arrow
profile_image
KarinAl
od 31. 12. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

V zimě 2006 jsem si na lyžích zpřetrhala přední zkřížený vaz v pravém koleni. Ten mi byl v následné arterioskopii spolu s částí menisku odstraněn, nabídnuta mi byla ale pouze rehabilitace s tím, že SE UVIDÍ ... O plastice (tzn. adekvátní náhradě toho vazu) nikdo nic neříkal.
Teď na podzim jsem byla na ortopedii s rukou, při té příležitosti se zeptala na moje koleno s tím, jestli můžu jet lyžovat a lékař mi lyže vysloveně zakázal s tím, že koleno nemá co držet a že při zabrždění (popř. razantnějším obloučku) by mi okamžitě vyletělo (což si zopakovat opravdu nemusím ...).
Pokud prý chci žít tak, jako před úrazem, MUSÍM podstoupit plastiku koleníního vazu. Do operace se mi samozřejmě nechce.
Jste na tom někdo podobně ? Rezignovali jste na "mimoosé" sporty ? Nebo bojujete a snažíte se nohu dostat do formy i jinak ? Nebo to lze opravdu JEN tou operací ?

arrow
profile_image
Jerry_004
od 22. 4. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ahojky,
mám za sebou tři artroskopie a plastiku PZV. Podotýkám, že nejsem lékař, takže ne vše co napíšu může být úplně správné.
O vaz jsem přišel po úrazu a řadu let jsem po něm normálně fungoval (lezení, feráty a vysokohorská turistika, cyklistika a všechno ostatní). Stav byl více méně setrvalý, noha trochu bolela, kompenzoval jsem to ortézou. Na plastiku jsem šel s tím, že to bude v pořádku jako před úrazem. Pokud mám informace, dostal jsem nejlepší léčbu jakou jsem mohl dostat, téměř protekční zákrok. Operace je to dost komplikovaná, první den jsem si myslel, že nohu už nikdy neohnu. Následovalo šest týdnů berlí, rekonvalescence, lázně. Zhruba teprve po roce se noha začala chovat jako před operací, a troufnu si říct, je to pořád stejné, zlepšení žádné.
Koleno Ti drží pohromadě stehenní sval, který nahrazuje utržený vaz.
Moje doproučení:
1) Pokud dokážeš fungovat, vyhni se plastice. Je to náročný a komplikovaný zákrok, po kterém se noha dlouho zotavuje a nikdy stejně nebude jako zdravá.
2) Jezdi hodně na kole a kopce. Trénuj čtyřhlavý sval, drží Ti koleno pohromadě.
3) Na turistiku a skákavé sporty používej bandáž nebo neoprénovou ortézu. Nenos ji trvale. Noha si zvykne a ochabne.
4) Na sjezdovky si pořiď speciální ortézu. Zabrání vytočení nohy a zhoršení stavu. Já jsem si ji nechal dělat na míru u firmy Malík Hradec Králové, tenkrát mi ji zaplatila VZP.
Pro ilustraci, jsem muž, 176cm, 80 kg. Dávej si bacha na váhu, každé kilo to koleno cítí. Pokud děláš turistiku, dlouhé sestupy a tůry na těžko - aspoň já jsem je dost omezil.

arrow
profile_image
KarinAl
od 31. 12. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Jerry_004:
MOC děkuji za tvůj příspěvek, já se o plastice bavila s kamarádem - lékařem - a ten mi řekl, že "obecně platí, že stav PO operaci má být výrazně lepší než PŘED operací" což v tomto případě fakt nebude a že do relativně pohodového kolena on by nikdy nevrtal ...
proti taky mluví to, že jsem máma dvou malých dětí a můžu "vysadit" tak na 4 dny - ovšem nikoliv na týden a víc, což by v tomto případě následovalo.
Sportoju rekreačně, doma jezdím na orbitreku, takže nohu posiluju, snad se nerozpadnu ...

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené