arrow
profile_image
Lasička_
od 13. 3. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ahoj holky, zajímala by mě jedna věc. Přivydělávám si prodejem rukodělných výrobků na internetu. Moc jsem toho nikdy neprodala, proto jsem si ani nezařizovala živnosťák. Teď před Vánoci se mi ale trochu objednávky nakupily a tak by mě zajímalo, jestli bych z takového prodeje nemohla mít problémy? Někde jsem někdy slyšela, že při výdělku do 30ti tis. ročně není třeba mít živnosťák ani tržbu danit. V živnostenském zákoně ale nic takového nemůžu najít. Nevíte náhodou, jak to je?
Dále, jedna zákaznice po mě chce fakturu. Tu ale nemůžu vystavit, ne? Pokud paní vystavím nějaký doklad o zaplacení bez razítka, nemůžu z toho mít rovněž problémy?
A jak je to při prodeji zboží ve větší hodnotě bez dokladu?

Díky za každou užitečnou radu a postřeh

arrow
profile_image
Fuzzy Bee
od 4. 6. 2014
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Lasička_:
Kamarádka takhle šila sukně a prodávala na Fléru, nevím jak na ni došli, ale přišla kontrola (zřejmě z finančáku) a platila velkou pokutu. Pak si už ŽL radši zařídila.

arrow
profile_image
Jancysska
od 8. 7. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

správně máš mít žl ještě před zahájením činnosti, takže jakékoliv bludy o tom, že ho stačí mít až po nějaké částce jsou nesmysl... Kontroly jsou od roku 2012 hodně častý, nejdřív na aukru, pak na fleru atd... a pokuty jsou fakt hodně vysoký

arrow
profile_image
Rehny
od 13. 5. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Já jsem kdysi četla něco o 2000 - 3000 Kč. Nepamatuju si to přesně. Ale 30tis. to rozhodně není. To je hrozně moc.

arrow
profile_image
Kikulina
od 28. 9. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Jde o to, jestli je ta činnost soustavná, či nikoli, třeba prodej na internetu se za soustavný považuje

Zakladatelka asi myslela danění ostatních příjmů v paragrafu 10 o daních příjmů, kde jsou příjmy do 20 000 za rok osvobozené od daně. Takže pokud tvé příjmy nepřesáhnou za rok 20 000 Kč, tak si myslím, že nic řešit nemusíš a ani ŽL mít nemusíš (ten ale tady na tomto nezávisí). Jak už Kikulina psala, prodej na netu se za soustavný nepovažuje - ale záleží jaký - je rozdíl jestli na bazaru prodáš např. starý mobil 1x za rok nebo tam v průběhu roku "podnikáš", pak už je to určitě případ pro kontrolu - asi je bude zajímat jestli to je soustavná činnost a dále tvoje příjmy. A co se týče té faktury, myslím, že bys mohla napsat paragon - je to prostě doklad o prodeji, ona ho použije ve svém účetnictví a to je vše. Já myslím, že ve tvém případě už bude lepší si založit živnosťák a nic neriskovat. (Jinak chci upozornit, že nejsem žádná účetní ani odbornice, nemám vystudováno, jsou to pouze moje myšlenky, takže nemusí být správné.)

arrow
profile_image
sarlotka1
od 31. 7. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Mám za to, že důležité je, že jde o soustavnou činnost - tedy podnikání a na to musí být živnostenský list. Výše příjmu je vedlejší... Ale líp poradí třeba tady v online poradně pro osvč.

arrow
profile_image
OhHoney
od 1. 4. 2014
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Lasička_: při výdělku do 30ti tis. ročně není třeba mít živnosťák

Těch 30 tisíc je myšleno jinak, je třeba mít živnosťák, ale do nějaké částky (naposledy to bylo myslím 30tis.) se nemusí podávat daňové přiznání, pouze čestné prohlášení o výdělku pod touto hodnotou.
Rozhodně si ho zařiď, opravdu, založení stojí 1000,- a kdykoliv ho budeš moct pozastavit.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené