arrow
profile_image
elen22
od 27. 4. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

V loňském roce ( únor - červenec ) jsem pracovala jako prodavačka v potravinách. Podepisovala jsem hmotnou odpovědnost. V den mého nástupu nebyla dělána inventura, ani při mém odchodu. Dnes mi po cca roce přišel dopis, že mám uhradit podíl na manku za inventuru ze dne 14.11. 2011. Mohu se nějak bránit?

podle mě ano, protože oni po tobě chtějí spoluúčast na manku z listopadu ale ty si tam pracovala do července...ale to je pouze moje domněnka A navíc, když ti to přišlo až teď...trochu pozdě, ne? půl roku po inventúře..
taky by mě zajímalo jak to je, protože momentálně pracuji jako pokladní a když jsem přišla tak taky žádná inventura nebyla a když odejdu tak si myslím, že inventuru taky dělat nebudou i když je to tak ve smlouvě

arrow
profile_image
elen22
od 27. 4. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

ok, díky za reakci.. tak snad se nám k tomu někdo vyjádří a poradí

arrow
profile_image
Miinka
od 9. 3. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Bohužel, můžou. Když odcházíš, je dobré si dát do smlouvy zmínku o tom, že se zříkají svých práv ohledně manka. Jinak manko by mělo být poměrnou částí doby, kdy jsi tam pracovala - ale tím už si jistá nejsem

Dělám vedoucí prodejen a pokud při tvém příchodu nebyla udělána inventura a podepsána tebou, to samé po tvém odchodu, tak mají smůlu!

arrow
profile_image
Mia_Sofia mojeid
od 3. 5. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Potřebné info si můžeš zjistit v Zákoníku práce

Cituji elen22: že mám uhradit podíl na manku za inventuru ze dne 14.11. 2011.

"Výši požadované náhrady škody je zaměstnavatel se zaměstnancem povinen projednat a písemně mu ji oznámit zpravidla nejpozději do 1 měsíce ode dne, kdy bylo zjištěno, že škoda vznikla a že za ni zaměstnanec odpovídá."

Takže pokud dělali inventuru 14.11.2011 a zjistili tedy toho 14.11.2011 škodu a ozvali se až teď po sedmi měsících, tak mají smůlu.

Mimo jiné je inventarizaci zaměstnavatel povinen provést při uzavření dohody o odpovědnosti i při skončení pracovního poměru. Jestli ale zaměstnanec nepožádá o provedení inventarizace, odpovídá tím za případný schodek zjištěný nejbližší inventarizací. Zaměstnanec se může bránit tím, že prokáže, že schodek vznikl zcela nebo zčásti bez jeho zavinění.

Pro příště, když někam nastupuješ a podepisuješ dohodu o odpovědnosti, je důležité si vynutit inventarizaci, stejně tak si ji vynutit když odcházíš. Předejdeš pak případným problémům.

arrow
profile_image
elen22
od 27. 4. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Děkuji.
Jak mám tedy podle Vás nyní postupovat? Mám tam zavolat nebo napsat doporučený dopis s tím, že se budu ohánět tím jejich pozdním dopisem?

arrow
profile_image
Devonek
od 7. 4. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Rozhodně nic neplať! Taky pracuju v obchodě ( u nás teda hmotná odp. není), ale v tomhle se celkem vyznám a znám spoustu lidí, kteří pracují v jiných obchodech. vím, že např. v reserved tohle taky na zaměstnance zkouší. ale když to prostě nezaplatíš, nemohou ti vůbec nic. zvlášť v tomhle tvém případě, to by pak mohli chtít prachy po každém, kdo tam kdy pracoval. Prostě se na to vykašli, nic ti nehrozí

arrow
profile_image
elen22
od 27. 4. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Já tam poslala dopor.dopis, kde jsem jim citovala ten paragraf, co mi tu napsala uživatelka Mia Sofia :
"Výši požadované náhrady škody je zaměstnavatel se zaměstnancem povinen projednat a písemně mu ji oznámit zpravidla nejpozději do 1 měsíce ode dne, kdy bylo zjištěno, že škoda vznikla a že za ni zaměstnanec odpovídá."

Protože se mnou nikdo nic neprojednal, ani se neozvali v uvedené lhůtě, tak jsem sama zvědavá, co mi na to napíšou. Pokud vůbec

arrow
profile_image
baruna9
od 8. 1. 2018
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

Dobrý den,taky se chci zeptat. Pracovala jsem půl roku na prodejně s mobilním příslušenstvím ( slovenská firma),kolega rok.
Na konci prosince jsme oba skončili,když jsme nastoupili,nebyla udělaná inventura a při odchodu také ne. Na konci prosince se stánek zabalil a vše si odvezli na Slovensko a teď nám přišel email,že máme manko 233 000,ale že teda buď zaplatíme 154 000 nebo na nás podá trestní oznámení?
Pokud vím,konečná inventura by se měla dělat za přítomnosti mě nebo kolegy a měli bychom jí podepsat ne? Mohu se nějak bránit,když máme tak podepsanou hmoutnou odpovědnost?
Dekuji moc za radu

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené