné, tak i takové ty logické předměty – tzn. matematika, fyzika, biologie, chemie..tyhle předměty mě zkrátka nebaví, nejdou mi, nemám k nim žádný vztah.
Je mi jasné že u technicky zaměřených oborů je uplatnění mnohem větší, ale v mojí situaci to zkrátka nepřipadá v úvahu. Na druhou stranu mi jde dobře angličtina a jazyky celkově, úroveň v aj mám zatím C1, baví mě dějepis, čeština hlavně psaní různých textů, a všechno co se týká základů společenských věd. Takže když to shrnu humanitní zaměření. Možnosti o kterých uvažuji, nebo si myslím že by mě bavily – mezinárodní vztahy, personalistika, práce u policie nebo v nějaké bezpečnostní agentuře, sociologie, žurnalistika a nejvíc by mě bavila práce s jazyky – překlad, tlumočnictví. (Líbí se mi i představa vlastní překladatelské agentury, nebo aspoň práce v jedné z těch stávajících.)

Vím, že některé z těchto oborů moc perspektivní nejsou (třeba právě sociologie), nicméně si myslím že úplně nulová šance na uplatnění tam taky nebude. Teď bych se chtěla zeptat vás, ať už absolventů humanitních škol, nebo těch, kteří jsou na tom podobně jako já – co si myslíte o oborech, které jsem zde vypsala? Který obor byste mi doporučili? Tipy, připomínky, cokoliv, všechno vítám. Snad jsem se moc nerozepsala a aspoň někdo dočetl do konce. Díky moc za odpovědi.

arrow
profile_image
Lalka01
od 11. 11. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Sama mám vystudovaný humanitní obor (filologie) a pokračuji v překladatelství. O tom, jací jsme všichni flákači a darmožrouti jsem se naposlouchala až až, většinou to rozhlašují studenti, kteří si myslí, že na fildě se kromě čtení textů nic nedělá, na to vůbec nereaguju a tobě to doporučuju taky.
Z mého okolí jsem vypozorovala, že studenti se dělí na dvě skupiny, na ty, kteří můžou studovat třeba vazbu knih v středověké Francii a najdou uplatnění (v oboru) vždy; a když ne v oboru, tak v jiném, ale o hladu nejsou. V drtivé většině chodí při školy na brigády, které souvisí se studiem, zajímají se a škola pro ně neskončí poslední přednáškou v 17:30. A pak jsou tady studenti, kteří si myslí, že po škole mají automaticky nárok na krásný plat bez hnutí prstu; nedělají nic, většinou se "flákají", studium propaří a pak se jen diví..
takže moje rada je-jdi na obor, který tě baví, nestyď se, buď průbojná, snaž se dostat na všemožné stáže, praxe (i neplacené). Štěstí přeje připraveným a aktivním

arrow
profile_image
MiaMia
od 6. 4. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Já si myslím, že sociologie je docela perspektivní obor, protože uplatnění je docela široké. Problém bych ale viděla v tom, že dobrý sociolog musí pořádně ovládat statistiku, no a ta je mnohdy ještě větším zabijákem než matematika.
Pro "dělání žurnalistiky" bych žurnalistiku nestudovala, myslím, že zrovna u tohoto oboru je to zbytečné (v reálu většina lidí v oboru obor nevystudovala, a většina vystudovaných lidí v oboru nepracuje).
Ještě bych navrhla obor Informační studia a knihovnictví... sice z toho lidé mají pocit (podle toho "knihovnictví" si představí knihovnu plnou papírových knížek, a řeknou si že dneska je internet) že to nemá budoucnost, ale opak je pravdou, protože ten obor se samozřejmě zabývá i informacemi v digitální podobě, tedy tou neskutečnou hromadou informací na internetu a v digitálních archivech, a lze jen očekávat, že postupem času bude pro laika horší a horší "dostat z toho to, co potřebuju".
A ohledně jazyků, jsou jazyky, které prostě mají budoucnost, a kdo je dobře ovládá a zná kulturu příslušné země, ten má otevřené dveře i do různých řekněme administrativních pozic ve firmách. Takže ať se rozhodneš pro cokoli, tak bych tento talent rozhodně rozvíjela, i kdyby to měla být jen zadní vrátka.

arrow
profile_image
Terrca
od 10. 2. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Já se vyjádřím k mezinárodním vztahům, mám z nich bakaláře na Masaryčce a upřímně mi to přišlo, jako bych studovala historii, proti které nic nemám, ale šla jsem studovat něco jiného, třeba to bude v Praze o něčem jiném, ale my jsme měli povinné 2 semestry cizího jazyka a pokud máš nějaký certifikát, tak ani ty ne. Šla jsem tam s tím, že když to jsou mez.vztahy, tak budeme určitě mít jazyky, což byl omyl, těm se musíš věnovat ve svém volnu v jazykovce. Já jsem měla kombinaci mez.vztahů a evropských studií, v těch jsem i pokračovala na magistra, ale taky to nebylo to pravé ořechové a teď rok a půl po škole můžu říct, že v oboru pracuje z našeho ročníku naprosté minimum lidí. Mně se teď konečně zadařilo a od října budu alespoň částečně v oboru pracovat, ale dala jsem si znovu přihlášku na VŠ a ještě jdu od září dálkově studovat ekonomický obor, taky jsem na gymplu na matiku nebyla, byla to moje noční můra, ale na přijímačky jsem se jí naučila, asi i bude záležet, kde potom budeš hledat práci. To tlumočení by mohlo být dobrým směrem, aspoň z mého pohledu.

arrow
profile_image
Falcon
od 8. 11. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

myslím si, že překladatelství je celkem perspektivní obor

arrow
profile_image
HanLiu
od 8. 4. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Také bych z toho tvého výběru zvolila nějaké jazyky. To se nikdy neztratí. V sociologii je matiky až až. Mezinárodní vztahy mají uplatnění mizivé. Personalistiku nepotřebuješ studovat a žurnalistika je spíš o známejch než o škole. Práce u policie/bezpečnostní agentuře, se dá spojit s jazyky. Do BIS hledají často někoho s VŠ a znalostí ruštiny.

arrow
profile_image
saprenza
od 27. 8. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji Bixqt: Vím, že některé z těchto oborů moc perspektivní nejsou (třeba právě sociologie)

Tak to bych nesouhlasila. Sociologie dneska frčí a uchytíš-li se v nějaké větší agentuře, tak se nebudeš mít špatně.

Co smezinárodními vztahy? Upřímně - tam musíš být dostatečný Hujer nebo mít spousty známých, abys dostala dobré místo. Jazyky mi přijdou zajímavé, ale jednooborově rozhodně ne a pokud ano, tak korejštinu nebo čínštinu, prostě jazyk, který pro tebe bude na trhu opravdu výhodou.

arrow
profile_image
Bixqt
od 9. 8. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

Tím studiem jazyků na VŠ jsem myslela angličtinu, vím že hodně lidí angličtinu umí, ale zase si říkám kolik z nich ji umí na té nejvyšší úrovni? Navíc samozřejmě počítám s tím že během studia bych pilovala další jazyky.
Obor Informační studia a knihovnictví jsem do teď tak nějak ignorovala, odradilo mě právě to "knihovnictví", ale vypadá to na hodně zajímavý obor.
I tak ale zatím vedou ty jazyky, tedy spíš jsem si potvrdila, že vedou a budu se snažit hlavně v té oblasti. Zatím díky moc všem

arrow
profile_image
Yolanee
od 16. 6. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Bixqt: Angličtina je dobrá, ale rozhodně ne samotná. Hodně lidí si myslí, že umí anglicky, tak nad tím mávnou rukou, ale pravda je, že většina lidí u nás je v té fázi "intermediate Czenglish".

Nejlepší je jít studovat angličtinu v kombinaci s nějakým dalším jazykem (němčinou, španělštinou nebo nějakým exotickým jazykem jako je arabština, čínština a tak).

arrow
profile_image
AnetteB
od 7. 8. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Co třeba angličtina v hospodářské praxi, nebo nějak tak se to jmenuje, nebo jakýkoliv jiný jazyk

Pokud máš dobrou angličtinu, tak bych zkusila třeba sinologii. naučíš se čínsky, což je rozhodně perspektivní jazyk a v tomhle oboru je potřeba dobrá znalost angličtiny, protože se hodně pracuje s anglickými texty

Vím, že spousta lidí řekne, že studovat na fildě jazyky je flákárna, ale to většinou tvrdí jen hloupý lidi, kteří, obvykle s technických oborů, kteří si myslí, že snědli všechnu modrost světa. Každý nemůže být doktor nebo inženýr a jazyky jsou rozhodně hodně perspektivní. Zvlášť pokud člověk umí nějaký neobvyklý (čínština, švédština, japonština...)

arrow
profile_image
marule
od 12. 4. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Taky bych se na tvém místě zaměřila na jazyky. Když ti jdou, byla by škoda se v nich nezlepšovat Kor v dnešní době, kdy angličtinu chtěj skoro i po hajzlbábě... A když jsi zmínila tu práci u Policie - na to se vykašli. Kamarádka u nich pracuje a je to celkem pakárna A plat taky nic moc...

arrow
profile_image
farahh
od 22. 7. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Bixqt: jestli tě baví četba, texty, jazyky - dala bych se klidně na marketing. Odborníky hledají i velké, mezinárodní firmy - ale opravdu odborníky, s přehledem v jazycích a ne absolventy různých kurzů...

arrow
profile_image
HanLiu
od 8. 4. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Podle mě je angličtina samotná dost na nic, tu prostě umí každý a znalosti o klasické anglické literatuře a staroangličtině v praxi nevyužiješ.

arrow
profile_image
Audrey1
od 15. 6. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Bixqt: Tím studiem jazyků na VŠ jsem myslela angličtinu, vím že hodně lidí angličtinu umí, ale zase si říkám kolik z nich ji umí na té nejvyšší úrovni?

Angličtina je dnes už úplný standard a na té nejvyšší úrovni (C2/native speaker level) ji v ČR umí spousta lidí. A obzvlášť v Praze. Taky si vezmi, že tady pracuje spousta cizinců, tedy i Britů a Američanů, kteří vesele obsazují místa lektorů AJ i profi místa ve zdejších pobočkách mezinárodních firem.

Já bych ti doporučila udržovat si tu angličtinu na té C1 i nadále a na VŠ jít studovat nějaký méně profláklý jazyk, jak už tady psali ostatní. Mně třeba jako dobrá volba připadá francouzština. V ČR plynulou francouzštinu neovládá zase tolik lidí, protože pořád dominuje AJ a NJ. Takže bys měla konkurenční výhodu. Je to taky jeden z úředních jazyků EU. Uplatnění mě napadá: překladatelka, tlumočnice, administrativa se znalostí FJ (to může být cokoli - obchod, marketing a další), cestovní ruch, lektorka atd.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené