Ahoj, přemýšlím o změně zaměstnání a zajímalo by mě, jak jsou na tom finančně třeba prodavačky či zástupci vedoucího prodejny v takovém Vigoss Jeans, Peek, Zara, Geox apod. Prostě tady v těch lepších módních obchodech. Vím, že mi nikdo neřekne přesnou částku, protože se odvíjí od nějakého procentuálního prodeje a tak ale přibližně. Zda bych si nějak polepšila kdybych odešla ze zaměstnání s 18 tis. hrubého. Díky za příspěvky

Tak to si teda nepolepšíš ...no i když jestli jsi z Prahy tak na tom budeš cca stejně...

arrow
profile_image
HanLiu
od 8. 4. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

A těch 18 máš jako zástupce vedoucí nebo prodavačka? Jako zástupce vedoucí by sis polepšila hodně, ale platy prodavaček jsou víceméně všude stejné. Liší se jen ty hodně luxusní prodejny.

arrow
profile_image
biela vdova
od 14. 4. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ahoj,myslím ze si nepolepšíš.Pracovala som v predajni Tommy Hilfiger a zarobila som minimálnu mzdu,teda nejakých 320 eur.Teraz pracujem v Gate a plat sa odvíja od tržieb teda je to nejakých 400 eur.Niekedy je to horšie v tých značkových obchodoch aj čo sa tyka prístupu zamestnávateľa k zamestnancom.V tom drahom butiku to bolo totálne psycho.

arrow
profile_image
sarlotka1
od 31. 7. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na biela vdova: To jsem si teda myslela, že je to placené podstatně líp. Přece jenom to je - celý den na nohách, usmívat se, komunikovat a mít nějaké chování...

Reaguji na sarlotka1: ale pořád je to práce kterou může dělat kdokoliv nevím kolik bys za takovou práci chtěla...

No já jsem si taky myslela že to bude super a nic.. Vůbec to není pravda že čím luxusní hadry tím líp.. spíš je to naopak Takže jestli místo 18ti chceš 10 tak prosím. Ale třeba jako v Praze budeš na tom lépe než v moravskoslezském kraji že...

Reaguji na Cherry_: to by ses divila..někdo na ten prodej nemá..pokud to není new yorker atd..ale v butiku kde se musíš postarat a poradit tak to pro každého není..

arrow
profile_image
Jancysska
od 8. 7. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

no tak já v Praze v buticích s módou měla hrubého cca 14-17tisíc...

Reaguji na Cherry_: samozřejmě tolik, jako jinde v Evropě, tedy těch cca 7€ na hodinu, což v korunách NENÍ 90 Kč Třeba se někdy dočkáme srovnání i platů, když už se srovnaly ceny.

arrow
profile_image
EkonomzVŠE
od 15. 10. 2014
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na SSandy:

Jinde v Evropě ovšem mají i jiné životní náklady + jinak vysoké HDP. Asi těžko se srovnávat např. s Německem, kde jsou živ. náklady cca o 40 % vyšší než v ČR + HDP na hlavu v úplně jiné dimenzi.

To je jako věčné stěžování si našich důchodců, že jinde v Evropě mají "tisíckrát" vyšší důchody, asi těžko se ale můžeme srovnávat např. s Lucemburskem, když my máme HDP na úrovni cirka 80 % průměru EU a Lucembursko cirka na 170 % (ty čísla beru odhadem, už si to přesně nepamatuji, jen pro hrubou ilustraci).

Př.: Například důchodci mají důchod v Lucembursku (oproti čes. důch.) absolutně vyšší třeba osmkrát, ale když se to přepočte (zohlední se náklady na život v té dané zemi - zdravotnictví, bydlení), tak už mají důchody třeba "jen" třikrát takové. Ano, mají tam vyšší životní úroveň než my, ale jejich ekonomika je taky na úplně jiném levelu než ta naše.

To je jako když se Ukrajinec diví, proč nemají důchody jako v ČR, když je tam tak draho... aneb když se Ukrajina od rozpadu SSSR dostala do takových sra*ek (cirka poloviční HDP na hlavu oproti sousednímu Bělorusku - a přitom v době rozpadu SSSR byly tyto země na stejné eko úrovni), tak se tam ty lidi prostě a jednoduše dobře mít nebudou, bohužel.

arrow
profile_image
UsmejSe mojeid
od 18. 1. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji sarlotka1: To jsem si teda myslela, že je to placené podstatně líp. Přece jenom to je - celý den na nohách, usmívat se, komunikovat a mít nějaké chování...

To sice do náplně práce patří, ale na druhou stranu - chtěla bys třeba plat jako zdravotní sestra na ARU, která provádí opravdu hodně zodpovědnou práci, musí se neustále vzdělávat a dělá na směny?
Reaguji na EkonomzVŠE: Souhlasím.

Reaguji na EkonomzVŠE: Ty životní náklady jsou co se týče bydlení na procenta stejné nebo nižší (záleží na bytu a lokalitě) a náklady na jídlo, oblečení, energie jsou dost znatelně nižší. Ostatně co se týče jídla, stačí si pustit tohle video, kde je přímé srovnání nákupu stejných výrobků v českém a německém Kauflandu - https://www.youtube.com/watch?v=Psw5YC7GuK4

Každopádně tvé srovnání je minimálně zavádějící, protože když vezmeme procentuální využití platu v Německu a v Česku, tak Němci zaplatí výrazně méně za všechno a naopak dostanou výrazně vyšší plat. A abych pravdu řekla, nezajímá mě nějaké HDP, zajímá mě MOJE peněženka. Dělala jsem v Německu před několika lety a chystáme se s přítelkyní zase odejít, protože proč dělat v Česku stejnou práci za osmkrát nižší plat a za bydlení zaplatit stejně jako v Německu a za jídlo dokonce víc? To fakt ne...

arrow
profile_image
EkonomzVŠE
od 15. 10. 2014
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na SSandy:

Já z nějakých videí moc nevycházím (to by neměl žádný ekonom), pro mě jsou nejlepším zdrojem informací statistiky. A ty hovoří o tom, že je v Německu cenová hladina o 40 % vyšší než u nás. To, že může být třeba v určitých lokalitách Německa bydlení vcelku levné, to je asi jako kdybych tu zmínil, že nákladnost bydlení v Praze a Ústní nad Labem je velmi odlišná, samozřejmě že se uvažují průměrné hodnoty za tu danou zemi.
Zavádějící to není, jen to chce pochopit tu pointu věci, která se týká ekonomické vyspělosti určité země. For je v tom, že ta tvoje peněženka úzce souvisí s HDP, aniž si to ty třeba nějak uvědomuješ..., ono totiž platí, že se vždy rovnají tyto tři identity: produkt = důchod = výdaj... jinými slovy jsou tři metody výpočtu HDP - a to důchodová, výdajová a produktová - a v každém případě musí vyjít stejné číslo...aneb důch. metoda = sečtou se všechny mzdy, platy, zisky, renty a dividendy...= Y
Aneb pokud chceš větší mzdy a mít se lépe, HDP (respektive HDP na hlavu) by tě zajímat mělo.
Druhou otázkou je složení, struktura HDP, to by totiž nemělo nijak extrémně vybočovat od průměru. Asi těžko se budeme mít líp, životní úroveň poroste, když třeba třetina-polovina HDP půjde do zbrojního průmyslu (viz třeba "válečná léta" (2.sv.v.), kdy HDP rostlo, ale živ. úroveň klesala.

arrow
profile_image
EkonomzVŠE
od 15. 10. 2014
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na UsmejSe:

Souhlasím, pěkný příklad.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy otevřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené