arrow
profile_image
Minette
od 4. 12. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Nattalica: proč já mám dostat výpověď z bytu

A ona něčím takovým už pohrozila?

Já bych se to snažila řešit po dobrém, pokud to půjde. Nevím teda kde to bydlení máte, ale mě to připadá ještě docela levné.

Prostě chtít po ní vysvětlit, na co přesně jdou ty 3344,- Fond oprav apod. je taky asi součástí služby, prostě pokud to z toho platí, tak ať ti to nějak prokáže, to nejde jen tak zahrát do autu že "je to na něco jiného".

Já taky jednou měla takovýhle ještě trochu větší nedoplatek za vodu, v podstatě to bylo tím, že voda zdražila (ikdyž vyúčtování teda extrémně nepřehledné).

Reaguji na Minette: Nepohrozila,ale stojím si za tím,že jsme v právu my,jelikož minulý rok byl nedoplatek za vše jen 600Kč a teď když zjistila,že prokazuju její nájem na doplatku na bydlení,tak se zhrozila že musí platit daň z pronájmu a domluvili jsme se i na další pětistovce že jí klidně budu posílat!Takže jí posílám 6000Kč a ještě mám doplácet?I kdyby voda zdražila,tak přeci min rok to bylo 600Kč a teď teda po zdražení bych měla doplácet řreba jen 3000Kč a ne celých 10.000Kč?.Ty čísla tam vůbec nesouhlasí,posílala méně a proto jí to nevyšlo.

arrow
profile_image
Silvestra
od 20. 9. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na RomanKaS:
Vidím, že se vyznáš, já jsem v téhle oblasti "nepolíbená". Mám byt, v němž zatím žije starý pán z příbuzenstva, normálně si platí nájem, služby, energie, vyúčtování chodí jemu. Pokud vím, zatím má přeplatky. Mně neplatí nic. Ale čeká mne doba, kdy budu muset byt pronajímat, samozřejmě oficiálně, tedy i s DP. Úplně laicky si to představuji tak, že mně nájemník zaplatí např. 6.000,-Kč nájem - z této částky já pošlu 3.300,- společenství. Ostatní, tedy spotřebu elektřiny, plynu, vody si zaplatí nájemník. Pokud bude mít přeplatek na energiích, tak ho dostane zpět, pokud bude mít nedoplatek, tak si ho uhradí. Zaujala mě Tvoje věta: "voda, topení, plyn, elektřina... to všechno je její problém". (míněno pronajímatelky). Když to přivedu do extrému, nájemník může klidně plýtvat, svítit ve dne v noci, koupat se bude k němu chodit celá rodina, protože to přece platí někdo jiný. Možná se Ti to zdá přitažené za vlasy, ale je to lidská přirozenost, snad i drzost. Např. mám zaměstnance, který má služební telefon a hovory mu hradím. Hned 1. měsíc měl protelefonováno téměř 2.000,-Kč. Zjistila jsem, že se pochlubil celé široké rodině a oni ho vždy jen prozvonili a on jim volal zpět. A hovořili zadarmo Lidé jsou vynalézaví.

arrow
profile_image
Veselka10
od 20. 12. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na Silvestra: Je to úplně jednoduché.. ono totiž v tomto kontextu vůbec nezáleží na tom, co jako pronajímatel skutečně platím např. družstvu (výše záloh), ale co je napsané ve smlouvě.
Nejlepší je v tomhle pro mě to, že si stanovím s nájemníkem zálohy a ve smlouvě jsou rozepsané, tedy např. voda 300,-, elektřina 1.000,-, popelnice 100,-, společné prostory 100,-, nájem 5.000,- s tím, že nájemník hradí nedoplatky dle vyúčtování.
Přičemž já jako pronajímatel vím, že z nájmu do fondu oprav odvedu např. 3.000,- a můj příjem tedy činí 2.000,-.
Po vyúčtování tedy sečtu přijaté zálohy od nájemníka, odečtu od skutečného vyúčtování a vyjde mi přeplatek nebo nedoplatek. Dám nájemníkovi rozpis vyúčtování s předpisem na další období a je to vyřešené.
To jestli mi nájemník platí zálohu ve výši např. 300,- a já dál platím jen 200,- nebo naopak 500,- je zcela nepodstatné. Můžu si zálohy platit v jaké výši já "uznám za vhodné", ale jde o to kolik skutečně nájemník zaplatil a kolik to činí celkem a hlavně jak je napsaná smlouva.

arrow
profile_image
Silvestra
od 20. 9. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Veselka10: hlavně jak je napsaná smlouva

Jo, na to si budu muset dát pozor, až tam dám nějakého nájemníka. Zatím jsem "charita" a z bytu nemám několik let ani kačku.

Reaguji na Silvestra: Moment elektřinu a plyn máme psáno na sebe a samozřejmě si vše hradíme.Jí posíláme čistě na vodu a topení + ostaní věci jako výtah a světlo těch 3344Kč a zvlášť jí ještě sumu pro ní jako za pronájem.Každopádně jdeme zítra na bytové družstvo a vůbec mě nezajímá,že mi bude opět tvrdit,že odesílají jen část a část další se neobjeví ve vyúčtování jelikož to jde na skryté poplatky!Co je to skryté poplatky?Jejich kapsa?Jsem v šoku,ve vyúčtování je že za vodu bylo připsáno za celý rok pro 3 lidi jen 864Kč!Pak je tedy jasné,že je tam nedoplatek.No holky moc děkuju za komentáře.Děkuji a zítra to půjdeme vyřešit na družstvo rovnou a pokud to řešit nebudou chtít,tak si dojdu rovnou k právníkovi.

arrow
profile_image
RomanKaS
od 4. 11. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na Silvestra: jedna věc je, na koho je napsána smlouva na dodávku elektřiny, plynu - tam je možné změna oproti majiteli, tj. povinnost platit má ten, kdo je ve smlouvě. Druhá věc je fond oprav, teplo + voda. Tady platí majitel bytu. Samozřejmě, že by bylo možné to ošetřit smluvně, ale to asi nebude správu domu moc lákat.

Druhá věc je smlouva, kterou máš s nájemníkem. Za předpokladu, že veškeré dodávky jsou psány na tebe, tak pokud tam je ve smlouvě o nájmu dostatečně jasně uvedeno, že nájemník hradí sám zálohy a je povinen uhradit skutečnou spotřebu, pak je to jasná věc. Samozřejmostí pak musí být oběma stranami podepsaný zápis o tom, jaké údaje byly na měřičích v době počátku nájmu a dále jsou rozhodující údaje na jejím konci. Málokdy se podaří trefit se do zúčtovacího období plynu, elektřiny, vody, když navíc každý dodavatel má to období jindy. Hrozí taky, pokud by smluvní odběr energií byl na nájemníka, že nájemníci udělají dluh, který povede k odpojení dodávek (elektřiny, plynu...) a vystěhují se. Potom sice budou dlužníky oni, ale dodavatel asi bude mít problém s obnovením dodávek na odběrné místo, se kterým je spjatý dosud neuhrazený dluh. A za další připojení (třeba když ti dávají znovu elektroměr) se platí. A to jsou peníze, které ti nikdo nevrátí.

V každém případě platí, i když to je ve smlouvě s nájemníkem, že za platby je zodpovědný ten, kdo je ve smlouvě o dodávce energií. Dodavatel bude dluh vymáhat po tobě, ty můžeš (na základě smlouvy) vymáhat dluh po nájemníkovi. Bude to ale občansko-právní spor, což není nic příjemného a stojí to peníze, i když vyhraješ, soudní výlohy sice zaplatí ten, kdo prohraje, ale právníka ti nikdo nezaplatí.

Řešením, které podle mě je nejlepší, je 1) smlouva, ve které bude uvedeno jaké je konkrétně částka za nájem a užívání bytu (pro tebe do kapsy), 2) jaká částka jde na zálohové platby a kdo má povinnost je odvádět (ty) a kdo má povinnost je platit (oni tobě), podrobný rozpis kolik peněz jde na co. 3) údaje na veškerých měřičích k datu podpisu smlouvy, 4) kauce a případy, ve kterých dojde k jejímu vrácení, či nevrácení, 5) soupis veškerých věcí a všech podrobností, fotodokumentace bytu (pro situace, kdy by se nájemník naštval a něco ti tam zničil), 6) doložka, ve které bude stanovena povinnost, aby nájemník uzavřel na tuto domácnost pojištění (pojištění domácnosti + pojištění škody způsobené třetí osobě v jednom) - stojí to cca 1200 ročně dle pojišťovny. To pro případy, když třeba on někoho vytopí - vyteče mu pračka atd. Z toho bude hrazena škoda sousedům = odpovědnost, nebo když mu spadne váza na podlahu a ta bude poškozena, nebo bude byt vytopen někým shora = pojištění domácnosti. Pojištění domácnosti se týká jen událostí, které byly zaviněny (takže nájemníkem). Na to, co nebylo zaviněno (prasknutí potrubí), se vztahuje pojištění stavby.

Ty si taky pojistíš byt - pojištění staveb = pokud dojde třeba k prasknutí vodovodního potrubí, budou ti zaplaceny opravy ve tvém bytě (rozmlácené kachličky, provedená práce, atd.), těch situací je víc. Stojí to cca 1600 ročně, zase dle pojišťovny.

Pronajímat byt není legrace. Někdy se stanou věci, které prostě můžeš přejít, např. když ti někdo něco poškodí nebo nezaplatí, ale nemusíš se s tím smířit a předem si to ošetřit.

arrow
profile_image
Minette
od 4. 12. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Já to mám taky tak, že v kolonce "nájem" - jsou zálohy za vodu a teplo + fond oprav, daň, provozní výdaje (např. platba firmě co se stará o účto), úklid, atd.

Tyhle ostatní výdaje prostě platit musím tak jako tak, takže pokud bych byt pronajímala, předpokládala bych, že nájemník bude hradit to, co teď hradím já + ještě nájemné.

Takže to jak píše zakladatelka, že ne celá částka co platila na "služby" šla na zálohy na vodu a topení, to mi teď připadá v celku logické, protože "služby" jsou i např. provoz výtahu, úklid domu, popelnice, platba firmě co se stará o administrativu atd.

Kdyby šly celé 3344,- vodárně a teplárně, tak by platila pouze svou spotřebu vody, topení, ale majitelka by ještě každý měsíc z nájmu 3000 musela doplácet ten zbytek.

arrow
profile_image
Silvestra
od 20. 9. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na RomanKaS:
Moc děkuju, žes tomu věnovala čas.

Reaguji na Minette: Tak jsem to nemyslela,je v té částce samozřejmě vše včetně fondu oprav,výtahu,osvětlení atd....

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy otevřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené