arrow
profile_image
noeud
od 17. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Ahoj, řeším teď to, zda zaměstnanec může dát výpověď když je na neschopence. Všude je jen že ho nemůžou vyhodit, ale o výpovědi z jeho strany jsem to nenašla. Děkuji za opovědi

arrow
profile_image
Rockabillová
od 31. 8. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

já myslím že ne.Až ukončís neschopnost tak poté ano....

arrow
profile_image
Nina91 mojeid
od 19. 4. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

já myslím, že to lze. nevidím důvod proč by to nešlo - co zákon nezakazuje je dovolené. ty jako zaměstnanec můžeš dát výpověď kdykoliv, z jakéhokoliv důvodu i bez uvedení důvodu.

arrow
profile_image
Rockabillová
od 31. 8. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na Nina91: to jde dle mě bez udaní důvodu jen ve zkušební době jako ne? Ze strany zaměstnance

Cituji Nina91: ty jako zaměstnanec můžeš dát výpověď kdykoliv, z jakéhokoliv důvodu i bez uvedení důvodu.

Přesně tak.
Buď dohodou, nebo s výpovědní lhůtou (pokud zaměstnavatel nepřistoupí na dohodu).

Cituji Rockabillová: to jde dle mě bez udaní důvodu jen ve zkušební době jako ne? Ze strany zaměstnance

Naopak, ze strany zaměstnavatele.

arrow
profile_image
Nina91 mojeid
od 19. 4. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

ne, zaměstnanec může dát i výpověď bez udání důvodu, je to § 50 odstavec (3) zákoníku práce. (teď do toho koukám ) zaměstnavatel může jen z důvodů taxativně vymezených v §52 + tam má ochranné doby v §53, kdy výpověď nemůže dát. u výpovědi dané zaměstnancem ale nic takového řečeno není, takže z logiky věci může kdykoliv.

arrow
profile_image
Nina91 mojeid
od 19. 4. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na Lazy Jane: jojo

arrow
profile_image
Dendínka
od 30. 12. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Můžeš dát výpověď kdykoliv, omezení platí jen pro zaměstnavatele. Je to nelogické, ale je to tak

arrow
profile_image
Rockabillová
od 31. 8. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na Lazy Jane: ajo ja to napsala špatně.

arrow
profile_image
farahh
od 22. 7. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na noeud: samozřejmě TY MŮŽEŠ! jen ji nemůžeš jako nemocná dostat

arrow
profile_image
noeud
od 17. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Díky za rady. Mám to už ověřeno u OSSZ a skutečně nám onen zaměstnanec může dát výpověď a následně jej lze odhlásit.

arrow
profile_image
voliska
od 13. 10. 2014
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

Má dcera pracovala přes agenturu jako dělnice od 21.10.2013.Dne 26.8.2014 se jí stal pracov.úraz(který dosud trvá a je na neschopence) a smlouvu měla do 31.10.2014.Jenže k 30.9.jí přišlo ,,Oznámení o uplynutí doby trvání PP,,z agentury.Agentuře doručila firma oznámení o ukončení dočasného přidělení.Je to v souladu se zákoníkem práce?Dcera zatím toto oznámení nepodepsala a neodeslala na agenturu.Mají na to právo jí dát výpověď v PN?A bude se jí počítat ta doba od 30.9.2014 až do ukončení PN? Kvůli odprac.12 měsíců,aby měla nárok na podporu? Děkuji za info.

arrow
profile_image
sarlotka1
od 31. 7. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na voliska: Zkusila bych se zeptat tady. Já sama odpovědět bohužel neumím.

arrow
profile_image
Zden
od 24. 10. 2014
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

Reaguji na farahh:
To taky není pravda vždy. To neplatí, pokud je zaměstnanec ve zkušební lhůtě. Já teď dostala po 14 dnech (zákonná lhůta) neschopenky a těhotná výpověď. A bylo. Můžu se jít klouzat

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené