arrow
profile_image
lenka_m1
od 27. 6. 2014
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ahoj, jde asi o hloupý dotaz, ale nikde jsem odpověď nenašla Ráda bych věděla, po jakém čase můžu odejít z brigády po podepsání dohody o provedení práce... Mám pár týdnů na rozmyšlenou, jestli podepsat dohodu na slabě placenou pozici, kterou beru jako znouzectnost a pořád si říkám "co když se pak objeví něco lepšího". Ještě dodám, že mezi podpisovým dnem a nástupem bude taky nějaká časová prodleva, tak se mi může někdo ozvat i v této době... Jde o brigádu, kde pořád nabírají a bude nás tam hodně, takže bych svým odchodem nezpůsobila firmě problémy... Díky za odpovědi

Stačí zagooglit.
-----------------------------

Jak předčasně ukončit dohodu o provedení práce?

Uzavřel jsem dohodu o provedení práce, ale nyní mám s brigádou potíž a potřeboval bych skončit. Jak se z dohody vyvázat?

Dohoda o provedení práce je v zákoníku práce upravena pouze velice stručně, v podstatě ve třech paragrafech (§ 74, 75 a 77 zákoníku práce) a způsob jejího ukončení, jak správně uvádíte, tam výslovně obsažen není (na rozdíl od dohody o pracovní činnosti).

Bohužel, neznáme obsah vaší dohody, ale předpokládáme, že jste se standardně zavázal k výkonu práce na určitou dobu v rozsahu až 300 hodin za kalendářní rok (doba, na kterou se dohoda uzavírá, musí být v dohodě výslovně uvedena). Z podstaty dohody o provedení práce vyplývá, že se její skončení váže na dobu určitou či příp. na provedení smluvené práce. Zákoník práce tedy vlastně nepočítá s jejím předčasným ukončením jinak než opět dohodou smluvních stran.

Pakliže jste si s vaším zaměstnavatelem v dohodě o provedení práce nedohodl výslovně jiný způsob jejího zrušení, jste touto dohodou vázán. Jednostranné vypovězení by bylo posuzováno jako neplatná výpověď. Podle § 70 ve spojení s § 77 odst. 2 zákoníku práce váš pracovněprávní vztah však trvá dál pouze, pokud vám zaměstnavatel bez zbytečného odkladu písemně oznámí, že trvá na tom, abyste dál konal svou práci. Kdybyste v této situaci zaměstnavateli nevyhověl, mohl by na vás požadovat náhradu škody, která mu ode dne oznámení vznikla. Jestliže vám ale při podání vaší výpovědi zaměstnavatel bez zbytečného odkladu či písemně neoznámí, že trvá na vašem pokračování v práci, považuje se váš pracovněprávní vztah za ukončený ke dni, který byl určen ve výpovědi.

Ve vaší situaci bychom vám tedy doporučili, abyste zaměstnavateli písemně (nikoli e-mailem) oznámil, že chcete ukončit vaši dohodu (do té doby byste však měl plnit pracovní povinnosti). Z jeho reakce poznáte, zda je s vaším způsobem ukončení srozuměn. V opačném případě a za předpokladu, že nadále v práci pokračovat nebudete, má zaměstnavatel 2 měsíce na to, aby u soudu uplatnil neplatnost rozvázání vašeho pracovněprávního vztahu. V praxi jsou ovšem takové žaloby zaměstnavatelů krajně neobvyklé. (Pavel Juřička, Taylor Wessing)

arrow
profile_image
SuperRich
od 1. 8. 2014
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Záleží to na dohodě se zaměstnavatelem. Podpisem si souhlasila s vykonaním práce za danou sumu. Ber to i z druhé stránky. Zaměstnavatel s tebou počítá.

arrow
profile_image
Johanita
od 28. 11. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

No záleží na zaměstnavateli a na práci, kterou u něj děláš. U jedný brigády jsem měla určené v dohodě, že musím docházet 2 týdny po oznámení odchodu, a ve finále jsem tam už druhý den nemusela jít, protože mi sám pan šéf řekl, že je mu to jedno a upraví směnu, bylo tam hafo lidí. Když jsem seděla v krámku na pokladně sama, tak tam už to nebylo jen tak, musela jsem tam vydržet, protože náhrada teď hned prostě nebyla. Na druhou stranu ochořet ze dne na den do pracovní neschopnosti se dá vždy, nebudem si hrát na svaté.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené