arrow
profile_image
dove
od 31. 3. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ahoj holky,

k založení tohoto tématu mě vedla diskuse finanční náročnost studia na VŠ. Spousta z vás tam píše, kolik utratí měsíčně za jídlo, ale rozmanitost těch částek mě překvapuje. Některé z vás píšou i pod 1000 Kč/měsíc, to se opravdu dá vyžít se zhruba 30 Kč za stravu na den? To není ani jeden oběd u nás v menze (tam se stravuji výjimečně, ale to tady nehraje roli). Mé denní výdaje za jídlo se blíží většinou až ke stovce.

Snažím se jíst poměrně kvalitně, což znamená žádný přehaný luxus, ale taky žádné šmejdy, náhražky masa, uměliny apod. Prostě dostatek ovoce, zeleniny, běžné pečivo, přílohy, maso, žádné uzeniny. Piju většinou vodu z kohoutku nebo čaj, při náročném pracovním dni kávu, slazené limonády nemusím.

Je mi jasné, že kvalita a nízká cena nejdou zrovna 2x dohromady. Přesto by mě zajímalo, jak dokážete ušetřit na jídle, aniž byste výrazně snížily jeho kvalitu a kolik za jídlo utrácíte denně/měsíčně. Pokud vám přispívají na jídlo rodiče, zajímá mě celková suma, tedy i to, kolik byste zhruba zaplatily za doma snězené jídlo plus vámi koupené.

Já na jídle šetřím jenom tím způsobem, že se snažím nakupovat jen to, co opravdu sním, abych moc nevyhazovala, protože na tom jsem vždycky ztratila nejvíc peněz. Jinak za jídlo týdně utratím 600 - 1000 Kč, podle toho, jestli se najím i venku nebo si jen vařím doma.

arrow
profile_image
mle
od 4. 9. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Taky bych se přimlouvala za rady, jak jíst levně a kvalitně.
Jinak jak to mám já, toto je naprosto obyč jídelníček, nedietní:
Utratím přes stovku za den.
Snídaně: Buď sladké pečivo nebo celozrné s máslem a zeleninou. 20 Kč
Svačina: Ovoce - většinou banán 10 Kč
Oběd: V menze chci něco teplého do žaludku 40 Kč
Svačina: Co, kde potkám, většinou jogurt a nějaké pečivo: 20-30 Kč
Večeře: Podle toho, jestli mi chutnal oběd, když ne, tak něco teplého, kdy jo, tak třeba obložený talíř - cca 40 Kč
Pití si kupuju, protože voda z kohoutku je tu nechutná...
S sebou taky musím vždycky něco nosit, třeba cereálie nebo musli - ve stresu mám strašný hlad - tzn. tak 60 Kč na týden...
V mojí stravě absolutně chybí kvalitní maso, protože kupovat si ho a připravovat pro jednotlivce nevím jak, aby mě to nezruinovalo (a taky kuchyně v není zrovná vybavená na vaření) a to v menze kvalitní není ani náhodou (blé).

arrow
profile_image
Kikulina
od 28. 9. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Jíst se levně dá, ale 30 Kč na nejméně tři jídla denně pro jednu osobu je dost málo a nechce se mi věřit, že tohle jde dlouhodobě vyřešit.

Za jídlo moc neušetřím, protože mám ráda sem tam dražší mlsy, ale když chci, tak se udržím pod 100 Kč na den, za co se už člověk dost slušně nají.
Snídaně jak kdy, tento týden v práci mám mramorovou buchtu ze Sparu, stála 36 Kč, ale mám ji na 5x, tak to vyjde na 7,20 na snídani, k obědu dneska sice kantýna, hlavní jídlo se salátem cca 36 Kč, k večeři bude asi kapustička s holandskou omáčkou, tak 25 Kč...včera oplovina sáčku zeleniny s Lidlu (celý pytel má 750 g) s vejcem a zbytkem šunky k večeři, taky tak nějak 25 kč, oběd sýr ze zlevněného koutku + chleba, tak 20 Kč, a tak podobně, do práce si obvykle vařím obědy, ve větším množství, po porcích zamrazím, nebo mám jedno jídlo třeba tři dny za sebou, což mne sice moc nebaví, ale když jedna porce přijde tak na 20 Kč, tak se to snese, jindy se ale docela rozšoupnu a jdu třeba na sushi a tak...blbě se mi sleduje, co v lednici mám, takže relativně častěji vyhazuju shnilou zeleninu, nebo sýry, což mne mrzí...takže bych to uzavřela tak, že 100 Kč na osobu a den je reálné a s disciplínou se to dá uhlídat a jí se kvalitně. Ale 30 Kč na den mi připadá dost přitažené za vlasy.

Cituji mle: absolutně chybí kvalitní maso

s tím mám taky problém, trochu to řeším věcmi gulášového typu, tj. dušené hovězí s omáčkou, které pak po porcích nacpu do mrazáku, ale to na koleji nepůjde, ale třeba kousek ryby (čímž ale nemyslím pangase), jednou za čas, se dá, ne? To se jen opeče na pánvi.

arrow
profile_image
Macca
od 21. 6. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Takže jsem studentka a bydlím bez rodičů, ale ti mi přispívají na jídlo (nájem, jízdné apod.) Nevěděli jsem jak bychom měli vypočítat částku, kterou by mi měli dávat takže jsem to udělali následně. 30kč na snídani 30kč na oběd 30kč na večeři plus malé svačinky což dáva dohromady 100kč za den, na víkedy jsem doma takže když to vynásobíš tak to dáva zhruba 2000 na měsíc. Je to uplně nesmyslné když to vezmeš jednotlivě páč za 30kč se kvalitně naobjednnáš jen zteží. No a na bytě bydlím s přítelem, který taky studuje a rodičemu přispívají stejnou částku. Takže máme dohodu že jídlo kupujeme společne a účtenky házíme do krabičky a na konci pak uděláme vyučtování a jdeme na půl. ty účtenky většinou dávají čístku kolem tisícovky v čemž bývají zahrnutý snídaně a večeře protože ty většinou vařívám. Na obědy si chodí každý sám ale většinou někam na meníčko protože v menze se to s prominutím nedá žr...t. A nebo prostě neobjedváme a jí se až večer doma. Myslím si že jíme celkem kvalitně žádné hotovky a polotovary ani jídla z pytlíku, přítel je celkem i zeleninovej takže kolikrát udělám na večeři nějakej větší salát a stačí to. A když jsem na bytě třeba bez přítele tak si pondělí uvařím hustou polévku a mám ji třeba až do středy. Mě to stačí a když spočteš ty náklady tak je to i levné. S tou částkou se dá v pohodě vyžít. Není to na nějaké velké vysedávaní v restauracích ale když chceme tak si prostě zajdeme, hlavně na začátku měsíce, když přijdou prachy

My s přítelem máme minimální výdaje na jídlo, protože jsme jednak jen dva, ale stravujeme se zdravě. Dobré těstoviny, luštěniny, zelenina, kuřecí, ryby... to skoro nic nestojí Jasně, okurky, rajčata, papriky atd. nejsou v zimě nejlevnější, ale když se to pokrájí do salátu, nespotřebuje se takové množství a je to výborná večeře,
Pár tipů:
* Celozrnný rohlík je sice 2x dražší než bílý, ale abych se zasytila bílým pečivem, musela bych sníst rohlíky 2 a stejně mám za chvilku hlad, tmavý stačí jeden a na jídlo si ani nevzpomenu.
* Vařím větší hrnce polévky, které zamražuji.
* Dávám mraženou zeleninu na páru jako přílohu.
* Potraviny podléhající zkáze (maso) radši po nákupu hned zamražuji

Chce to hlavně přemýšlet a jak to člověk vychytá, tak pak ušetří.
Při zdravé stravě se ušetří, co tak vím, nejvíc nadávají na drahé jídlo ti, jež mají vozíky narvané čokoládičkami, sušenkami, uzeninami, červeným masem, sprejovými šlehačkami... a to jsou ty nejdražší věci.

arrow
profile_image
Kikulina
od 28. 9. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Ziralka: Slečna tuším bydlí na koleji a koleje nedisponujou mrazákem

však píšu, že to na koleji nepůjde, ale v jiném tématu se tu psalo o zavařování masa, to jsem nikdy neprovozovala, ale třeba by tohle bylo řešení

Cituji Macca: uvařím hustou polévku a mám ji třeba až do středy

jj, polévka zvaná jídlo, to provozuju taky, třeba indickou čočkovou, kukuřičnou a tak

Cituji Michele: My s přítelem máme minimální výdaje na jídlo

definuj, prosím, minimální výdaje na jídlo, to je podle vnímání každého jednotlivce jiná částka

Co se týče masa, nahrazuji ho sojovým masem- kupuji 100g kostek cca za 10Kč, má to i mnohem více bílkovin než klasické maso a taky mnohem míň tuku Doporučuju vařit ve vodě do které se dá bujon, má to pak lepší chuť

arrow
profile_image
malina_01
od 15. 7. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Kamarád studuje v Praze a prý dává tak 800 Kč za měsíc, ale jí opravdu jen rohlíky s pomazánkou a čínské polívky.. Já studuju v Plzni a oběd v menze stojí většinou tak 18-26 Kč, takže paráda a většinou nám tam i chutná. Jinak ovoce, jogurty, cereálie, sýry atd. si vozím z domova. Na koleji jsem tak max. 4 dny, takže jdu 4krát na oběd do menzy a 3krát si dám na koleji studenou večeři z výše zmíněného. Tak třeba to holky ve zmíněném tématu myslely i takhle, to se pak ta cena dá pochopit.

arrow
profile_image
marilyn
od 12. 8. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

ono je to kolikrát tak, že dostanou navařeno z domova, před odjezdem vybrakujou doma ledničku a tak...to se potom dobře šetří

arrow
profile_image
dove
od 31. 3. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Janinkaa: Co se týče masa, nahrazuji ho sojovým masem

díky za tip, pamatuju si, že jsme to kdysi občas měli doma, když jsem byla malá...přítel by to nejedl, ale pro sebe s tím nemám problém...
to zamražování asi taky začnu praktikovat, pro jednoho nebo pro dva se nedá vařit moc levně a pro víc lidí jídlo nechystám...takže navařím kotel a začnu, mrazák mám poměrně nevyužitý
ono se vážně nejvíc ušetří, když člověk plánuje a potom nevyhazuje, a zároveň nekupuje zbytečnosti

arrow
profile_image
mitternacht
od 12. 8. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na dove: Za sebe doporučuji sojový granulát s příchutí šunky. Používám ho třeba do rizota nebo do zapečených těstovin místo masa.

arrow
profile_image
Evulle
od 21. 11. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

já jsem si od prvního ledna založila v excelu tabulku, kde si zapisuju všechno co utratím, a docela se bojím výsledné částky... Je 12.1. a jsem na částce kolem 1200 :/ Bydlím s přítelem, nakupuji téměř pořád já, on si jen kupuje obědy. Miluju vaření, ráda zkouším nové recepty, nové potraviny, takže se s těmi sušenými rajčaty, kapary apod. se budu muset asi trochu mírnit .D. Navíc chci trošku zhubnout, od ledna jsem najela na opravdu zdravou a pravidelnou stravu a jen koukám co to stojí všechna ta zelenina, ovoce.. taky uvítám tipy jak ušetřit .)

arrow
profile_image
mitternacht
od 12. 8. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na Evulle: Tabulku v Excelu už mám od ledna 2010 a funguje jako výborná reflexe. Pokud si opravdu poctivě nepíšeš každou vydanou korunu, nemáš absolutně žádný přehled o svých financích.

arrow
profile_image
malina_01
od 15. 7. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Marilyn: Tak ono je to logické, jelikož většinu VŠ studentů živí rodiče, tak je podle mě jedno, jestli si vezmou jídlo z domova nebo od nich na něj dostanou peníze.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené