Smazat

Platy absolventů

Kolik myslíte, že je vhodné si říct nástupní plat v prvním zaměstnání? Jak dlouho jste si po vysoké škole hledaly práci? Příští rok budu končit VŠ a tak by mě zajímali Vaše názory a zkušenosti.

Ahoj holky,
chtěla bych Vás poprosit o Vaše zkušenosti a názory ohledně platu absolventů. Příští rok budu dodělávat inženýra a už teď se děsím hledání práce. Mluvila jsem se dvěma personalistkami, které mi doporučili říct si spíše méně. Kolik si myslíte, že je adekvátní říct si nástupní plat v prvním zaměstnání?

Jen dodám, že konkrétně u mě se jedná o Prahu, mám 2 roky praxe v oboru, který studuji (ekonomika a management) mluvím plynně anglicky (C1), němčina A2 (tu teď přes prázdniny hodně piluju) a španělština základy. Byla jsem půl roku na stáži v zahraničí. Myslíte si, že 23 000 hrubého je příliš?

Budu vděčná za všechny Vaše názory a zkušenosti.

Děkuji moc
 
arrow
profile_image
Frankiesenka
od 22. 10. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Být tebou klidně si řeknu víc. Pokud máš Ing a 2 roky praxe, řekla bych si aspoň 25 000,- Taky záleží co to bude za firmu. Pokud nějaká mezinárodní tak třeba i víc. To je hlavně na Tobě jak moc si věříš, že bys tu konkrétní práci dělala dobře.

arrow
profile_image
hořčíky
od 21. 7. 2014
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

já nemám ani výšku a vydělávám 34 hrubého jako operátorka řekla bych si daleko víc!

Pod těch 25 bych nešla v žádném případě - ale oni se tě nebudou hned ptát, většinou padne taková otázka spíš v závěru, takže už bys měla mít během pohovoru vytvořenou představu, co asi budeš dělat, jakou budeš mít zodpovědnost, kolik a do jaké míry odborné práce, přesčasů apod.

Obecně platí, že říct si méně je lepší. Po třech měsících, kdy si tě prověří, zpravidla dochází ke zvýšení platu.
Je fajn být sebevědomá, ale musíš odhadnout, kdy si to dovolit a kdy si raději počkat.

arrow
profile_image
Barcza
od 1. 9. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji True: Obecně platí, že říct si méně je lepší. Po třech měsících, kdy si tě prověří, zpravidla dochází ke zvýšení platu.

Souhlasím, i když si myslím, že je vhodné ujasnit si, že se zvýšením počítají obě strany Nejlépe mít to i ve smlouvě trochu ošetřené.
Moje strategie je říct si částku, kterou bych chtěla po zkušebce a dodat k tomu, že ale samozřejmě počítám s tím, že ve zkušební době budu brát méně, než se všechno naučím...Měla jsem na to vždy velmi dobré (řekla bych skoro "překvapené") reakce.
Myslím, že odhadnout svoji cenu u první práce bývá nejtěžší, s každou další už to půjde líp a líp Taky se neboj projít pár pohovorů jen tak "cvičně", dá ti to přehled o prac. podmínkách (i včetně platu) a taky ti to zvýší sebevědomí. Nehledě na cenné kontakty na personalisty
Třeba já jsem zaměstnaná, odcházet nehodlám, ale pokud mě někdo osloví např. přes LinkedIn, tak klidně jdu na jakousi "seznamovací" schůzku s tím, že kdybych jednou chtěla měnit místo, tak o sobě víme...A je to fajn.

arrow
profile_image
Lukika
od 3. 1. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na Barcza: Tak tvoje strategie se mi moc líbí s tím platem..to jsem ještě od nikoho neslyšela

arrow
profile_image
Barcza
od 1. 9. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ono obecně dobře působí, když ze sebe člověk nedělá mistra světa a přistupuje pokorně k tomu, že ne všechno rovnou dokáže. Důležité je ale stát si za svou současnou prací ("myslím, že to, co dělám teď, dělám dobře a rozumím tomu, ale s tímhle jsem se dosud nesetkala...") a projevit ochotu se potřebné věci rychle doučit.

arrow
profile_image
mikkýsek
od 29. 11. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji Frankiesenka: Pokud máš Ing a 2 roky praxe, řekla bych si aspoň 25 000,-

Cituji True: Obecně platí, že říct si méně je lepší. Po třech měsících, kdy si tě prověří, zpravidla dochází ke zvýšení platu.

Holky já Vám nechci brát iluze , ale takhle to v praxi nechodí. Titul opravdu nezaručuje ani vyšší plat ani větší šanci při získání lukrativního zaměstnání a už vůbec není pravidlem, že po 3 měsících dochází ke zvýšení platu. Samozřejmě , že se každý ptá uchazeče na představu o výši platu ,nicméně zaměstnavatelé mají jasně stanovené platové podmínky na pozice , které nabízejí a nikdo s tím víc nehne , Takže je to všechno o prosperitě firmy, pokud si to zaměstnavatel múže dovolit pak nastává situace viz . tento příspěvek.

Cituji hořčíky: á nemám ani výšku a vydělávám 34 hrubého jako operátorka

a nebo situace opačná a to ta, že za pozici , která je všeobecně dobře ceněná dostane o třetinu menší mzdu , než je očekávaný standard ,protože zaměstnavatel si více dovolit nemůže, ale to už je na jiné téma.

Takže k zakladatelce v inzerci každé pracovní pozice je většinou uvedené mzdové rozpětí.Doporučovala bych něco mezi, spíše o něco málo víc než je uvedena spodní hranice. Je dobré se zeptat zda je možný kariérní postup s následným zvýšením platu.První zaměstnání bych brala jako odrazový můstek , až se rozkoukáš , posbíráš zkušenosti a naučís se v tom plavat můžeš postupovat vpřed a pokud budeš dobrá klást si i podmínky.

arrow
profile_image
Johanita
od 28. 11. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji mikkýsek: uvedené mzdové rozpětí

Bylo by to fér, kdyby něco takového v inzerátech uváděli, ale kromě stránek úřadu práce na takovou informaci člověk narazí opravdu zřídka... Jinak souhlas, záleží přeci na firmě a na všem, co se toho místa týká, to se nedá takhle obecně říct, že budu chtít 23 hrubého ale co já bych tu psala, tu se začíná od 15 000, neznám úroveň velkoměsta.

arrow
profile_image
amelie1111
od 8. 4. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji mikkýsek: Holky já Vám nechci brát iluze , ale takhle to v praxi nechodí. Titul opravdu nezaručuje ani vyšší plat ani větší šanci při získání lukrativního zaměstnání a už vůbec není pravidlem, že po 3 měsících dochází ke zvýšení platu. Samozřejmě , že se každý ptá uchazeče na představu o výši platu ,nicméně zaměstnavatelé mají jasně stanovené platové podmínky na pozice , které nabízejí a nikdo s tím víc nehne , Takže je to všechno o prosperitě firmy, pokud si to zaměstnavatel múže dovolit pak nastává situace viz . tento příspěvek. Cituji hořčíky: á nemám ani výšku a vydělávám 34 hrubého jako operátorka a nebo situace opačná a to ta, že za pozici , která je všeobecně dobře ceněná dostane o třetinu menší mzdu , než je očekávaný standard ,protože zaměstnavatel si více dovolit nemůže, ale to už je na jiné téma.

No, bohužel, je to tak. Pokud nepracuješ ve státní zprávě, kde jsou jasně dané tarify a platové třídy, je to vždycky o tom, kolik si firma může dovolit Ti dát a jakou má zaměstnaneckou politiku.
Taky záleží, zda Ti nabízí nějaké zaměstnanecké benefity, které ev. vyvažují nižší plat. Já mám např. k dispozici neomezeně telefon a automobil včetně benzínu, což pro mne znamená, že nemusím financovat vlastní auto (leasing, pojistky, benzín, opravy atd.) navíc mi firma platí měsíčně životní pojistku, dotuje mi obědy atd. Takže to není jen o tom, kolik Ti přistane na účtě..
Ale kolik si říct na počátku? Ty bláho, když si vzpomenu, jak jsem ve firmě začínala já, tak Ti radši nebudu nic říkat Ve zkušebce jsem brala totální kulové, po zkušebce mi to zcela symbolicky navýšili, pak přibližně po roce už podstatněji..no, šlo to pomalu, vlastně podle toho, jak jsem se jim vyplatila..
Taky bych si představovala vyšší plat, ale na druhou stranu, když jsem včera viděla reportáž o učiteli s desetiletou praxí, který má 15.000,- čistého To je smutné. Dobré výplaty jsou prostě tam, kde jsou prachy, obecně. Takže fakt hodně záleží, co si vybereš za obor a hlavně: na konkrétním zaměstnavateli.
Já bych se o platu zpočátku moc nedohadovala. Musíš zkrátka nejdřív ukázat, co v tobě je a pak teprve chtěj, aby to někdo ocenil.

arrow
0%
0    0
Nebyla hodnocena

Můžu se zeptat o jakou pracovní pozici se u tebe jedná?
Rozhodně souhlasím, že je lepší říct si míň, ale zase se moc nepodceňovat.

Já mam jenom maturitu, při pohovoru na pozici motnážní dělník jsem byla bez praxe a na doporučení známé co tam dělá jsem si řekla o 14tis hrubého.. Realita je taková že mam hrubého 20tis. takže musím bohužel souhlasit s tímhle

Cituji mikkýsek: Holky já Vám nechci brát iluze , ale takhle to v praxi nechodí. Titul opravdu nezaručuje ani vyšší plat ani větší šanci při získání lukrativního zaměstnání a už vůbec není pravidlem, že po 3 měsících dochází ke zvýšení platu.

Viz moje kamarádka, která má titul Bc. je tedy taky bez praxe a ted nastoupila do firmičky za 13tis. čistého

Každopádně být tebou řeknu si těch 23, nebo možná raději 20tis.

arrow
profile_image
Dasule2
od 8. 5. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Jestli Praha a už máš praxi, pod 25 v žádným případě nejít. řekla bych si 25-30. Teda teď mluvím spíš o těch nadnárodních korporacích, v nějaké firmičce by to zas asi minimálně ze začátku nešlo. v čem konkrétně máš praxi? Eko a management je poměrně široký pojem.

arrow
profile_image
Lukika
od 3. 1. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na Dasule2: Pracovala jsem rok jako asistentka ředitele a nyní pracuju jako koordinátorka v jazykovém institutu. práce mě moc baví.

arrow
profile_image
Lukika
od 3. 1. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji Johanita: Bylo by to fér, kdyby něco takového v inzerátech uváděli, ale kromě stránek úřadu práce na takovou informaci člověk narazí opravdu zřídka

přesně tak, bohužel na takovou informaci jsem u inzerátů nikdy nenarazila.

 

Téma Platy absolventů je vyřešené (ukončené) - nemůžete do něj již přispívat. Tohoto stavu téma obvykle dosáhne, pokud nastane některé z následujících situací:

  • Příspěvky (rady, řešení) se v tématu začínají opakovat.
  • Příspěvky se začínají stáčet jinam, účastníci diskuse se původního tématu nedrží.
  • Téma je příliš široké, nově příchozí mají problémy se v něm orientovat.
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy otevřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené