arrow
profile_image
beliveme
od 17. 3. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Chtěla bych se zeptat. Začátkem roku jsme si s přítelem pronajali byt. Smlouva byla sepsána na jeden rok. Ale zjistili jsem,že si můžeme pořídit byt za mnohem nižší nájem. Tak by mě zajímalo,jak je dlouhá výpovědní lhůta,ze zákona,pokud ukončíme najemní smlouvu dříve?A máme nárok na vrácení kauce a záloh na plyn,vodu atd.?
Děkuji moc

arrow
profile_image
Verci
od 13. 2. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Záleží, co máte uvedeno ve smlouvě.

beliveme
Výpovědní doba může být jakákoliv, většinou jsou to 2-3 měsíce, ale pronajímatel si také může účtovat penále za ušlý zisk... Takže mrknout do smlouvy a snažit se domluvit s majitelem bytu...

arrow
profile_image
beliveme
od 17. 3. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

...no právě,že tam o to není žádná zmínka...psala sem majitelce bytu a ta neví,ona vlastně nic neví....

beliveme
Před pár lety jsem se snažila vypovědět smlouvu z bytu a majitelka si nárokovala ušlý zisk - 4 nájmy, což pro nás bylo nevýhodné, takže jsme tam ještě půl roku vydrželi, než nám vypršela smlouva....

Takže pokud nic neví, tak dejte výpověď a snad nic nárokovat nebude.... )

Nemáte nic ve smlouvě o předčasném ukončení nájmu ? Pokud ne, tak by to snad mělo být ok...

arrow
profile_image
lucis
od 31. 8. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

panebože, to jste si to neohlídali, když jste tu smlouvu uzavírali? To je snad jedna ze základních věcí

arrow
profile_image
beliveme
od 17. 3. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

lucis
...panebožeale mě tvůj názor na to co sem si ohlídala a co nenezajímá...

já sem si teda vyzjišťovala,že pokud tam není uvedena výpovědní doba,tak do měsíce můžu odejít...bylo to i s předešlím bytem,jelikož přítel ztratil práci,tak jsme museli odejít a pronajímetelka to pochopila,ale tady,to je fakt pecka,to sem ještě nezažila takovýho člověka...pěkně se vyvrbila...

arrow
profile_image
beliveme
od 17. 3. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Bajina888
..nene nic o předčasném ukončení tady není...četla sem to 10krát dokola,slovo od slova....je tam jen,že kdybychom chtěli nájemní smlouvu prodloužit,tak musíme dát dva měsíce dopředu vědět,ale ani slovo o přerušení nájemní smlouvy,o předčasném ukončení ani slovo...takže by to mělo být ok nebo se pletu?

beliveme
No záleží vážně jenom na pronajímatelce, protože pokud máte smlouvu na dobu určitou, tak se jen tak vypovědět nedá, pokud byste měli smlouvu na dobu neurčitou, tak můžete odejít kdykoliv... Takže jí to zkus vypovědět a uvidíš.... Nic víc se dělat nedá....

Jsou to zásadně 3 měsíce a vypovedet můžeš kdykoliv. Na žádné penále nemá pronajímatel nárok. Koukni se do OZ, §710.

danisara
Dobrý den, podle § 710 občanského zákoníku nájem bytu zanikne písemnou dohodou mezi pronajímatelem a nájemcem nebo písemnou výpovědí. Pokud se tedy s pronajímatelem nedohodnete na ukončení nájmu musíte podat písemnou výpověď z nájmu. V písemné výpovědi musí být uvedena lhůta, kdy má nájem skončit. Výpovědní lhůta nesmí být kratší než tři měsíce a musí skončit ke konci kalendářního měsíce. Výpovědní lhůta začne běžet prvním dnem měsíce následujícího po měsíci, v němž byla výpověď doručena druhému účastníkovi. Výpověď musíte doručit pronajímateli. O kauci nepřijdete, pouze pokud by ve smlouvě byla stanovena nějaká sankce za předčasné ukončení nájmu, ale o tom nepíšete.

Cituji danisara: Na žádné penále nemá pronajímatel nárok.

Nárok má, pokud je to sjednané ve smlouvě

arrow
profile_image
beliveme
od 17. 3. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

3 měsíce??...to je pro mě hrozně moc...asi budu muset oželet tu kauci....takže i když ve smlouvě není ani slovo o výpovědní době,ukončení nájmu atd. atd....tak je to 3 měsíce jo?

arrow
profile_image
lucis
od 31. 8. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

no mohlo by Tě to zajímat minimálně při uzavírání další smlouvy, zkus si aspoň ohlídat základní náležitosti smlouvy, abyste neskončili ze dne na den bez bytu......

beliveme
Samozřejmě se můžeš s majitelkou dohodnout na kratší výpovědní lhůtě, pokud ale nebude souhlastit, jsou to ty 3 měsíce. Můžeš byt opustit i dříve, ale máš povinnost platit nájem po ty 3 měsíce.

Bajina888
Na žádné "penále" jako náhradu "ušlého nájmu" pronajímatel opravdu nárok nemá. Ustanovení v OZ o skončení nájmu jsou kogentní a pokud je ve smlouvě nějakým způsobem "penále" upraveno, je to neplatné.

arrow
profile_image
beliveme
od 17. 3. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

danisara
...ale píšeš,že mám povinnost platit nájem po ty 3 měsíce,tak tím pádem nemůže dojít na nějaký ušlý nájem...já odejdu dřív 3 měsíce ji budu dál platit ona si během dvou měsíců nebo i dřív najde někoho nového...tak na tom snad ještě vydělá...a nevím proč bych jí měla něco platit...slíbila nám spoustu věcí,jako jsou skříně a oblady do kuchyně...vše jsem si museli zakoupit sami a ještě chce takový nehorázný nájem...

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené