Omlouvám se za trochu krkolomný název, vubec tomuto tématu nerozumím a budu opravdu moc vděčná za každou radu a příspěvek. Můj otec (není a nikdy nebyl manželem mé matky) už přes dva roky neplatí výživné a mamka tvrdí, že ho udat nemůže, protože nemá peníze a soudy z něho, když je "chudý", nic nevytřískají...Je to pravda? Nebo je máma jen zbabělá a nechce mít žádný tahanice se soudama ...Můžu na něj podat trestní oznámení já sama?

pokud studuješ a je ti víc jak 18 let, tak ho můžeš dát k soudu ty, ale dneska ty soudy spíš drží při zločincích ale když soud prohraješ, tak budeš muset zaplatit soudní výlohy což není levná záležitost bohžel... kdyby jsi vyhrála a otec nebude platit víc jak rok, tak si půjde hačnout za katr.. tak hodně štěstí

arrow
profile_image
Cosette
od 22. 4. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Mám pocit, že směšuješ dvě věci, a to žalobu o výživné (civilní proces) a trestní oznámení (trestní proces).

Trestní oznámení na rodiče neplnícího vyživovací povinnost samozřejmě podat lze, není tam žádný soudní poplatek, takže to nic nestojí. Budou se tím zabývat orgány činné v trestním řízení a otci hrozí trest za trestný čin zanedbání povinné výživy. V takovém případě bude sice otec potrestán, ty ale z toho nebudeš mít nic (pokud nevyužije ustanovení o účinné lítosti a nezačne platit, aby se trestu vyhnul).

Žaloba na výživné je něco jiného. Navrhovatel se musí sám aktivně zapojit (trestní oznámení se dá nadiktovat do protokolu na policii a pak to policie řeší dál sama z úřední povinnosti), je potřeba všechny návrhy formulovat a vést spor proti otci, dokazovat atd...často je k tomu třeba pomoc právníka, a to taky něco stojí. Výsledkem tohoto sporu je, že soud ti přizná nárok na výživné v určité výši (výše by se odvíjela podle tvých potřeb - škola, kroužky, další potřeby atd. a otcových možností - jeho zdravotního stavu, schopnosti pracovat atd.). Pokud nebude otec podle tohoto rozhodnutí plnit, můžeš se obrátit třeba na exekutora, který bude výživné vymáhat.

Obě řízení jsou na sobě nezávislá, tzn. nemusíš nejprve žalovat o výživné a pokud otec neplatí, až potom podat tr.oznámení, tr. oznámení můžeš podat bez předchozího rozhodnutí soudu o výživném a naopak.

arrow
profile_image
Janissinka
od 21. 8. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Sajulec: tak si půjde hačnout za katr

mámě mojí spolužačky dlužil otec 150 000 na alimentech...a podle jejích slov krom domluvy na stanici to policajty nazajímalo...dnes dluží na alimentech kde kdo...
zkusit to můžeš...ale pochybuji, že to z něj někdo dostane pokud na to nemá...

arrow
profile_image
PaniXY
od 8. 2. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Sajulec:
Prokristapána, tvůj příspěvek je tedy opravdu snůška naprosto mylných informací. Mohla bych vědět, kde jsi tyto "znalosti" čerpala?
Reaguji na Suliss:
Kolik je ti let? O otci víš co? Kde bydlí, pracuje? Má nějaký majetek?
Zanedbání povinné výživy je trestným činem, můžeš podat trestní oznámení a příslušné služebně PČR. Žádné náklady řízení bys samozřejmě neplatila, jednalo by se o trestní věc, navíc zde platí účinná lítost, tzn. pokud by otec v průběhu řízení zaplatil, řízení se zastavuje a k soudu vůbec nemusí dojít.
Souběžně s tímto bych doporučovala exekuci. Rozhodnutí o stanovení výše výživného soudem máš, že? Zajdi s tím do kanceláře sociálně-právní ochrany na příslušném MÚ, kde ti vysvětlí co a jak v tvojí situaci. Pak můžeš rovnou zajít i do kanceláře exekutora a podat na tatíka návrh na exekuci.

arrow
profile_image
indulona
od 25. 9. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Já sem ve stejné situaci. Je mi už 21 a od 18 let jsem ani o výživné nežádala. Můj otec bydlí v bývalé kočárkárně někde bůhví kde, má kámoše mezi bezďákama a jinak je hlášený na MÚ k trvalému bydlišti. A opravdu si nemyslím, že bych z něj dostala ty alimenty, co mi dluží do 18, možná už je to i promlčené, nevím, jak jsou ty lhůty.
Je mi ho i líto, ale tam kde je, je svojí vinou. Naštěstí jeho peníze nepotřebuji.

arrow
profile_image
adrianqa
od 29. 10. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Nevím jak to chodí v dnešní době,ale vím že když se teta rozvedla a její manžel přestal platit,vždy to nahlásila n sociálce,ti ji dávali tu určitou částku a oni to pak po něm vymáhali,jinak by nikdy neviděla ani korunu...ale je pravda že to je snad 5-7 let zpátky,dneska už to asi bude jinak...

arrow
profile_image
Eviss mojeid
od 9. 6. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Janissinka: mámě mojí spolužačky dlužil otec 150 000 na alimentech...a podle jejích slov krom domluvy na stanici to policajty nazajímalo...dnes dluží na alimentech kde kdo...
zkusit to můžeš...ale pochybuji, že to z něj někdo dostane pokud na to nemá...

Přesně jak říkáš! Můj otec dluží taky ohromnou částku.. Každá snaha byla marná. On na to nemá a já si teď už vydělám peníze vlastní, takže už to neřeším..ani by to nemělo smysl.

arrow
profile_image
Janissinka
od 21. 8. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na Eviss:
sice právo je právo, ale praxe je jiná...bohužel

Cituji Janissinka: sice právo je právo, ale praxe je jiná...bohužel

Přesně tak...nějaké po roce jde za katr....ani náhodou. 4 roky neplacení a jakoby nic ....

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy otevřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené