Ahoj! Potřebovala bych poradit ohledně výpočtu daně, jelikož to na netu nemůžu najít. Uvažuji o práci na VPP, pracovala bych 20 h týdně a hrubá mzda by činila 100 kč . Jsem studentka VŠ (prezenční), platím si penzijní připojištění. Zatím jsem pracovala pouze na dohody, kde jsem peníze, které jsem měla dostat v hrubém, dostala v čistém (pokud jsem nepřekročila 10 000,- měsíčně). Měla jsem růžové prohlášení. A teď si nevím rady s výpočtem u VPP. Dá se tam také použít růžové prohlášení? Kolik by pro mně činila mzda v čistém za hodinu? Děkuji!

arrow
profile_image
Nightmare
od 16. 5. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

VPP se již nepoužívá, nemyslíš náhodou práci na DPČ?

Reaguji na Nightmare:
Děkuji za reakci. Ne, jde o pracovní poměr, založený na základě pracovní smlouvy. Akorát to není 40 hodin týdně, jako u klasického HPP, ale 20.

arrow
profile_image
zip
od 8. 9. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

výpočet:

100 Kč x 80 (počet odpracovaných hodin za měsíc) = 8 000,- hrubá mzda

Zaměstnanec
Sociální pojištění 6,5% z 8 000,- 520 Kč
Zdravotní pojištění 4,5% z 8 000,- 360 Kč
Zaměstnavatel
Sociální pojištění superhrubá mzda 25% z 8 000,- 2 000 Kč
Zdravotní pojištění superhrubá mzda 9% z 8 000,- x 720 Kč
Superhrubá mzda je 8 000 + 2720 = 10720 zaokrouhleno nahor je:
Výpočet daně
Super hrubá mzda 10 800 Kč
Daň před slevou 15% ze superhrubé 1 620 Kč
Sleva na poplatníkacelkem 2 070 Kč
Daň po slevě 1 620 - 2 070 = 0 Kč

K výplatě 7 120 Kč
Vzoreček HM 8000 - SP 520 - ZP 360 - daň 0 = čistá mzda 7120 Kč

pouze v případě, že podepíšeš růžové prohlášení

Reaguji na zip:
Děkuji! Jestli bych ještě mohla poprosit, uvádíš slevu na poplatníka, ale ne na studenta, což by mělo být 335. Takže by to ve finále bylo 7455 čistého (?). Píšeš, že pouze v případě, že podepíši růžové prohlášení. Je tedy možné podepsat růžové prohlášení i u pracovního poměru ne pouze u dohod? A poslední otázka je, jak je možné, že všude, kde jsem pracovala na dohodu, bych těch 8 000 hrubého dostala čistého a ty jsi mi to "zkrouhla" na 7 120? Váže se to k tomu, že když bych byla v pracovním poměru (zkráceném) a nepracovala bych na dohodu, tak nějaké ty daně už odvádět musím?

Omlouvám se, ale mám v tom trochu nepořádek, tak bych si to ráda ujasnila. Kdyby tu byl ještě někdo, kdo se v tom vyzná, budu ráda za každou radu!

arrow
profile_image
Nightmare
od 16. 5. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji dora6666: Ne, jde o pracovní poměr, založený na základě pracovní smlouvy

Aha, takže zkrácený pracovní úvazek, což je ale také HPP.

Cituji dora6666: Je tedy možné podepsat růžové prohlášení i u pracovního poměru ne pouze u dohod?

Jistě.

Cituji dora6666: A poslední otázka je, jak je možné, že všude, kde jsem pracovala na dohodu, bych těch 8 000 hrubého dostala čistého a ty jsi mi to "zkrouhla" na 7 120

To jsi pracovala na DPP, kde se do 10tis neodvádí sociální a zdravotní pojištění a zároveň jsi měla podepsané prohlášení - a měla tedy slevu na dani.
U HPP odvádíš i pojistné.

arrow
profile_image
zip
od 8. 9. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na dora6666: slevu na poplatníka jsem neuvedla záměrně, protože i tak už neplatíš žádnou zálohu na daň.... protože máš nízký příjem, kdyby jsi měla příjem vyšší, je možné slevu na studenta uplatnit také, ale z praxe mi přijde smysluplnější požádat o vrácení daně až v ročním zúčtování nebo v daňovém přiznání, protože "nikde není psáno, že budeš mít statut studenta celý rok" a pak by s tím byly zbytečné oplétačky...

na všechny další tvoje dotazy odpověděla Nightmare tak se nebudu opakovat

arrow
profile_image
zip
od 8. 9. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji dora6666: Váže se to k tomu, že když bych byla v pracovním poměru (zkráceném) a nepracovala bych na dohodu, tak nějaké ty daně už odvádět musím?

Ano, měla by jsi odvádět "zálohy na daň", ale jak vidíš ve výpočtu, pro tebe jsou s tímto příjmem zálohy na daň nulové. ty budeš ze svého příjmu (pokud bude zhruba takový jak uvádím v příkladu) pouze zdravotní a sociální pojištění.

Velmi Vám děkuji!
A ještě bych potřebovala vědět poslední věc - má zaměstnavatel povinnost přijmout růžové prohlášení, abych tedy měsíčně,měla lepší peníze a nebo má právo mi říct, ať si vrácení daně vyžádám zpětne v daňovém přiznání?
Děkuji!

arrow
profile_image
zip
od 8. 9. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na dora6666: zaměstnavatel by se sám měl zeptat, zda chceš podepsat prohlášení. pokud ne, požádej si sama, že podepíšeš prohlášení a uplatňuj jen sebe. Pokud se ti v průběhu roku stane, že zaplatíš zálohu na daň, protože budeš mít vyšší příjem než těch osm tisíc, tak si nech u zaměstnavatele příští rok udělat roční zúčtování, nebo si požádej o doklad o výši příjmu a vyplň a podej si přiznání sama je to jednoduché.

hezký den!

arrow
profile_image
Bastion
od 5. 5. 2016
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

Vážení, potřeboval bych poradit.
V roce 2015 jsem pracoval 2 měsíce u státních složek a 6 měsíců jsem si dal dobrovolně VPP na plný úvazek. Po celý rok jsem byl status student a studoval jsem dálkově.
V roce 2016 mi moje účetní dělala daně a moje otázka zní: Proč jsem mi vrátili pouze daně za dva měsíce u státních složek ale za VPP jsem nic nedostal? I když jsem byl v plném pracovním poměru i status student? To se za VPP nedají uplatnit daně nebo je jen moje účetní blbka?

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy otevřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené