Smazat

Nepřiměřené reakce

Zdravím,
určitě jste se s tím už taky setkaly. Lidé občas reagují na různé situace velmi nepřiměřeně, protože danou situaci špatně vyhodnotí, nebo ji psychicky nezvládnou. Toto téma by mělo být o nepřiměřených reakcích, vašich zážitcích s nimi, vašich zkušenostech a jak třeba takovým lidem pomoci, pokud je to možné.

Existuje neskutečně mnoho různých variací, kdy se lidé zachovají tak, že si okolí klepe na čelo. Uvedu příklad, kterému jsem byl včera svědkem při brigádě v jednom Pražském supermarketu. Byl jsem na pokladně a ve frontě stála maminka s cca desetiletým klučinou. Ten ji ukazoval něco v regálech opodál s tím, že by se o to asi ježíšek mohl postarat. Její reakce byla, že si to nebude pamatovat a hotovo. Klučina zareagoval pro mě naprosto geniálním způsobem. Rychle vyhodnotil situaci, pak se otočil přišel ke mně a slušně poprosil o to zda nemám propisku, že mi ji za chvíli vrátí. Takže jsem mu ji půjčil. V tom okamžiku nastalo rodeo. Paní začala vykřikovat, vyvádět a seřvávat svého syna naprosto šíleně. On k ní přistoupil s tím, že si to může nyní napsat, aby nezapomněla. Jenže v tu chvíli byla ona už skoro smyslu zbavená a křičela jaká je to ostuda a klučinu tam pěkně ponížila, sebe ztrapnila. Kluk se vrátil s tím, že hodně, ale hodně se omluvil za to, že si dovolil mě poprosit o propisku a ještě jednou za to i tak poděkoval. Hned jak to dokončil, tak jeho máma na něj znovu vyjela, že ta omluva musí být větší, že tohle si nemůže dovolovat. Nyní už po celou dobu před všema lidma jeho máma do něj neustále ryla, nadávala mu, před všema okolo a ještě po mě chtěla abych omluvil, že má takového syna...

To mě fakt dostalo. Jestli je ten kluk pod takovouhle výchovou, není mu vůbec co závidět. Mohla mu klidně říct, ať tu propisku vrátí, že si to teda zapamatuje. Nebo skoro cokoliv jiného, ale takhle vyvádět, to jsem už dlouho nezažil. A ještě kvůli tomu, když její kluk se dle mě zachoval naprosto racionálně a pokud mu to mamka, chtěla koupit, jen nechtěla aby o tom věděl, tak měla zvolit jiný způsob jak mu to sdělit. Tedy aspoň můj názor.

Co vy a nepřiměřené reakce?
 
arrow
0%
0    0
Nebyla hodnocena

Ten klučina se teda zachoval velice dobře. A jediný,kdo se měl omlouvat,tak byla ta paní. Její reakce byla fakt nepřiměřená. Ale taky mohla být unavená, mít starosti a v tu chvíli se už neudržela a vypěnila....

arrow
profile_image
Terr
od 17. 4. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Takovým ženám bych zakázala mít děti..mám ve svém okolí jednu ženskou, která takto ponižuje svojí dceru už od malička ( teď je jí 18 ! ) ..Ta holka je z toho dost psychicky zdeptaná..
Jinak k tématu: Byla jsem jako host na svatbě a byla tam i jedna maminka s dítětem..klukovi mohlo být asi 6 let..kluk dostal škytavku a máma se pohla s prominutím pos*at, nehorázně na klučinu řvala, že kazí a ruší obřad a že už ho nikdy nikam nevezme, že všechno jen kazí..přitom škytání slyšeli jen ti, co seděli v nejbližším okolí a matku bylo slyšet po celé síni..Všichni jsme jen nechápavě kroutili hlavou..

arrow
profile_image
Margueritte
od 28. 7. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ahojky,

samozřejmě. Takových situací je spoustu a zvláště v Praze o ně není zrovna dvakrát nouze. Teď před Vánoci začínají být lidé vystresovaní a takových zkratů v obchodech je a bude čím dál tím víc.

Paní rozhodně ten moment nezvládla, možná by v jiném rozpoložení zareagovala jinak, nebo by to synovi vysvětlila, ale hodně z vás mi dá zapravdu, že nákupy v supermarketech nejsou v mnoha případech nic příjemného - zvláště teď, když je všude spoustu lidí, polovina věcí je vyprodaných a lidi si uvědomují, že nemají ještě ani jeden dárek. Shon a stres může každého pořádně rozhodit. Maminka třeba děcko vychovává úplně jinak a tohle možná byla její slabá chvilka.

Každopádně, chybu vidím hned na začátku. Maminka svou reakcí dává synovi naději, že by tu věc mohl pod stromečkem najít, ačkoli je jasné, že jí to moc po chuti není. Mohla tu situaci vyřešit jiným způsobem. Ten křik a hysterické vyvádění nemůže mít na dítě rozhodně dobrý vliv a pokud je to takhle pernamentně, mohl by z něj vyrůst psychicky nestabilní jedinec místo zdravého a normálního kluka.

Výchova je určitě zodpovědná věc, není to nic lehkého a ne vše se povede tak jak by člověk chtěl, ale je třeba si uvědomit, že dítě má vlastní osobnost, vlastní hlavu a rodiče by jej měli vychovávat tak, aby byl připravený na svět okolo.

Toď ode mě vše.

arrow
Neprodává v Bazaru

Paní má užasného syna!Je škoda,že si to neuvědomuje..a nebo ano a večer,až byla v klidu jí to došlo a třeba se klukovi omluvila...kdo ví...Mám dva malé kluky a přiznám se,že občas taky vypěním,když toho je už za ten den moc..(ovšem né v tak velké míře jako tato paní)My nevíme kolik třeba má ještě dětí doma/školce/škole a co se jí za ten den ještě stalo,že reagovala tak podrážděně..Myslím,že tohle pozná skoro každý, kdo má hlavně víc jak jedno dítě a málo pomoci s nimi I když z okolí vím,že i jedno dítě dokáže rodiče pěkně potrápit..

arrow
profile_image
Mia_Sofia mojeid
od 3. 5. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Po prvním přečtení jsem paní v duchu odsoudila..asi jako většina, co si to přečte, ale mnohdy takové reakci něco předchází. Buď neštěstí v osobním životě, problémy, trápení, stres..., ale některým lidem stačí i maličkost - lehké vyvedení z normálu a pokud jsou labilnější, je hned histerická scéna na světě.
Každopádně je smutné, že to odnesl ten chlapec. Paní by si měla uvědomit, že s ní něco není v pořádku a něco se sebou dělat.

Co se týče mě, tak se s nepřiměřenými reakcemi občas setkávám. Bývá to u lidí, kteří jsou nervózní a něčím vyvedeni z míry. Stačí pak málo a jsou schopni udělat scénu před lidmi a vůbec si nepřijdou trapně. Naopak ztrapňují ty kolem sebe a sami jsou největší "kingové" a každý jejich scéně přeci rozumí.....
Je k tomu zapotřebí notná dávka histerického chování, neohleduplnosti a sobectví...99% lidí v okolí si klepe na čelo a nechápe...ale na druhou stranu je taky pravda, že takovou scénu většinou něco (skrytého) vyvolá.

arrow
Neprodává v Bazaru

Reaguji na Mia_Sofia:
Jistě vše funguje na zákonu kauzality. Do pozadí obvykle nevidíme, lidé mají v životech spoustu starostí a jednou za čas je na každého toho všeho v pozadí přespříliš. Někdo se zhroutí, někdo vypění, jiný začne dané věci ignorovat atd. Přesto nechodíme všichni po ulicích a nevyvádíme.

Zajímalo by mě, zda v takové situaci je možné přimět takového člověka k umírnění, nebo je prostě musíme nechat vybouřit a promluvit si snimi až posléze? Protože mě přijde, že v daný okamžik, by jakákoliv snaha o pomoc byla spíše přiléváním do ohně.

Cituji Mia_Sofia: je taky pravda, že takovou scénu většinou něco (skrytého) vyvolá.

Přesně.
Kdyby si můj synek od někoho vypůjčil tužku, a donesl mi ji s tím, ať si to zapíšu, tak bych to brala jako pořádnou provokaci. Dokonce si myslím, že to byl přímo jeho úmysl.
A nevím, nevím, jestli bych nehysterčila podobně jako ta paní.

arrow
profile_image
Mia_Sofia mojeid
od 3. 5. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Tuax: Zajímalo by mě, zda v takové situaci je možné přimět takového člověka k umírnění, nebo je prostě musíme nechat vybouřit a promluvit si snimi až posléze?

Pokud je to člen rodiny, tak být radši ticho. Jakmile jsem řekla větu typu "Nechtěl/a by ses uklidnit?" nebo "Lidi na tebe koukají.", tak se scéna jen prodloužila a ničemu jsem nepomohla.
Když je to cizí člověk, tak ten tě může poslat do háje větami - co je ti je po tom? Co koukáte?

Na druhou stranu si ale taky může uvědomit, že se to ostatním nelíbí. Záleží na člověku a na vychování. Každopádně platí, že v afektu nikdo neposlouchá a říká nejhorší věci.

Já zastávám názor, pokud to jde, tak jednoduše odejít.

arrow
0%
0    0
Nebyla hodnocena

No jelikož nějakou dobu pracuji s lidmi tak jsem už takových situací zažila. Někdy si říkám že je snad víc bláznů než "normálních" lidí Např. kolegyni se stalo že přišel pán se synem a jelikož se k nám nesmí nosit vlastní jídlo tak ho požádala ať si to sní dole a on všechno vyhodil do koše a synovi řek podívej se na tu krávu s takovýma se budeš setkávat běžně. A nebo na mě zkoušej větu: Vy nevíte kdo já jsem?

arrow
profile_image
KattyBelle
od 8. 3. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Přítel dělá u technické podpory u O2 a nepřiměřenou reakci má v každém druhém hovoru Nyní dělám prvním měsícem ve stejné budově, ale o patro výš na prodejní lince a tam jsou často nepřiměřené reakce už po mém představení

Jinak toho kluka je mi líto, ale jak už tady párkrát zaznělo, člověk neví, co předcházelo této reakci. Kluk se možná v danou chvíli zachoval racionálně, ale nevíš, zda třeba týden v kuse nenosil domů pětky a poznámky a matka už z toho prostě jen vypěnila.

arrow
profile_image
cokoladovasusenka
od 24. 2. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Tak takovou krá.u bych asi na místě seřvala jak blázen, že by si měla vážit jakýho skvělýho syna má.
Občas si říkám že nejsem asi nejlepší matka, ale když vidím takovýhle případy, tak si říkám že to tak zlý ještě teda fakt neni.
Jednou jsem právě procházela okolo parkoviště a matka s chlapečkem tak 2,5 roku se někam chystali. Matka typická fiflena, nehty až za roh, jakýsi kýčovitý, vyfintěná jak štětka, zmalovaná... Kluk hezky stál u auta a čekal a ona dávala cosi do kufru a u toho na něj řvala jak blbá aby nic nedělal, nikam neběhal, atd. chudák kluk fakt celou dobu slušně čekal a nic nedělal, tak nebyl důvod mu cokoliv říkat ani normálním tónem....prostě některé hysterky jsou tak akorát na přes drž.ku...

arrow
profile_image
KattyBelle
od 8. 3. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji sapca: podívej se na tu krávu s takovýma se budeš setkávat běžně

Nad některými reakcemi lidí opravdu někdy zůstává rozum stát.

arrow
profile_image
Lilliana
od 13. 11. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Třeba to byla její přiměřená reakce. Sama tak byla vychovaná a stejným způsobem vychovává své děti.

Nebo opravdu měla špatný den (starosti, málo peněz, vyhazov z práce, syn ji předtím doopravdy vytočil....možností je mnoho) a vybuchla.

Co když na ten dárek neměla, tak řekla, nebudu si to pamatovat.

arrow
Neprodává v Bazaru

Reaguji na Mia_Sofia:

 

Váš příspěvek

Nepřiměřené reakce

:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video   Přidat obrázky 

Nápověda 

Jak vložit obrázek Vkládání obrázků do příspěvku Klikněte na tlačítko Přidat obrázky a v dialogovém okně si ve svém počítači vyberte obrázek, který chcete poslat. Neměl by být příliš velký, neupravený obrázek z digitálního fotoaparátu se vám odeslat nepodaří. Do jednoho příspěvku můžete najednou odeslat až tři obrázky. Ke každému obrázku připište popis. Nezapomeňte také něco napsat do samotného příspěvku, jenom obrázky bez textu příspěvku odeslat nelze.

Jak vložit video Vkládání videa do příspěvku 1. Nejprve si zjistěte adresu videa 2. Tvar adresy videa pro YouTube je tento:http://www.youtube.com/watch?v=1aVLdeIKZuM 2. Adresu si zkopírujte např. pomocí Ctrl-C a vraťte se do Omlazení.cz 3. Nad formulářem (tím velkým bílým obdélníkem) pro psaní příspěvku klikněte na ikonu YouTube YouTube video a adresu videa vložte do okénka. 4. Kliknutím na OK se vám video vloží do příspěvku.

Jak vytvořit pěkný odkaz Vkládání pěkných odkazů 1. Zatím neklikejte na žádné tlačítko 2. Napište větu, která má obsahovat pěkný odkaz 3. Jděte na cílovou stránku a z adresního řádku prohlížeče si naberte (Ctrl-C) její adresu. 4. Vraťte se ke svému rozepsanému příspěvku a část věty, ze které se má stát odkaz, označte myší. 5. Teprve nyní klikněte na tlačítko pro vkládání pěkných odkazů: pěkný odkaz 6. Otevře se dialogové okénko - vložte do něj adresu cílové stránky (Ctrl-V). 7. Okénko zavřete a je to. 8. Nelekněte se toho dlouhého kódu, který se vám vložil do příspěvku. Poznámka Odkazy můžete také jednoduše napsat (stačí začít www…) a budou funkční (jen nebudu tak "pěkné"…)

Závazná pravidla Omlazení.cz

Pravidla Bazaru

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené