arrow
profile_image
markik
od 2. 6. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ahoj holky,
pracuju jako osvč ( drobný podnikatel - služby )
nemocenskou neplatím a zjiš´tuji, co by bylo pro mě lepší:
- začít platit a potom jít na mateřsko?
- neplatit a po narození rovnou pobírat mateřskou?
Nevím...při těch podmínkách které jsou si myslím, že by bylo lepší brát přídavky a přitom si můžu ipřivydělávat.
Mátě někdo zkušenost? Děkuji

arrow
profile_image
zenon
od 10. 11. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Ahoj, jestli už si těhotná, tak už Ti myslím placení nepomůže. Takže neplatit a rovnou pobírat rodičovský příspěvek. Navíc, jestli budeš potřebovat začít pracovat v době po porodu, tak by to ani po dobu pobírání mateřské nešlo, jde to až na rodičáku

arrow
profile_image
markik
od 2. 6. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

zenon
ne néé, těhotná ještě nejsem, ale chystáme se a proto zvažuji všechna pro a proti. Pokud je těhotenství v pořádku, tak je to fajn, ale mohlo by se stát, že nastanou nějaké komplikace a já nedostanu ani korunu, že! Jenže když nad tím tak uvažuju, tak bych stejně dostala takový pakatel, že je lepší si je odkládat bokem.

arrow
profile_image
seenorita
od 27. 8. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

07:00:02 - Připojeno během spojování:
Mateřská dovolená u Osvč 2013, 2014

Ahoj, chci se zeptat jak je to s mateřskou dovolenou/ rodičovským příspěvkem v roce 2013-2014? Jsem OSVČ (drobný podnikatel, služby) a s přítelem plánujeme cca za rok, dva miminko...

Platím si klasika ZP a SP, nyní cca 3500,- (měsičně), jinak nic! Jak to tedy je s tou mateřskou potom? Kolik si člověk musí platit navíc, kde a jak se tomu odborně říká, kde to žádat? Kolik pak bude činit při max. výši placení (např. 1000,-) na mateřskou, mateřská a rodičovský příspěvek? Děkuji za vysvětlení plus kdy se co a jak pak pobírá. Nějak se v tom nevyznám. Předem moc díky za každou reakci...

Já mám za to, že si musíš platit tzv. nemocenskou, a to po dobu 270 kalendářních dnů, aby jsi měla nárok na rodičák.

arrow
profile_image
moony
od 16. 4. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Už přesně nevím, malá má přes rok, ale zajdi na sociálku kam chodíš s přiznáním a poradí ti. Jinak jak píše Blackorchid, je tam nějaká min doba placení před porodem.

arrow
profile_image
saprenza
od 27. 8. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji blackorchid: nemocenskou

ta je obsažená v sociálním. Reaguji na seenorita: Doporučuju zajít na sociálku. Podle mě ale platíš vše, jak máš, tj. budeš mít nárok na mateřskou i rodičovskou (podle současných pravidel). Jinak stručně: mateřská je příspěvek ze systému nemocenského pojištění, což znamená, že pokud jsi platila nemocenské 270 dní před odchodem na mateřskou, máš na ni nárok. Mateřská je 28 týdnů (obvykle 6 týdnů před porodem a 22 týdnů po porodu) a je to tuším okolo 70% tvého předchozího průměrného příjmu.

Jakmile doběhne mateřská, nastupuješ na rodičovskou, což je příspěvek ze systému státní sociální podpory. Na rodičovskou máš od státu 220 tisíc. Podle toho, kolik jsi vydělávala za uplynulý rok (výpočtem tzv denního vyměřovacího základux30) si budeš moct vybrat, do jak dlouhé doby si těch 220 tisíc rozdělíš (2-4 roky). Čím víc jsi vydělávala, tím kratší dobu můžeš na rodičovské strávit. Dobré je, že denní vyměřovací základ se může vypočítat i z příjmů tvého partnera. Nechce se mi to moc rozepisovat, už se to tady rozsáhle řešilo někdy v červnu, tak se zkus podívat. Nevýhodou je, že podmínky nároku na sociální příspěvky se často mění, takže to, co platí dnes, bude pravděpodobně za dva roky jinak.

Cituji saprenza: ta je obsažená v sociálním

Nemáš pravdu.

Povinné zálohy jsou zdravotní a sociální(důchodové). Nemocenské pojištění je dobrovolné!

Reaguji na seenorita:

OSVČ: Jste žena samostatně výdělečně činná? Myslete na mateřskou

Stačilo zadat strýčkovi google heslo "osvč a mateřská" a toto je hned první odkaz

arrow
profile_image
saprenza
od 27. 8. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji wovel: Nemáš pravdu.

Sorry. Máš pravdu, v odvodu na sociální pojištění je zahrnuto nemocenské jen u zaměstnanců.

arrow
profile_image
farahh
od 22. 7. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji saprenza: ta je obsažená v sociálním

tak to opravdu není pozor na to! Spoustu řemeslníků, podnikatelů apod. už dojelo na to, že si dobrovolně nemocenskou neplatili.

Ale aby byla nemocenská na přežití - musí se úměrně zvednout i platba na sociální pojištění.
Z toho důvodu je lepší si nemocenskou pojistit u komerční pojišťovny.
Ale to nijak nesouvisí s rodičákem...to jen tak mimochodem

Každopádně ta 50,- Kč/měsíc za to stojí, když se mimi plánuje. Protože plánované těhu může přivést i dlouhodobou prac. neschopnost u úplně mladé ženy.

Pokud si nebudeš 9 měs. před porodem platit nemocenskou, mateřskou nedostaneš - takže je lepší si ji platit hned jak se začnete snažit, protože těžko určíš, kdy se to povede. Pokud už jako těhotná (čerstvě) si začneš platit nemocenskou, předchozí měs., které by ti chyběli do těch 270 dní nejdou doplatit (dřív to myslím šlo zpětně), čili bys měla nárok jen na nemocenskou (až po 3 měsících řádného placení), což se hodí třeba na rizik. těhotenství apod. Jinak pokud mateřskou mít nebudeš, dostaneš hned po porodu rodičovskou, ale nemůžeš si u ní zvolit roky - čili dostaneš automaticky 3 roky a 7500.

Cituji farahh: Každopádně ta 50,- Kč/měsíc za to stojí

Min. odvod na nemocenskou u min. záloh je myslím 120 Kč/měs., max 149 Kč/měs. Podle mě je dobré si spočítat, jestli se mateřská OSVČ s přizn. min. příjmama vůbec vyplatí..., protože navyšovat si zálohy na sociálním o několik tisíc - a to třeba i několik let platit, no nevím. Mateřská se pak vypočítává jako u zam-ce ne? Z příjmu..a pokud dle daň. přiznání má OSVČ příjem dost malý (klasika - min. odvody, pokud možno min. daň), tak nevím, jestli je to vůbec k něčemu dobré..

arrow
profile_image
farahh
od 22. 7. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na gumidek: vidíš, není to tak dávno, kdy se platilo 54,- Kč
Však píšu, že někdy je lepší se pojistit u komerční pojišťovny...a zůstat u minimálních záloh. Pokud se nemusí platit vyšší.
Ale na se musí důkladně nastudoat podmínky, jsou tam jisté čekací doby...aby se lidi nepojišťovali den přen nástupem na operaci...

Cituji farahh: Ale na se musí důkladně nastudoat podmínky,

No právě, tam je nějaká karenční doba.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy otevřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené