arrow
profile_image
evelina74
od 15. 1. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Poradí mi někdo?V měsících únor a březen jsme podepsali,že budeme pracovat jen 3 dny v týdnu na zkr.prac.úvazek kvůli nedostatku zakázek.Nyní na konci března mi bylo oznámeno,že dostávám výpověď z důvodu nadbytečnosti s 2 měsíční vypovědní dobou a 3 měsíčním odstupným.Jak se mi tedy bude vypočítávat výše odstupného,když jsme pracovali jen ty 3 dny v týdnu-měl by to být prům. měsíční plat-ale my jsme v minulých 2 měsicích nedosáhli ani na min.mzdy.

arrow
profile_image
evelina74
od 15. 1. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Monus: Ale mám tam ještě tu výpovědní dobu,která je od 1.4 do 31.5-nevím,jestli to hraje nějakou roli?

arrow
profile_image
pehamek
od 21. 6. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na evelina74: Myslíš, že bys sem mohla dát text té výpovědi? Na netu jsem našla vzorů hodně, ale nevím do jaké míry je to aktuální jak se od 1.1.2012 měnil zákoník práce.

arrow
profile_image
evelina74
od 15. 1. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na pehamek: já jsem taky hledala na netu něco ohledně zkrác.prac.doby a výše odstupného-tady to je z bezplatné práv.poradny
Zákoník práce stanoví, že odstupné se vypočítává z průměrného výdělku, a v § 351-362 jasně stanoví, jakým způsobem se průměrný výdělek zjišťuje. Předně je rozhodným obdobím předchozí kalendářní čtvrtletí. Za rozhodné období se zjišťuje průměrný hodinový výdělek a ten se přepočítává na 1 měsíc podle průměrného počtu pracovních hodin připadajících na 1 měsíc v průměrném roce. Zkrácení Vaší pracovní doby tedy nebude mít na výši odstupného roli. Navíc průměrný výdělek nemůže být nikdy nižší než minimální mzd

arrow
profile_image
pehamek
od 21. 6. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na evelina74: Já myslím jestli bys sem neopsala text výpovědi co ti dal zaměstnavatel. To odstupný je mi docela jasný, ale ta výpověď moc ne.

arrow
profile_image
evelina74
od 15. 1. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na pehamek: jinak i text mé výpovědi:
Výpověď z prac.poměru na základě§52 odstavce c zákoníku práce s nárokem na odstupné dle §67 zak.práce
V důsledku snížení objemu zakázek ze strany zahraničních partnerů na výrobu hotové v období r.2012 s dopadem na finanční zdroje je nutno provést snížení i v oblasti osobních nákladů.Na základě této skutečnosti bylo rozhodnuto vedním společnosti dne 19.3.2012 o uskutečnění racionalizačního opatření na konfekční dílně,které se uskuteční k 31:3:2012.v důsledku této skutečnosti se stáváte pro zaměstnavatele nadbytečným.
Rozvázání vašeho prac.poměru bylo podle ustanovení §61 odstavce 1 zákoníka práce předem projednáno s příslušným odborovým orgánem dne 21.3
Vaše výpovědní dobačiní 2 měsíce a začne plynout 1.4 a skončí 31.5.K tomuto datu skončí váš prac.poměr u společnosti.

arrow
profile_image
pehamek
od 21. 6. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na evelina74: děkuju moc. Já jen, že občas je jakoby výpověď formulovaná jako dohoda o rozvázání pracovního poměru. Toto je ale v pořádku a aspoň dostaneš odstupný.

arrow
profile_image
evelina74
od 15. 1. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na pehamek: taky to tak beru aspoń je odstupné a snad se něco vyvrbí

arrow
profile_image
pehamek
od 21. 6. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na TheCarex: no to se mi taky zdá, ale lepší dostat něco než aby zaměstnavatel ji donutil podepsat dohodu.

arrow
profile_image
evelina74
od 15. 1. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na TheCarex: měli jsme tu zkracenou prac.dobu a tak jsem měla obavy že se odstupné bude počítat i z těch děsivých výplat,ale jak jsem zjistila počíta se to přes hod.výdělek a to zkracení by na to nemělo mít vliv-každá koruna dobrá

arrow
profile_image
pehamek
od 21. 6. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na TheCarex: třeba, že ti napíše hrubé porušení pracovní kázně a pak tě na základě toho může vyhodit a nebo ti řekne, že pro tebe lepší bude lepší podepsat dohodu než být vyhozená na základě hrubýho porušení. Jak píšeš - i u dohody se můžou domluvit na odstupném, ale znáš někoho kdo by to dobrovolně udělal a dal zaměstnanci peníze, když nemusí? Já teda ne. Neříkám, že se někdo takový ale nenajde. V dnešní době ale zaměstnavatelé šetří kde se dá.

arrow
profile_image
pehamek
od 21. 6. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na TheCarex: novou pracovní smlouvu? To nejde, ne? Změny se provádí pomocí dodatků. Nebo je to teď od ledna jinak? Popravdě se v tom novým zákoníku ještě moc neorientuju, tak nevím, jeslti nebyla nějaká změna i v tomto.

arrow
profile_image
pehamek
od 21. 6. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na TheCarex: Já teda nevím, ale pokud máš se zaměstnavatelem uzavřenou pracovní smlouvu, tak další změny se provádí pomocí dodatků a ne že podepíšeš smlouvu novou. To by ti nejprve musel starou smlouvu ukončit a pak ti musel dát podepsat novou smlouvu.

arrow
profile_image
pehamek
od 21. 6. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na TheCarex: tak jasně, že potřebuješ souhlas zaměstnance. Jen kdybys v případě přeřazení chtěla novou smlouvu, tak zaměstnavatel by s tebou na dohodu ukončil tu stávající smlouvu a pokud by byl zmetek, tak by ti tu novou smlouvu jak jsi chtěla už nedal podepsat a tím pádem bys byla vyhozená tak proto ty dodatky a ne nové smlouvy

arrow
profile_image
evelina74
od 15. 1. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na TheCarex: Dali nám podepsat vlastně jenom úpravu prac.doby kvůli nízkému objemu zakázek-ono se to u nás táhne takové nic moc už nějaký čas-většina to podepsala s tím,že když si najde něco jiného, zaměstnavatel je pustí hned ze dne na den,asi majitelé čekali,že pak to bude lepši a ono nic,tak nám ještě nabídli přeřazení na jinou práci-ovšem jde jen o takové místa,kde si vyděláš s hrůzou minimálku,tak já jsem radši vzala tu variantu s odstupným a začít někde jinde

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené