arrow
profile_image
nikinka21
od 21. 6. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Sice mi končí mateřská až dalším rokem, ale už teď jsem z toho nervozní. Chci se Vás zeptat jak to je s nástupem do práce po ukončení mateřské. Musí mě vzít zpátky do práce? Já bych nastoupila ráda i když bych musela v březnu a malý by musel do soukromé školky a to není nic levného a v mé práci zase tak slušné peníze nejsou...Skoro celá výplata by mi šla pryč, ale když vidím jak je najít práci těžký, tak by jsme to holt museli s přítelem ten půl rok vydržet než začne syn chodit do normální školky. Za tu dobu co jsem na mateřské za mě museli najít náhradu, ale správně jí měli dát pracovní smlouvu na dobu určitou, ale v zaměstnání to spletli a dali jí smlouvu na dobu neurčitou a tak jedné z nás musejí dát výpověď! Když jsem se o tomto bavila s kolegyní, tak sice prý musejí brát přednostně mě, ale zase říkala, že jestli nemůžu v létě kdy jsou dovolené za ně chodit celý den, tak mají nárok tu výpověď dát mě a to bez odstupného! Navíc přemýšlím o tom že si dodělám školu a to mi kolegyňka řekla, že pokud do školy půjdu tak budou mít v zaměstnání další důvod mě vyhodit! Nakonec mě dostala s tím, že stejně určitě počítám s druhým dítětem a tak mě pro jistotu stejně nevemou, protože by měli těžké najít za mě opět náhradu! Asi se budu muset stejně poptat právníka co a jak, ale budu ráda za každou vaší odpověď..Když navíc slyším co je v práci poslední dobu za šikanu, tak bych se na to nejradši s prominutím vykašlala! Ale nechci dát výpověď z mojí strany a přijít tak o odstupné!

arrow
profile_image
Doudou
od 27. 9. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Musí tě vzít zpátky. Podle Zákoníku práce, § 47 :
Nastoupí-li ..... zaměstnankyně po skončení mateřské dovolené nebo zaměstnanec po skončení rodičovské dovolené v rozsahu doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, do práce[/b], anebo nastoupí-li do práce zaměstnanec po skončení dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény, [b]zařadí je zaměstnavatel na jejich původní práci a pracoviště[u][/u]. Není-li to možné proto, že původní práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, zařadí je zaměstnavatel podle pracovní smlouvy.

Opravdu ten záskok měl dostat jen na dobu určitou - po to období, kdy ty jsi na RD.

Něco podobného se stalo u nás v práci - já jsem také byla záskok, ale dali mi na dobu neurčitou. Když se vrátila ta z RD, tak byl problém co s náma a práce pro obě nebyla. Nakonec se ona rozhodla odejít - s 3 měsíčním odstupným.

arrow
0%
0    0
Nebyla hodnocena

Ano pokud bylo zachováno Tvé pracovní místo tak Ti zaměstnavatel musí umožnit vrátit se na stejnou pracovní pozici. Né nutně musí jedné z vás dát výpověď, jednu z vás mohou přesunout na jinou pracovní pozici - pokud s tím budete souhlasit samozřejmě. Ale není nezbytně nutné,aby vás obě vyhazovali. Já bych být Tebou kolegyni neposlouchala....důležité je jak se dohodneš se zaměstnavatelem....těžko Tě mohou vyhodit bez odstupného v případě,že budeš plnit své pracovní povinnosti. Pokud by byl ukončen pracovní poměr dohodou tam samozřejmě nárok na odstupné nevzniká,ale v případě,že je pracovní poměr ukončen zrušením pracovního místa nárok na odstupné máš. Další důvod na výpověď bez odstupného je v případě,že bys porušila pracovní řád zvlášť hrubým způsobem,ale to by se jednalo o okamžité zrušení pracovního poměru. Dál zaměstnavatel Tě opět nemůže vyhodit z toho důvodu,že si budeš dělat školu..může Ti buď umožnit toto studium s tím,že se mu upíšeš smlouvou na nějakou dobu,kdy nebudeš moci dát výpověď - pokud bys dala výpověď dříve musela bys mu nahradit veškeré volno,které si na toto studium budeš brát nebo Ti řekne,že Ti to studium neumožní,ale s tím neuděláš nic. Neznám však zaměstnavatele,který by si nepřál,aby se jeho zaměstnanci vzdělávali. Opět - zaměstnavatel nemůže zaměstnance diskriminovat tj.těžko Tě může vyhodit z toho důvodu,že bys plánovala dalšího potomka. Co to je zase za chytrou kolegyni ??

arrow
profile_image
izabel2011
od 8. 1. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Přesně tak, podle zákona musí.
Ty "moudra" tvé kolegyně vůbec nejsou na místě- takže jim vůbec nevěř. To si raději zajdi promluvit se zaměstnavatelem a objasnit své pochybnosti

arrow
profile_image
Patty
od 27. 9. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

VIP

Nezaměňujete pojmy mateřská a rodičovská dovolená?

Ten zkopírovaný text hovoří o mateřské a ta je jen cca půl roku. Rodičovská je pak až do 3 let dítěte.

Pokud se nepletu, držet to samé místo musí zaměstnavatel jen 6 měsíců (mateřská), pak (rodičovská) může ženu zařadit už kamkoliv jinam - i na jinou pozici.

Tvou původní pracovní pozici je zaměstnavatel povinen držet pouze půl roku. Do tří let zase místo u zaměstnavatele.

arrow
profile_image
Lady Flame
od 17. 12. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Patty a sarra mají pravdu.

arrow
0%
0    0
Nebyla hodnocena

Tak co vím a byl to i případ můj, tak Ti zaměstnavatel musí držet místo po dobu tvé rodičovské dovolené a to max 3 roky. Tj. 3 roky tvého posledního dítěte. Když se budeš chtít vrátit a zaměstnavatel pro tebe nebude mít pracovní místo, tak máš nárok na odstupné ve výši 2 výpověd + 3 měsíce odstupné. Rozhodně nedávej výpověd sama a ani dohodou bez odstupného.

arrow
profile_image
nikinka21
od 21. 6. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Holky děkuji hned jsem klidnější. Udělám to jak říkáte vy a zeptám se přímo zaměstnavatele.
Reaguji na Jannnie: jednu z vás mohou přesunout na jinou pracovní pozici -to u nás nepůjde U nás nikoho na jinou pozici nepotřebují a někoho navíc neuživí , takže jedna z nás musí pryč a podle toho co říkala kolegyně mi přijde, že by se radši zbavili mě a to k vůli dítěti, že jako bude věčně nemocné a já s ním budu muset být doma a oni pak za mě budou muset chodit službu a taky jak jsem psala, tak jim vadí to že nebudu moci chodit v létě kdy jsou dovolené od rána do večera a je toho daleko víc..

Cituji Jannnie: Opět - zaměstnavatel nemůže zaměstnance diskriminovat tj.těžko Tě může vyhodit z toho důvodu,že bys plánovala dalšího potomka. Co to je zase za chytrou kolegyni ?

Tak oni mají hlavně strach, že kdybych se vrátila do zaměstnání a znova otěhotněla, tak už za mě nenajdou náhradu. Pracuji v prodejně, která se specialuzuje pouze na jeden určitý druh zboží a já jsem vyučená v oboru a tento obor už momentálně není a tak byli rádi, že za mě tu náhradu našli. Navíc to je starší paní co už mimčo neplánuje, tak jim to vyhovuje. Já je na jednu stranu chápu, ale tak mi mají dát výpověď s odstupným a ne že si na mě budou kolegyně vymýšlet, že mě vyhodí k vůli tomu a tomu. Dělají jako kdyby to šlo z jejich kapsy. Navíc já s nima měla vždycky dobrý vztah a i vedoucí se mnou byla spokojená a pořád mě chválila, tak mě to i docela mrzí

Cituji izabel2011: Ty "moudra" tvé kolegyně vůbec nejsou na místě- takže jim vůbec nevěř

ne, díky Vám jí už nevěřím, ale byla jsem z toho opravdu špatná

Cituji Patty: Rodičovská je pak až do 3 let dítěte.

budu se právě vracet po 3letech

Cituji mystique: Rozhodně nedávej výpověd sama a ani dohodou bez odstupného.

nedám, ale přišlo mi, že mě kolegyně chce k tomu zvyklat...hodně nadávala jak je to v práci hrozné co jsem odešla a ať jsem ráda, že tam nejsem atd

arrow
Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

Připadá mi, že tě tvoje kolegyně chce odradit. Přece nemže vědět, že nebudeš dělat celé dny v době dovolených a šéfovi do hlavy taky nevidí.
Já mám dojem, že ti je zaměstnavatel povinen držet pracovní pozici po dobu 3 let. Tzn., že pokud bys byla na rodičáku 4 roky, tak tě nemusí vzít zpět. A taky tě může dát na nižší pozici, než jsi vykonávala dříve. Např. pokud jsi byla vedoucí, může tě dát jako zástup vedoucí atd... Nevím tedy, zda se to nezměnilo od nového roku

arrow
profile_image
nikinka21
od 21. 6. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji Moňas: Připadá mi, že tě tvoje kolegyně chce odradit

jj to mi také tak přijde..No uvidím až co zaměstnavatel. Teď to nechám ještě být a až to začne být aktuální, tak se na to poptám. Ještě jednou dík za odpovědi

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené