arrow
profile_image
Étoile mojeid
od 2. 12. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Ahoj,
žijeme s manželem v odluce a on si chce koupit nový byt. Protože je ale na rodičovský dovolený, zeptal se mě, jestli bych mu spoludlužila, protože mám pravidelný příjem a dosáhl by tak na hypotéku. Poradila mu to hypoteční poradkyně, že je to sice nestandardní, ale pro mě by z toho neplynuly žádný závazky (ručil by bytem a ten by sebrali jemu) a byt byl jen jeho.
Podle mě je to nesmysl. Nemáme zrušený SJM, takže si myslím, že když si bude brát hypotéku a kupovat byt, tak budu automaticky dlužit s ním, takže budu muset i tak dokládat příjem a byt vlastně bude napůl můj, že bez zrušení SJM jsem prostě jako manželka automaticky dlužník i majitel.
On mi to rozporuje, že mu to prý poradila ta hypoteční poradkyně
Řešením je požádat o zrušení SJM (což nevím, jestli jde stejně jako omezení jen u notáře nebo se s tím musí k soudu).
Pokud bychom ale zrušili SJM, stejně bych byla jediná, kdo by mu mohl spoludlužit (rodiče jsou na hypotéku "staří", sestra studuje, kamarádi sami hypotéku plánují...). Je to pro mě riziko, jít s ním do hypotéky? Nebo mu opravdu v případě potíží seberou jen byt a pro mě z toho nic neplyne? Opravdu může být zapsaný jako jediný vlastník a požádat o hypotéku sám, dokud nemáme zrušené SJM? Oficiálně se chceme rozvést až nám skončí rodičovská, kvůli soudnímu vypořádání péče o syna (chceme střídavou péči a zatím ji nemůžeme dodržovat, když chodím do práce). Podotýkám, že s manželem prozatím vycházíme velmi dobře a kultivovaně (ale je tam to prozatím, jako ve všech lidských vztazích, člověk nikdy neví...). Děkuju!

Cituji Étoile: Je to pro mě riziko, jít s ním do hypotéky?

Je a obrovské. Cena, za kolik by případně byt prodal dnes může být úplně jiná, než za rok, za pět let. A to, co by on dlužil (rozdíl mezi dlužnou hypotéku a příjmem z prodeje bytu) by jste platili oba dva.
Nehledě na to, pokud nebude platit splátky, dostaneš se na registr dlužníků i ty.

Že mu to poradila hypoteční poradkyně je jasné, chce mít provizi

Majetek nabytý za trvání manželství jedním nebo oběma manželi je automaticky součástí SJM (pojem odluka naše platné právo nezná, to se užívá jen v církevním právu a to nemá na majetkové vztahy žádný vliv). Jedině, že by si manžel koupil byt ze svého výlučného majetku, tj. pokud by peníze na byt např. dostal darem, zdědil, měl je už před vstupem do manželství, nebo to byly výnosy z nějakého jeho výlučného majetku. Pokud si na byt ale manžel bere hypotéku, tak zřejmě žádné takové finance nemá a byt bude součástí SJM, stejně tak i ona hypotéka.
Jedině, že byste měli zúžené SJM, tam byl záleželo jak to máte fomulované v notářském zápisu. Je třeba si uvědomit, že příjmy vás obou jsou součástí SJM, z čeho by manžel tu hypotéku platil? Z mateřské? Ta je přece součástí SJM.
SJM za trvání manželství zrušit nelze, jen v ojedinělý případech. Ve vašem případě by šlo SJM zúžit, a to jak jsi psala výše právě u notáře ve formě notářského zápisu.

Cituji Kaczka: Jedině, že byste měli zúžené SJM, tam byl záleželo jak to máte fomulované v notářském zápisu

Pokud bude Étoile uvedená jako spoludlužník (a o to evidentně manželovi, resp. poradkyni jde), tak to zúžené SJM nevyřeší, nebo ano?

Reaguji na Silvie OK: Pokud by měli zúžené SJM, tak tam třeba můžou mít uvedeno, že příjmy každého z nich patří do výlučného vlastnictví každého z nich, majtetek nabytý jedním z nich je jen toho jednoho, stejně tak závazek uzavřený jedním z nich je jen toho jednoho. Ale pokud by Étolie souhlasila s tím, že bude spoludlužníkem, tak bude samozřejmě za hypotéku odpovídat stejně jako její manžel.
Finanční poradkyni jde asi zřejmě o provizi, záleží, co je to za finanční poradkyni, zda nezávislá, nebo nějaká paní z banky, co má na vizitce natištěno finanční poradce, ale umí leda tak nabízet produkty její banky.

Reaguji na Kaczka:
Rozumím, děkuji

arrow
profile_image
Étoile mojeid
od 2. 12. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Holky dík moc. Upřímně nevím, jak z toho ven. Na manžela bych se možná i vykvajzla, ale jde mi o to, aby syn bydlel při střídavce blízko, teď je manžel v podnájmu na druhým konci Prahy. Nechci dělat naschvály, ale zase se chci krýt.

Reaguji na Étoile:
Upřímně - to riziko (vy oba spoludlužníci) je příliš vysoké. Hypotéka není na rok, na dva - a kdo ví, co bude za deset let. A pokud budeš ty spoludlužníkem, přímo uvedená, přebíráš závazky z hypotéky. Tj. v případě, že manžel přestane splátky za 5 let platit, budeš je muset platit ty. A to ti může do budoucna zkomplikovat život. Chápu, že myslíš na syna, ale paradoxně tímto můžeš uškodit právě mu (a sobě). A to by měl být pádný argument i pro tvého manžela, proč na to nepřistoupit. Já osobně bych do toho nešla s nikým.

arrow
profile_image
Pegy
od 10. 6. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Étoile: Nebo mu opravdu v případě potíží seberou jen byt a pro mě z toho nic neplyne?

Plyne!! Holky Ti už docela dobře popsaly co a jak. Ale tohle mi nedá... paní finanční poradkyně navykládala tvému manželovi neskutečné bláboly!
Pro tebe by ručení mohlo znamenat, že bys třeba za 10 let měla už svůj vlastní život, možná nového partnera, třeba i další dítě, a najednou ti zablokují prachy na bankovním účtu, hodí plombu na tvé nebo vaše nemovitosti, případně ti soudní vykonavatel oblepí všechno v bytě svými polepkami, které ti zakazují s věcma nakládat.
Souhlasím se SilviíOK - já bych do toho taky nešla s nikým.

arrow
profile_image
Étoile mojeid
od 2. 12. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

On počítal s tím, že mu pomůžu s tím, aby hypotéku vůbec dostal, a až se příští rok rozvedeme, připadne byt i celá hypotéka jen jemu a já z ní budu vyvázaná. Ale myslím, že takhle jednoduše to nejde...

Reaguji na Étoile:
To opravdu tak nejde
Aby jsi mu pomohla, musíš být spoludlužník:

Spoludlužník : osoba vystupující v úvěrovém vztahu na straně dlužníka. Pokud o úvěr žádají manželé a nemají zúžené společné jmění manželů, stávají se spoludlužíky automaticky a úvěrovou smlouvu musí podepsat oba. Spoludlužníky mohou být i další osoby, které s dlužníkem žijí ve společné domácnosti. Podle některých bank může být spoludlužníkem kdokoli bez ohledu na vztah k dlužníkovi. Počet spoludlužníků, je ale ve většině případů omezen. Spoludlužník má v úvěru stejná práva i povinnosti jako dlužník. To znamená, že vůči věřiteli (hypoteční bance) je jeho povinnost splatit dluh společná a nerozdílná - banka je oprávněna požadovat plnění po kterémkoli ze spoludlužníků. Každý ze spoludlužníků ručí za celou částku, nikoli jen za poměrnou část dluhu (např. za 1/3 jsou-li v závazku 3 osoby).

arrow
profile_image
Étoile mojeid
od 2. 12. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na Silvie OK:
Děkuju. Je to pro mě opravdu moc velký riziko. Akorát nevím, jak to manželovi vysvětlím

Reaguji na Étoile:
Jsi zodpovědná za svého syna a o jeho dobro jde především. Tímto by byl ohrožen i on - a jeho otec pochopit musí.
Je neobvyklé, že po odloučení jsi ochotná vyjít muži vstříc, to se moc nevidí. Ale tady je v sázce i existence vašeho společného dítěte.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy otevřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené