arrow
profile_image
Amalka13
od 13. 3. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Ahoj, s přítelem uvažujeme o koupi domu, na který je v současné domě exekuční příkaz k prodeji. Cena je myslím akorát a v lokalitě, kde už sháním něco dlouho... z hlediska polohy, dispozice se nám nemovitost jeví jako ideální...

Je to trochu komplikovanější situace, ale snad to bude srozumitelné:
1) Současný majitel má na sobě více exekucí, exekuční právo zástavní a exekuční příkaz k prodeji byly na katastru zapsány koncem roku
2) Cca 3 dny po zápisu exekucí do katastru tam bylo vložena (zaplombována) změna vlastnického práva -> v podstatě návrh na změna vlastníka nemovitosti (tato změna není ještě platná)
3) Nemoviost visí na stránkách realitky, jednání makléře je ale dost podivné (nejdřív mi lhlal, než jsem mu řekla, že jsem si vše zjistila na katastru), nakonec jsem po zdlouhavém jednání dostala kontakt na budoucího vlastníka
4) Budoucí vlastník, realitní makléř a současný majitel jsou, dle jejich tvrzení, staří známí
5) Nemovitost jsme si byli prohlédnout společně s budoucím vlastníkem, informovali jsme budoucího vlastníka, že máme vážný zájem
6) Dům se má prodávat bez realitky a bez veškerých exekucí -> dle vyjádření makléře i budoucího vlastníka dělají službu kamarádovi, který se dostal do těžké životní situace -> dům nikdo nechtěl s exekucí koupit -> budoucí vlastník tedy vyplatil (nebo vyplatí) veškeré exekuce, dům koupí a následně už "čistý" prodá, makléř žádnou provizi nechce (nebo už jí má započítanou v ceně a je domluvený s tím budoucím vlastníkem)
7) Zálohu apod. samozřejmě budeme skládat až po převedení na nového vlastníka a výmazu všech zástavních, exekučních a jiných práv z katastru
Chci se ale zeptat, jestli nemáte někdo zkušenost s tím, že pokud už nemovitost koupí přede mnou někdo jiný, v katastru bude "čistá", tak už se na nás v žádném případě nemohou vztahovat exekuce současného majitele, příp. jiné nedořešené věci, o kterých nevíme?
Smlouvu budeme mít zpracovanou od vlastní právničky a i peníze budou u ní uložené, v tomto problém nebude. Jde mi o to, jen o to, jestli mám takto skutečně záruku, že nemovitost je bez dluhů.

Vím, že je to dost, komplikované, ale snad se najde někdo, kdo se v tom trochu vyzná nebo se s nečím podobným setkal...

Díky moc!

arrow
profile_image
Phaeton
od 14. 1. 2014
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Upřímně se změnou občanského zákoníku bych si na toto dávala velký pozor a raději si najala právníka.

arrow
profile_image
loveshoes
od 20. 8. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Ahoj, veškeré zástavy apod.(obvykle) mizí pokud se nemovitost prodá ve veřejné dražbě, ale to co popisuješ je poměrně divné a velice nestandartní a řekla bych, že dražba neproběhne? ......já bych se do žádného takového pochybného obchodu rozhodně nepouštěla...

arrow
profile_image
farahh
od 22. 7. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Amalka13: 7) Zálohu apod. samozřejmě budeme skládat až po převedení na nového vlastníka a výmazu všech zástavních, exekučních a jiných práv z katastru

a proč by měla být tahle práva vymazána, když peníze nemá majitel teď a nebude je mít pokud mu je za barák nedáte?
Kontaktovali jste ty věřitele, jestli souhlasí s prodejem?

A spoustu dalších otázek...to je na opravdu dobrého právníka!

arrow
profile_image
farahh
od 22. 7. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Amalka13: Jde mi o to, jen o to, jestli mám takto skutečně záruku, že nemovitost je bez dluhů.

nemáš - např. neuhrazená elektřina nebo daň z nemovitostí - jde i za novým vlastníkem.

arrow
profile_image
Amalka13
od 13. 3. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na loveshoes: právě proto, aby nemovitost nešla do dražby, tak jí koupí ten jeho kamarád -> takhle dostane původní vlastník víc než v dražbě

arrow
profile_image
Amalka13
od 13. 3. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na farahh: peníze mu "dá" ten budoucí majitel (jeho kamarád), na kterého bude následně ta nemovitost převedena..
Věřitel je komerčka a dopravní podnik hl. m. Prahy -> zatím ne, čekáme, že by během týdne měly být exekuce splaceny a vymazány.

arrow
profile_image
ilka1
od 29. 6. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Pokud budete sepisovat smlouvu s novým vlastníkem (předpokládám napřed smlouvu o smlouvě budoucí) až poté, co bude nemovitost v KN zapsána na jeho jméno a čistá, neměl by být problém. Ale měli byste mít ve smlouvě ošetřeno, že pokud by se od sepsání smlouvy o sml. budoucí, máte právo od smlouvy odstoupit a popř. by měl zaplatit pokutu. Váš právník by to měl dobře ošetřit (já byla prodávající a ve smlouvě to bylo ošetřeno, co všechno nesmím pod pokutou-dost vysokou)udělat. Hlavně nesmí být žádný pronájem ap, prostě tam opravdu všechno pořádně ošetřit. Aby byl dům v době předání úplně volný. Peníze neuvolnit dřív, dokud nebude na KN proveden zápis

arrow
profile_image
Amalka13
od 13. 3. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na farahh: Aha, to je právě to, co jsem myslela. Dá se toto nějak souhrně zjistit? Nějaký rejstřík nebo registr....? Nevím, dá se třeba nějak zjistit toto v Solusu? Mám si od současněho i budoucího majitele vyžádat potvrzení o bezdlužnosti (např. FÚ, pojišťovna, sociální)...?

Zřídila jsem si přístup do Centrální evidence exekucí, ale tam se dostanu asi až v pondělí (je to placené)...a předpokládám, že tam uvidím už nařízené exekuce, ale ostatní věci ne...

Právničku mám, smlouvy aspol. mi určitě sepíše výborné, ale jestli někde něco je, to mi asi neporadí...

arrow
profile_image
Its.so.fluffy
od 20. 12. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Amalka13: Chci se ale zeptat, jestli nemáte někdo zkušenost s tím, že pokud už nemovitost koupí přede mnou někdo jiný, v katastru bude "čistá", tak už se na nás v žádném případě nemohou vztahovat exekuce současného majitele, příp. jiné nedořešené věci, o kterých nevíme?

V prvé řadě nemovitost s exekucí NELZE prodat, resp. člověk nemůže přijít za majitelem a koupit ji. Jsou dvě možnosti:
- koupit nemovitost v dražbě
- vyplatit exekuce (tedy dluh, co má majitel) a poté nemovitost koupit
Jakmile je změněno vlastnické právo, tj. v katastru bys byla psaná ty jako vlastník, už ti dům nikdo zastavit na základě cizích dluhů nemůže. Tím teda nemyslím např. nedoplatky co se týče inkasa - to bys musela zaplatit už potom ty. Ze zkušenosti ale vím, že řešení těchto věcí s dlužníkem není jednoduché. Vyplatí se jedna exekuce a v tu ránu mu naskočí druhá. Určitě má ještě plno různých dluhů jinde, o kterých třeba ani nevíte.

Cituji Amalka13: Dům se má prodávat bez realitky a bez veškerých exekucí -> dle vyjádření makléře i budoucího vlastníka dělají službu kamarádovi, který se dostal do těžké životní situace -> dům nikdo nechtěl s exekucí koupit -> budoucí vlastník tedy vyplatil (nebo vyplatí) veškeré exekuce, dům koupí a následně už "čistý" prodá, makléř žádnou provizi nechce (nebo už jí má započítanou v ceně a je domluvený s tím budoucím vlastníkem)

Lidé i makléři bývají podvodníci. Je spousta velkých a známých realitek, co podvádějí lidi a dávají jim podepisovat šílené smlouvy aj. Na to pozor. Řeči o kamarádech a známých také brat s rezervou.
Dům nikdo nechtěl s exekucí koupit - to za prvé pochopitelné a jak už jsem psala na začátku - ani to nejde. I kdyby člověk chtěl - katastr změnu vlastnictví nepřepíše.
Pokud někdo dluhy vyplatí, dům koupí a následně bude prodávat - je to v pořádku, ale chce to požadovat aktuální list vlastnictví.
Že makléř provizi nechce - to je hodně divné. Určitě provizi má, ale je zahrnuta v kupní ceně (tj. dá mu ji potom prodejce).

Nicméně hlavně opatrně na podepisování jakýchkoliv smluv. V tomto oboru pracuji a je neuvěřitelné, kolik lidí realitkám (nebo i FO) naletí..

arrow
profile_image
ilka1
od 29. 6. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Pokud budeš kupovat nezatížený dům od nového majitele (pokud je ženatý a byl by jediným majitelem, měl by být souhlas manželky) zapsaný v KN na jeho jméno bez zápisu, minulý majitel se tě netýká (ani v KN nebude už figurovat)

arrow
profile_image
farahh
od 22. 7. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Amalka13: Dá se toto nějak souhrně zjistit?

nedá může se to vyklubat klidně za několik let, až se věřitel probudí, udělá inventury pohledávek...nešla bych do toho, i kdyby byl dům sebekrásnější a cena sebevýhodnější

arrow
profile_image
Amalka13
od 13. 3. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na ilka1: Děkuji moc za rady! Určitě smlouvu o smlouvě budoucí i ostrou smlouvu budeme dělat až s novým vlastníkem. Ten nájem mě vůbec nenapadl...

"Ale měli byste mít ve smlouvě ošetřeno, že pokud by se od sepsání smlouvy o sml. budoucí, máte právo od smlouvy odstoupit a popř. by měl zaplatit pokutu" -> máme právo odstoupit, v jakém případě?pokud se objeví během převodu na katastru ještě nějaké exekuce/zástavní práva apod.?

arrow
profile_image
ilka1
od 29. 6. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ano, jakýkoliv zápis, také žádný nájemník, prostě nic, co by byla komplikace. Pak už by byl všechno podvod, takže by vás to mělo ochránit. A v žádném případě nevyplácet z úschovy. A samozřejmě dát i sankce. A také nezapomenout vyplacení uvolnění peněz až po zaplacení daní (platí prodávající (snad se to od loňska nezměnilo). Také je potřeba pamatovat na přepisy energií, také to ošetřit, většinou to bývá v předávacím protokolu.

arrow
profile_image
Amalka13
od 13. 3. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji Its.so.fluffy: V prvé řadě nemovitost s exekucí NELZE prodat, resp. člověk nemůže přijít za majitelem a koupit ji. Jsou dvě možnosti:
- koupit nemovitost v dražbě
- vyplatit exekuce (tedy dluh, co má majitel) a poté nemovitost koupit
Jakmile je změněno vlastnické právo, tj. v katastru bys byla psaná ty jako vlastník, už ti dům nikdo zastavit na základě cizích dluhů nemůže. Tím teda nemyslím např. nedoplatky co se týče inkasa - to bys musela zaplatit už potom ty. Ze zkušenosti ale vím, že řešení těchto věcí s dlužníkem není jednoduché. Vyplatí se jedna exekuce a v tu ránu mu naskočí druhá. Určitě má ještě plno různých dluhů jinde, o kterých třeba ani nevíte.

Ta druhá možnost je případ současného a budoucího majitele, se kterým nyní jednáme.. myslela jsem to tak, že to nikdo nechtěl koupit, protože by nejdřív musel vyplatit ty dluhy..

Pokud dům koupíme čistý, tzn. že na katastru povolí převod, protože už žádné exekuce nebudou, tak se nás toto doufám netýká (toto musí pořešit ten "budoucí" majitel, od kterého budeme následně kupovat my)

Kromě inkasa je ještě něco jiného, co by mohlo po koupi přejít na mě?

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené