arrow
profile_image
Malacek
od 24. 2. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Zdravím všechny úspěšně studující. Mám takový dotaz a předem se omlouvám jestli je to vyhledatelné na netu. Takže příští rok mi bude 30, první státní VŠ jsem končila v 23 letech a od té doby jsem se v tom nebyla nucená orientovat. Situace se má tak, že i když mne to v práci nutí přemýšlet, přijde mi to málo a ráda bych svůj mozek na stará kolena ještě trochu zaměstnala. Proto jsem se rozhodla, že bych šla příští rok zase studovat. Rozhodla jsem se pro univerzitu Jana E. Purkyně v Ústí nad Labem, konkrétně obor - jednohoborová biologie, kombinované studium. Otázka zní, pokud už jednu VŠ mám, když nepočítám zápisné, budu muset další školu platit nebo ne, když jde a státní školu a ještě kombinovanou formu. Do školy už jsem psala cca na začátku října, ale stále mi neodpovídají.

Nejedná se o školné, ale tzv. poplatky za další studium....ty platit budeš, když už máš jednu školu hotovou. Navíc budeš i poplatky za delší studium, protože už jsi přečerpala limit na studium zdarma. Navíc už ti bylo 26.

Platit budeš. Není to ale školné. Ale poplatky za studium.

arrow
profile_image
Malacek
od 24. 2. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na Patty:
takže všichni co studují dálkově platí ? to jsem asi byla hodně naivní, když jsem si myslela, že prostě zaplatím třeba zápisné - pokud ho prosadí a pak už to budu mít zadarmo. Vím, že je to u každé školy asi jinak, ale nevíš kolik se to cca pohybuje - za semestr/školní rok

arrow
profile_image
Nunu
od 10. 2. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Malacek: takže všichni co studují dálkově platí ?

Neplatí. Nejde o to, že je to studium dálkové, ale že ty už si nějaké absolvovala. Máš určité roky, třeba na bc-4, které platí stát a kdybys to dělala dýl tak už platíš sama.

arrow
profile_image
Malacek
od 24. 2. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na Nunu:
aha - no podle toho jak tady chápu, tak teď nevím jestli bych se do studia měla pouštět , takže jde o to, že školu na kterou jsem měla nárok - co platil stát už jsem prostě udělala a teď když chci být ještě chytřejší tak už si to musím zaplatit... resp. když už mám jednu školu ukončenou na druhou placenou od státu už nemám náro¨k, bo je to vlastně nadlimit ... je to tak?

Cituji Malacek: co platil stát už jsem prostě udělala a teď když chci být ještě chytřejší tak už si to musím zaplatit... resp. když už mám jednu školu ukončenou na druhou placenou od státu už nemám náro¨k, bo je to vlastně nadlimit ... je to tak?

přesně tak, psala jsem ti SZ

arrow
profile_image
bobkova
od 13. 10. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Patty: tzv. poplatky za další studium

ty se platí, pokud to bude druhá škola. ale třeba na masarykově univerzitě to zrušili, takže já jsem neplatila. možná to najdeš ve studijním nebo stipendijním řádu.

Cituji Patty: Navíc budeš i poplatky za delší studium, protože už jsi přečerpala limit na studium zdarma.

ten limit se počítá od znova, takže pokud si první školu řádně ukončila, tak poplatek za delší studium platit nebudeš.

arrow
profile_image
Malacek
od 24. 2. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

hm, tak chápu docela ještě dobře... tak to přeci jen s tím studiem zkusím, na samoučení nejsem , musím mít řád... proto chci ještě na školu... škoda, že jsem se rozhoupala tak pozdě...

arrow
profile_image
Malacek
od 24. 2. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji bobkova: ten limit se počítá od znova, takže pokud si první školu řádně ukončila, tak poplatek za delší studium platit nebudeš.

no, tak aspoň, že něco... jo, první VŠ studium bylo na 5 let a já ho ukončila po 5ti letech, takže jsem nic nepřetahovala, neprotahovala... končila jsem ve 23 letech jako první ze třídy co jsme byli na gymplu... prostě jsem to vzala všechno frk, frk.. tak jak to má být...

jinak, jak se vám učí v těhle letech kolem 30ti, myslela jsem, že to bude pohůdka jako v 18ti, 20ti... ale nějak mi ta paměť začíná haprovat...

arrow
profile_image
Nunu
od 10. 2. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji bobkova: ten limit se počítá od znova

Tak to bych si nebyla tak jistá, možná jak na které škole. Nám o tom teď říkal přímo děkan, že takhle to není.

Cituji bobkova: ten limit se počítá od znova, takže pokud si první školu řádně ukončila, tak poplatek za delší studium platit nebudeš.

to tak není, bohužel..

A navíc už Malackovi bylo 26, stát to platí jen do tohoto věku.

arrow
profile_image
Nunu
od 10. 2. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Patty: A navíc už Malackovi bylo 26, stát to platí jen do tohoto věku

Tak to bych si taky nebyla tak jistá, mě už 26 není dávno a neplatím.

Reaguji na Nunu: On to upravuje zákon (myslím o vysokých školách), který stanoví, za co se platí poplatky... nicméně pak je ještě důležité rozhodnutí děkana, který stanoví výši poplatků, děkan také rozhoduje o případném odvolání proti poplatkům - to už je na jeho vůli. Takže je možné, že to u vás máte takto nastavené. Nicméně není to pravidlo, záleží jen a pouze na škole (děkanovi nebo rektorovi). Nicméně to vše je v zákoně.

arrow
profile_image
Malacek
od 24. 2. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

tak teď jsu z toho jelen - no každopádně nikde není dáno, že mne vezmou - taky už mi to jde s tou inteligencí s věkem dolů tak mě třeba ani nevezmou... ale asi to stejně zkusím...by mě to ták strašně bavilo

Zákon o vysokých školách

Poplatky spojené se studiem
§ 58
(1) Veřejná vysoká škola může stanovit poplatek za úkony spojené s přijímacím řízením, který činí nejvýše 20 % základu.
(2) Základem pro stanovení poplatků spojených se studiem je 5 % z průměrné částky připadající na jednoho studenta z celkových neinvestičních výdajů poskytnutých ministerstvem ze státního rozpočtu veřejným vysokým školám v kalendářním roce. Základ vyhlásí ministerstvo do konce ledna kalendářního roku; základ platí pro akademický rok započatý v tomto kalendářním roce. Pro výpočet základu slouží údaje za uplynulý kalendářní rok.
(3) Studuje-li student ve studijním programu déle, než je standardní doba studia zvětšená o jeden rok v bakalářském nebo magisterském studijním programu, stanoví mu veřejná vysoká škola poplatek za studium, který činí za každých dalších započatých šest měsíců studia nejméně jedenapůlnásobek základu; do doby studia se započtou též doby všech předchozích studií v bakalářských a magisterských studijních programech, které byly ukončeny jinak než řádně podle § 45 odst. 3 nebo § 46 odst. 3, přičemž období, ve kterém student studoval v takovýchto studijních programech a v aktuálním studijním programu souběžně, se do doby studia započítávají pouze jednou.
(4) Studuje-li absolvent bakalářského nebo magisterského studijního programu v dalším bakalářském nebo magisterském studijním programu, stanoví mu veřejná vysoká škola poplatek za studium, který činí za každý další započatý jeden rok studia nejvýše základ podle odstavce 2; to neplatí, studuje-li absolvent bakalářského studijního programu v navazujícím magisterském studijním programu či jde-li o souběh řádných studijních programů nepřesahující standardní dobu studia programu jednoho. Pokud celková doba dalšího studia překročí standardní dobu studia, stanoví veřejná vysoká škola poplatek za studium podle odstavce 3.
(5) Uskutečňuje-li veřejná vysoká škola studijní program v cizím jazyce, stanoví poplatek za studium v bakalářském, magisterském nebo doktorském studijním programu; na stanovení výše poplatků spojených se studiem se nevztahují odstavce 2 až 4.
(6) Veřejná vysoká škola zveřejní výši poplatků spojených se studiem podle odstavců 1 až 5 pro příští akademický rok před termínem pro podávání přihlášek ke studiu. Výši, formu placení a splatnost poplatků určí statut veřejné vysoké školy.
(7) Poplatky za studium s výjimkou odstavce 5 jsou příjmem stipendijního fondu veřejné vysoké školy.
( Rozhodnutí o vyměření poplatku spojeného se studiem podle odstavce 3 nebo odstavce 4 se vydává alespoň 90 dnů před splatností poplatku. Rektor může v rámci rozhodování o žádosti o přezkoumání rozhodnutí o vyměření poplatku spojeného se studiem vyměřený poplatek snížit, prominout nebo odložit termín jeho splatnosti s přihlédnutím zejména ke studijním výsledkům a sociální situaci studenta podle zásad uvedených ve statutu veřejné vysoké školy.
(9) Na poplatky spojené se studiem stanovené podle odstavců 1 až 5 se nevztahují obecné předpisy o poplatcích. )
§ 59
Poplatky spojené se studiem na soukromých vysokých školách stanoví soukromá vysoká škola ve svém vnitřním předpisu.

Tzn. je to tak, jak jsem psala, zákon o tom hovoří a pak záleží na rozhodnutí školy. Tebe se týká to zvýrazněné - DALŠÍ studium. Neb už jednu školu hotovou máš. Výše poplatků záleží pak na škole... ale měli by to mít někde zveřejněné. V nějakém studijním a zkušebním řádu, který by měl být volně přístupných na stránkách školy...

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené