arrow
profile_image
ammalka
od 12. 9. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Ahojky,nevíte některá co jsou carvingové lyže a k jakému lyžování jsou určené, je rozdíl mezi carvingovými a obyčejnými?

arrow
profile_image
ammalka
od 12. 9. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Dále ještě máte někdo zkušenost s výškou lyží k postavě? Tj měřím 153cm,jak velké bych měla mít lyže?

arrow
profile_image
Lukáš Vodička
od 8. 7. 2005
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

admin

23

Dnes se už žádné obyčejné lyže neprodávají. Všechny jsou carvingové (vykrojené pro carvingový oblouk), byť je lidé carvingově skoro vůbec nepoužívají.

Spíš by se mnoho lidí mělo ptát, jaký je rozdíl mezí carvingovým a smýkavými styly. Jestli neumíte moc lyžovat, doporučuji alespoň na půl dne instruktora.

S výškou lyží vám poradí v každé trochu lepší prodejně, univerzální pravidlo není, záleží na konkrétních lyžích (vyrábí se v různých odstupech a vůbec to nejsou kulatá čísla) atd.. Já třeba měřím 183 a lyže mám 168 a kdybyste se mnou řídila, tak by vám vyšly až moc mrňavé...

arrow
profile_image
Bruce78
od 10. 10. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

VIP

Klasické sjezdové lyžování a dlouhé rovné lyže jsou téměř zapomenuty. Na starých klasických lyžích se jezdívalo především po plochách. Carvingové lyže umožňují zahájit a vést oblouk po hraně. Tuto schopnost mají proto, že jsou kratší, u špičky a patky širší a ve střední části naopak užší. Ostatní mechanické a funkční vlastnosti carvingové lyže jsou shodné s lyžemi klasickými. Fyzikální zákony platí samozřejmě i v lyžování, jedním z nich je např. zákon o působení třecích sil. Čím větší plocha se sune po podložce (sněhu), tím větší tření mezi těmito plochami vzniká. Čím větší tření vzniká, tím větší odpor k pohybu – pohyb je pomalejší a energicky náročnější. Z toho tedy vyplývá, že na carvingových lyžích může lyžař jezdit rychle a navíc šetřit svoji energii a sílu. Carving byl odpovědí na rozmach snowboardů a dnes se stal ve sjezdovém lyžování standardem.

Já lyžuju na tkzv.short carvers - výrazně zvedlá patka - unese i těžkého lyžaře a nejedná se o dětskou lyži, doporučuje se až od výšky 150 cm.

JInak Carvi jsou dnes běžné a až na pár vyjímek na nich lyžuje naprostá většina lidí... Klasické lyže dnes už téměř nepotkáš...Já se nanašla v těhle a vyhovují mi víc než klasické carvi - jsou totiž ještě kratší ( cca metr ? ) a naprosto mi vyhovují. Vždy mi i normální carvi ( doporučená délka zhruba pod bradu ) přišli dlouhé... Pak jsem objevila tyhle a na nic jiného nevlezu a lítám bez hůlek Chvilku to trvalo,ale našla jsem si to co mi vyhovuje...

Takže nevím zda jsi lyžařka, či začínáš,ale doporučuji si nejprve půjčit a vyzkoušet co ti bude vyhovat...

Ahoj, pokusím se ti to velmi laicky vysvětlit.
Carvingové lyže jsou určeny na carvingové lyžování, tj. carving. Styl jízdy na těchto lyžích je odlišný od způsobu který znáš. Cílem je řezaný oblouk, kterého se docílí tak, že jezdíš pouze na hranách lyží = hodně se nakláníš, někteří lyžaři (profesionálové) se třeba i dotýkají rukou nebo i tělem sjezdovky, proto taky nejčastěji vidíš carvingové lyžaře bez hůlek. Nohy jsou dál od sebe než u klasického lyžování, asi tak na šíři ramen. Lyže na carving jsou takové ty široké "plácačky" s kulatější špičkou. Když na nich jezdíš správně, je to dost rychlý způsob jízdy - myslím, že už si to na horách kolikrát viděla. Dalo by se to přirovnat k jízdě na snowboardu - čím více hranu zařízneš a uděláš čistý oblouk bez smyku, tím rychleji jedeš.
U carvingových lyží je ještě důležitý radius, který určuje, jaký oblouk lyže vykrojí když je správně ´zařízneš´ - udává se v metrech. Myslím, že úpro začátečníky jsou vhodnější kratší lyže, ale to už ti určitě poradí v obchodě.

arrow
profile_image
moninagr mojeid
od 3. 1. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

správce bazaru

Co se týká výšky k postavě, ideální je zhruba k bradě... ale potom ještě dost závisí na tom, jaký mají lyže tzv. rádius= vykrojení, je uveden na lyžích v metrech a znamená to, jaký je poloměr oblouku, laicky- čím větší rádius, tím větší oblouk. Pokud jsou lyže kraťoučké s velkým vykrojením, jsou to lyže na slalom- rádius kolem 9m- (na krátké rychlé obloučky- když jedeš rychle, je to makačka, ale třeba mojí mamče to vyhovuje, protože ta jízda není tak rychlá a ona se rychlosti bojí), naopak delší lyže, ne moc vykrojené jsou na obří slalom (dlouhé, táhlé oblouky, tady člověk musí nabrat rychlost, aby se mu lyže "carvingově zařízla" (to je případ třeba bráchy, který závodně lyžoval) .. no a pak je případ mě, co je mezi dvěma extrémy, co má lyže s rádiusem 12m, to je prostě něco mezi, člověk jede trochu rychleji, ale zase při rychlosti na kopci pár těch oblouků stihne narozdíl od těch na obřák, kde jich člověk udělá 5 a je dole snad jsem trochu pomohla
jooo a ještě poznámka, kdyby ses nemohla rozhodnout a měla dostatek peněz, tak existují lyže od Rossignol- MutiX, což jsou lyže na kterých můžeš jezdit jak slalom, tak obřák, mají takové nástavce, které se přidělají před a za vázání a tím změní ohebnost lyže a tím pádem i její jízdní vlastnosti ...

arrow
0%
0    0
Nebyla hodnocena

ammalka
Ahoj, no já mám třeba tzv. polo carvingové, jsou vykrojenější než dřívější klasické, ale zase rovnější a víc do špičky než carvingové. Nevím, jestli se ještě vyrábějí, mám je už několik let, ale lyžuje se mně na nich dobře, jen je mám docela dlouhý, stejně jako jsem vysoká, chtěla jsem to tak ze zvyku, tak tím pádem mám problém dělat rychlé "sekané" obloučky, spíš delší oblouky s nohama u sebe a nepříliš naklánět. Na prudké svahy nejsou moc vhodné, jak jsem poznala, super jsou na dlouhé sjezdovky, co bývají mírnější.

arrow
profile_image
LauraT
od 15. 10. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Takže chápu-li to dobře: Když to zobecním, jízda na carvingových lyžích je v konečném důsledku rychlejší, než na klasických "starých" rovných lyžích?
A můžu se ještě zeptat, nemáte někdo zkušenosti s půjčovnami lyží v ČR, přímo na sjezdovkách? Zajímají mě ceny na den, spíše nějaká méně turisticky atraktivní lyžařská střediska...
Děkuju!

arrow
profile_image
Bruce78
od 10. 10. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

VIP

LauraT
Ano chápeš to dobře... Je to rychlejší, ale v poměru ke klasikám - kdo nikdy nelyžoval nepocítí rozdíl

Přímo na sjezdovce nemám tušení,ale jinak jsem si půjčovala v PHA, než jsem si koupila... Neb jsem nevědala, zda se mi to zalíbí a lyžovat budu ...A zalíbilo a lyžuju Na netu najdeš ceny - všude, zadej si do vyhledavače lokalitu kam chceš a jistě ti to vykopne... Jako třeba : půjčovna lyží Aldrov nebo tak ...

ammalka
K té délce. já měřím 164, koupila jsem si tuším 155 cm lyže s hodně malým rádiusem, ale šly by klidně i kratší.
Jo a pokud umíš na rovných, zvládneš krásně i carvingové. Možná hned na začátku je nevyužiješ tak ja je možný, ale rozhodně to nebude horší.
Kamarád, který lyžuje odrazuje od nákupu "dívčích - Women" modelů. Prý jsou to jen horší typy s lepším designem.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené