arrow
profile_image
Amélie2
od 13. 8. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Všechny srdečně zdravím!
Ortognátní operaci na dolní + horní čelisti (+ brada) mám za sebou. Všem zdejším a vůbec celému Omlazení děkuji za informace, kterými jsem byla v rámci operace a hlavně pooperačního období vybavena.
Mám dotaz: kontrola u doktorky Pavlíkové (Fakultní nemocnice u Karlova nám. v Praze) mě po operaci teprve čeká, vše se hojí dobře. Ale trápí mě, že při zkousnutí (čelisti mám k sobě fixovány gumovými tahy) mi stále zůstává předkus - i když jen malinký, přední zuby mám před těmi spodními asi o dva milimetry vysunuté. Není to nic velkého, pusu mám normálně zavřenou, možná to tak správně má být, já nevím. Proto se ptám, zda s tím nemáte někdo též zkušenost.
Díky za případné odpovědi.

arrow
Neprodává v Bazaru

moderátorka

AmĂŠlie2
Já myslím že takhle droounký předkus je přirozený. Já mám po rozšíření horní čelisti zuby přímo na sobě (ani předkus, ani zákus - postě děsně těsně) a přijde mi to hrozně nepřirozené, brala bych drobounký předkus Jinak ono navíc ještě bude nějakou dobu trvat než si čelistní svaly zvyknou na nové postavení čelisti - já kvůli tomu budu muset mít nějak spešl upravená vyndavací rovnátka
Jinak gratuluji k tomu, že ses operace dočkala a že dopadla dobře

arrow
profile_image
tkanule
od 5. 12. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Amélie2
gratuluju k úspěšnému odoperování ... mě to čeká za měsíc... a moje ortodontka mi říkala, už na začátku, že budu mít pak drobný předkus, takže je to asi normální. Dokonce se dá někde dočíst, že MUDr. Foltán razí názor, že holkám malý předkus sluší - takže tak asi dopadne většina

arrow
profile_image
Amélie2
od 13. 8. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Bakalářka: no je pravda, že když jsou zubní oblouky přímo na sobě, tak to není úplně přirozené - má to můj manžel. Ale zase bych možná byla klidnější, teď mám totiž strach, aby se mi ten pmalinkatý předkus nezvětšoval (vada se prý může trošku vrátit po operaci, když čelistní kloub to nové postavení čelistí "neustojí"). Jo a díky za gratulaci, jsem také strašně ráda, že jsem se dočkala a že jsem to všechno zvládla. Přeju to všem, kteří mají podobné problémy se zuby (resp. čelistmi).

Tkanule: tak možná to má více pacientů po ortognátní operaci. Ale stejně mě to bude pořád vrtat hlavou . . . přeju ti, abys už to měla za sebou a byla spokojená a aby ti vše dopadlo dobře. Já myslím, že u těch, co tuto operaci čekají, či ji mají za sebou, panuje takové zvláštní spříznění - manžel se mi vždy směje, a nevěří tomu. Ale já jsem o tom přesvědčená. Takže hodně štěstí!!

Jo a kdyby jste ještě někdo měl zkušenost s tím mírným předkusem po operaci, tak napište, třeba mi to pomůže zahnat ty moje (asi zbytečné) starosti.

arrow
profile_image
tlapka6
od 11. 2. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Amélie2
Jedná se o fyziologickou skusovou mezeru, kdy horní řezáky jsou předsunuty nad dolními + - 2 mm, taktéž 2 mm do hloubky. Musí to tak být, aby si mohla žvýkat, kousat atd. Takže máš to zcela správně.

arrow
profile_image
Žanda
od 7. 3. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Amélie2
Ahojky Moc Ti gratuluji k novému úsměvu a doufám,že jsi maximálně spokojená i když ještě není výsledek úplně 100% ! Také se Ti chci omluvit,že jsem Ti v prosinci neodepsala do tématu Ortognátní operace i v roce 2010 hrazena pojištovnou? ..Původně jsem psala do tématu o modelaci a také tam jsem očekávala,že budou psát i ostatní,ale už mi nedošlo,že jsou diskuse o ortognátní operaci rozděleny podle obsahu ..Zjistila jsem to až když jsem se podívala na Tvůj profil ..Velice Ti závidím,že jsi se konečně po tak zdlouhavé době dočkala a už se nemusíš stresovat a máš to za sebou ..Já jdu také na horní a spodní čelist + bradu..V už mám nasazené operační oblouky a v pondělí mi dají trny na zachycení gumiček..29.3. jedu do Prahy na tu konzultaci a 22 dubna se konečně také po těch 2 a půl rokách dočkám ..Asi máš ted úplně jiné myšlenky,ale nebylo by na škodu,kdyby jsi sem napsala něco víc tedy pokud se Ti bude chtít Zatím se měj krásně,opatruj se a at se Ti to dobře hojí kočko

arrow
profile_image
Amélie2
od 13. 8. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Žanda
Jestli tě čekají obě čelisti, tak si určitě v lékárně kup: nosní sprej Vincentka a nosní mast Nisita (obojí mi doporučila doktorka Pavlíková a po operaci jsem dost užila, jelikož se nesmí smrkat a dýchání pusou lze omezeně). Jinak jsem používala na čištění nosu obyčejnou špejli a vatu, nos jsem měla často plný a tyčinky na čištění uší miminek by mi určitě nestačily.
Jinak jestli se budeš chtít na něco zeptat, tak klidně napiš, můžeš i soukromou zprávu. Ráda ti odpovím. Až nastoupíš do nemocnice, tak na pokoji bude už určitě někdo, kdo bude mít operaci za sebou a rád se s tebou podělí o zkušenosti.
Za materiál (titanové dlahy) jsem platila při odchodu z nemocnice 3200Kč, ale to jsem už psala v jiné diskusi.
A v nemocnici jsem vypila celkem asi 16 nutridrinků! K tomu nějaké přesnídávky. A přitom jsem nemocniční stravu jedla - ale nestačilo mi to. K obědu dostaneš hrneček rozmixované polévky a hrneček rozmichované kaše - a to mi přijde málo. Ale s jídlem je to individuální. Každý potřebuje něco jiného.
Takže se ptej, ráda odpovím!!

arrow
profile_image
Žanda
od 7. 3. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Amélie2
Velmi děkuji za dobré rady určitě se jich budu držet a potřebné věci si koupím ! Asi bych potřebovala nějaký jídelníček protože opravdu nevím co mám jíst za tekutou stravu až příjdu domů z nemocnice,ale snad mi Foltán poradí ..Na tu operaci se moc těším i když je to divné,ale moc se mi uleví akorád se bojím,že to neskloubím se školou ..Jak dlouho Ti bude trvat než se vrátíš do běžného života a budeš moci mezi lidi i když nebudeš moc třeba mluvit? ..Musím se Tě zeptat na jednu věc nad kterou pořád tápu..Když Ti posouvali čelisti tak Ti při tom udělali modelaci brady nebo se dělá až někdy po zákroku? ..Jedla jsi přesnídávky a nutridrinky,ale co k pití? ..Můžou se pít třeba neperlivé vody nebo něco neagresivního aby to nedráždilo? ..A také se Tě chci zeptat na tu modelaci..Udělala sis jí před operací? A jestli ano tak jak jsi s ní byla spokojená?

arrow
Neprodává v Bazaru

moderátorka

Žanda
Já sice byla je na rozšíření horní čelisti ale ráda se podělím o své zkušenosti, bude to podobné. Co se týče pití tak doporučuju neperlivé vody a neslazené čaje. Pokusila jsem se pít džus ale jak byl sladký tak se mi pak lepil ještě po zákroku dost necitlivý ret na zuby a nebylo to příjemné. fakt to chtělo něco neslazeného. jinak mě po zákroku nejvíce omezovalo to, že jsem ze začátku byla schopná jíst opravdu jen tekutou stravu (kvůli hyraxu a necitlivému rtu, cca za měsíc už jsem jedla kaše.....), už v nemocnici jsem zhubla o 5 kilo a po propuštění jsem se cítila dost slabá, takže školu jsem začala zvládat tak po měsíci....

arrow
profile_image
Amélie2
od 13. 8. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Žanda:
- modelace: na modelaci jsem byla, zaplatila jsem 3000Kč, vybrala jsem si variantu brada+dolní čelist, ale při plánu operace mi Foltán oznámil, že bude třeba operovat i horní čelist . . . takže pro mě vyhozené peníze za modelaci. Ale někteří si modelaci strašně pochvalují a myslím, že je to zcela individuální věc a její význam spočívá opravdu v tom, jaký jsi ty konkrétně "případ". Já jsem si vlastně z žádných variant vybírat nemohla, ale to jsem zjistila až po modelaci.
- návrat do běžného života: jsem 2,5 týdne po operaci a zatím si neumím představit, že bych chodila do školy či do práce. Jsem na mateřské, takže to řešit nemusím a doma funguji už normálně, starám se o děti, vařím. Prášky na bolest neberu. Ale občas se mi točí hlava a úplně v pořádku se necítím, takže doufám, že jako bakalářka zhruba za týden až dva týdny zvládnu vše jako před operací.
- pití: v nemocnici dávají hodně slazený čaj - pila jsem spíše neperlivou vodu jako bakalářka, když mi došla tak klidně vodu z kohoutku, doma jsem začala pít kvalitní džusy - kvůli výživným látkám (abych do sebe nějak dostala ovoce) a s přídavkem cukru - abych měla energii. To mi doporučovala i doktorka Pavlíková - pít slazené nápoje, abych nebyla slabá (kdyby se mi zatočila hlava, tak bych mohla upadnout na obličej a poškodit si hojící se čelist). Ale pravda je, že když si nemůžu pořádně vyčistit zuby zevnitř tak to slazené pití není nic moc příjemné, hlavně ze začátku.
- jídelníček: já nejvíce konzumuji toto: ráno rozmixovaný banán s mlékem a piškotami, k obědu rozmixovanou zeleninovou polévku (nejvíce květákovou, ta lze nejlépe rozmíchat; pak brokolicovou; také dýňovou; do každé přidávám brambory a hladkou mouku, abych zvýšila sytivost), k večeři rozmixované piškoty s přesnídávkou a mlékem. Mezitím přidávám sušenou syrovátku rozmýchanou s vodou, sušený sójový nápoj - obojí kupuji v drogerii DM, syrovátka i sója jsou zdrojem bílkovin a vitamínů a minerálních látek. Dále přidávám džusy, meltu, kefíry, jogurty.
- modelace brady: dělá se hned při zákroku. Než tě propustí z nemocnice, tak tě pošlou na dva rentgeny - jeden v nemocnici (panoramatický snímek), jeden v Kateřinské ulici (OPG snímek) - ten dávají na "flešku", já jsem si ho po příchodu do nemocnice stáhla do počítače - abych viděla, jak vypadají čelisti po operaci, kde jsou šroubky a destičky. Brada je na snímku posunutá titanovou minidlahou. Doktorka Pavlíková mi to vysvětlila takto: odříznou výběžek brady, posunou ho dopředu a fixují titanovou minidlahou (tedy pokud tě také čeká zvětšení brady). O kolik tě bradu posunují, to potom napíšou do propouštěcí zprávy.

arrow
profile_image
Amélie2
od 13. 8. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Žanda:
ještě k tomu návratu do školy - já myslím, že je to individuální a hodně to záleží právě na tom, kolik stravy jsi schopná přijmout. Já jsem nikdy neměla velkou chuť k jídlu a vždycky jsem byla na hranici normální váhy a podváhy, takže pro mě je tahle situace problém. Po operaci jsem hóódně zvracela (krev spolykanou při operaci) a potom jsem dostávala do kapačky lék na zklidnění žaludku - a to bylo v pohodě. Když mi ho přestali dávat tak jsem přestala mít chuť na jídlo. Takže já s jídlem fakt zápasim, často se musím nutit . . . ale kvůli dětem se snažím přijímat co nejvíce tekuté stravy, aby mi bylo dobře.
Takže jestli můžeš, tak se určitě s někým domluv (maminka, manžel . . . ), aby ti nějaká jídla připravoval. Hlavně zpočátku budeš slabá a nebudeš mít sílu vařit si.

arrow
Neprodává v Bazaru

moderátorka

Cituji AmĂŠlie2: Takže jestli můžeš, tak se určitě s někým domluv (maminka, manžel . . . ), aby ti nějaká jídla připravoval. Hlavně zpočátku budeš slabá a nebudeš mít sílu vařit si.

Souhlasím - já první tři týdny po propuštění z nemocnice (tedy do doby měsíc po operaci) byla u babičky abych právě nebyla odkázaná jen sama na sebe a někdo mi uvařil protože bych to fakt nezvládala. Jinak k tomu jídlu - hodně zasytí právě banány, mě nejvíc po návratu z nemocnice vzpamatovali jogurtové nápoje - prostě normální bíly jogurt (třeba od Holandie Selský bílý) s rozmixovaným banánem - dobře to zasytí a dodá energii. Jelikož bylo září tak jsem to sem tam měla rozmixované i s jahodami - to bylo spíš na chuť Snídala jsem kakou s rozmixovanýma piškotama, během dne jsem jedla většinou ty jogurty a potom vývary s rozmixovaným masem a zeleninou (pravé domácí, ne z pytlíku - takový kuřecí vývar když je silný taky dost zasytí). Měla jsem trošku problémy se stolicí takže doporučuju i rozpustnou vlákninu (dá s ekoupit v lékárně) - protože v té mixované stravě moc vlákniny není. Jinak já byla právě první měsíc jen na tekuté stravě - prostě jsem to jídlo musela vypít, jinak to nešlo. Z části kvůli hyraxu (takový aparátek na roztažení čelisti který je pevně přichycený k horním zubům - půlí patro na půl a člověk by nevěřil, jak moc to patro k polykání potřebuje Takže než jsem se naučila s tímhle aparátkem polykat tak to šlo jen do sebe nalít ), z části kvůli dost necitlivému hornímu rtu, nedokázala jsem jídlo "stáhnout" ze lžičky a z části kvůli ztuhlosti čelistního kloubu - nemohla jsem tu lžičku do pusy pomalu ani narvat . Jinak po tom měsíci jsem přešla na kaše a na těch jsem zůstala ještě tři měsíce - tak dlouho jsem měla hyrax a s ním se nedá kousat.........Ale to už šlo, bramborová kaše zasytí, navíc mi babi mixovala maso a dobrý je třeba Pangasius nebo tyčinky surimi - to se samo rozsýpá a nemusí se to kousat
Tak hodně zdaru Žando

arrow
profile_image
Žanda
od 7. 3. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

..Koukám,že je to samá mnamka holky ..Za normálních okolností bych to nepozřela,ale asi mi nic jiného nezbyde Dnes mi ortodontistka říkala,že je po operaci nutné chodit na rehabilitace a zase začít s ortodontistickou léčbou ..Takže asi další muka ..Stačí mi to utahování ted a co potom až budu mít rozřezané čelisti Jak jsem tak pochopila tak vše závisí na tom,jak člověk začne sám rychle jíst aby nabral energii a mohl normálně fungovat v běžném životě ..Ty trny se přežít dají,ale ten na spodní čelisti uprostřed se mi pořád zapichuje do dásně při žvýkání ..Každý postup k vytouženému úsměvu je jedna velká krutárna A copak jste si všechno vzali sebou do nemocnice kromě ..Pití,přesnídávek a nutridrinků? ..Jo a ještě k těm nutridrinkům ony jsou různé příchutě tak která je podle Vás ta nej? Jinak moc děkuji za informace určitě mi to velice pomohlo ! Osobně neznám nikoho kdo by tuto operaci podstoupil a nebýt Omlazení.cz tak jen tápu protože ani ortodontisti s tím nejsou moc seznámeni což je hrubá nedbalost

arrow
Neprodává v Bazaru

moderátorka

Cituji Ĺ˝anda: Osobně neznám nikoho kdo by tuto operaci podstoupil a nebýt Omlazení.cz tak jen tápu protože ani ortodontisti s tím nejsou moc seznámeni což je hrubá nedbalost

Naprosto chápu, já omlazení našla tři týdny po opce a bylo to pro mě neskutečné povzbuzení......I když mám ten pocit že operativní rozšíření čelisti s hyraxem podstupuje ještě méně lidí než posuny.....
Jinak nutridrinky jsem osobně nepila, nějak jsem n to před opkou nepomyslela (fakt jsem netušila že mi půjde tak blbě jíst) a doma už to nahradily ty jogurty........

Cituji Ĺ˝anda: A copak jste si všechno vzali sebou do nemocnice kromě ..Pití,přesnídávek a nutridrinků?

Hlavně mobil, něco pěkného na čtení a mp3 s optimistickými písničkami (doporučuji soundtrack Mamma Mia, to povzbudí ). pak pohodlnou noční košili, župan, hygienické potřeby a plyšáka

arrow
profile_image
Amélie2
od 13. 8. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Žanda:
rehabilitace a další ortodontická léčba tě čekají až poté, kdy dojde ke zhojení čelistních kostí (cca 6-8 týdnů). Do té doby musí být čelisti v relativním klidu.
Do nemocnice si zabal také dle toho, zda tě někdo bude navštěvovat. Já návštěvy neměla, jelikož jsem měla strach, že kdyby za mnou přijel manžel s dětmi tak bych to oplakala. Tak jsem tam raději nikoho nechtěla.
Do nemocnice určitě přibal něco na čištění nosu (jak jsem psala výše), hodí se také takové ty kuchyňské papírové utěrky v roli - až budeš pít polívky a podobné mňamky, tak tě to ze začátku poteče i po bradě, tak ať to máš čím utírat. Vybav se dostatečně co se týče zubní hygieny - jemné a malé zubní kartáčky, aby ti šly narvat do pusy při výměně gumiček. Curasept (či Corsodyl) a zubní pasty neobsahující látku SLS (ta snižuje účinek Curaseptu). Také je lépe alespoň dvě pyžama (ono se snadno ušpiní od toho tekoucího jídla . . .). A časopisy, něco na zabavení. Tužku a papír (jestli si budeš chtít nakreslit, jak se vážou gumičky).
Příchutě nutridrinků - mě chutnaly všechny stejně. Nejméně asi čokoládový, ale chuť je individuální záležitost . . .výhodné je balení po šesti, koupí se již od 200Kč (záleží na lékárně). Velký výběr nutridrinků mají v té lékárně v nemocnici (hned při vstupu). Ale nevím za jaké ceny.
Žando, a hlavně dobrou náladu a odhodlání - věř mi, výsledek za operaci stojí!! To si musíš opakovat hlavně v těch horších chvílích, třeba po operaci. Protože to těžké bude brzo za tebou a zbydou tě krásný zoubky na celý život.
Já si to opakuju i teď, protože už mě nebaví si pořád mixovat jídlo a mít zagumičkovaný zuby k sobě . . .

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy otevřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené