Nazdárek holky, mám v plánu prodávat pár věcí na aukru, které chci dovážet z USA, aukro jak je známo dává poklady FÚ, na internetu jsem se dočetla, že nemusíte danit pokud Vaše příjmy za rok nedostáhnou 15 000,-. Je to asi hloupý dotaz, ale jak se pak dokazují příjmy ? Nebo se ta částka 15 000,- bere už z prodávané částky ? Tak to v tom případě není příjem, že ?

Děkuji moc za všechny postřehy

Podle mě potřebuješ Živnostenský list, i když nebudou příjmy nad tou částkou, ale stačí, když budeš prodávat pravidelně a ne třeba 2x za rok nárazově. Taky musíš platit sociální a zdravotní zálohy a pak daň příští rok ze zisku.

Ale měla jsem za to, že částka je 20 tisíc (pokud nepracuješ) a když pracuješ, tak 6 tisíc, ale tím si fakt nejsem jistá, takže to neber 100 %.

Do příjmu se zahrnuje třeba i poštovné, takže když prodáš věc za tisícovku, tak to je příjem, i když zisk budeš mít třeba jen 3 stovky.

Reaguji na aurecon:
Právě, že za podnikání je uvedené soustavná činnost, takže to, že se má prodávat pravidelně, to je právě naopak, nahodilé prodeje jsou možné.... Jsem zaměstnaná, takže sociální a zdravotní za mě odvádí zaměstnavatel...

Právě s tou částkou, někde jsem se dočetla 20tisíc a někde jenom 15tisíc, tak jsem z toho jelen

Reaguji na Bajina888: http://www.jakpodnikat.cz/zdravotni-pojisteni.php

To je dobrá stránka, prostuduj ji. Trochu jsem to popletla, když pracuješ, tak bys to měla jako vedlejší příjem.

Sociální musíš platit tak, jako tak.

Cituji Bajina888: které chci dovážet z USA

budeš muset platit clo,pokud to budou věci určené k podnikání, což v tvém případě nepochybně budou, jedině bys musela koupi jen zprostředkovávat. Jinak musíš poskytovat záruku a také ti to můzou do 14ti dnů vrátit a ty jsi povinna vrátit peníze,takže žádná hitparáda.

Cituji Bajina888: ale jak se pak dokazují příjmy ?

nejsem účetní,ale příjem je dle mého zisk a dokazuje se snadno a sice tím, že si musíš vést účetnictví, náklady a zisky
myslím,že hranice je 20tis.
Cena, za kterou zboří prodáš je obrat - ten se skládá ze zisku a nákupní ceny zbozí, doufám,že to řikám dobře. Prostě obrat můžeš mít třeba 50tis.,ale zisk je třeba jen 15tis.

Reaguji na irinda: Nene, příjem je prostě to, co přijde Bajině na účet. Zisk je pak jen zlomek z toho, čili příjem se nerovná zisk. Ale příjem je zisk + nákupní cena + poštovné a další věci.

arrow
profile_image
Delilah
od 2. 12. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ano, ale základ daně je Příjmy mínus výdaje. Případně Příjmy snížené o paušál 60%.

arrow
Neprodává v Bazaru

VIP

pokud plánuješ věci opakovaně dovážet a pak prodávat - měla bys mít ŽL - ohledně sociálního a zdravotního - odkazy výše

co se týká placení daní - daň se u ŽL platí rozdíl = přijmy - výdaje ( tedy za kolik prodáš - náklady na pořízení)

pokud bych chtěla ŽL obejít, je tam ta hranice 20 tis - a tam už je jedno, za kolik jsi nakoupila, tam je podstatné jen to, za kolik prodáváš - důležité je, že nenakupuješ za účelem prodávání - a to budeš muset při případné kontrole prokázat a obhájit
v tomhle případě daníš prodej = cena za věc + dopravné, balné

Reaguji na matadi: Ano, přesně tak. A jak píšeš, měla by mít Bajina opravdu ŽL, protože těžko FÚ uvěří, že prodávala své přebytky či tak něco. Nákup nového oblečení v USA a pak jeho prodej tady za účelem zisku je jasné podnikání, tak aby pak ještě neplatila tučnou pokutu.

Jsou to právě jenom jednorázové věci, takže za rok určitě těch 20 000 nepřesáhnu, takže by to snad mělo být ok....Nechci to dělat soustavně....

Děkuji za postřehy

Reaguji na Bajina888: Já bych fakt řekla, že k tomu potřebuješ ŽL, protože budeš vlastně prodávat nové věci za účelem zisku. Na to se ani nevztahuje 20 tisíc dle mě. Poptej se ještě nějakého finančního poradce, nebo rovnou na finančáku, ať pak nemáš z toho zbytečné problémy.

arrow
Neprodává v Bazaru

VIP

citace zákona je taková - že za jednorázové zisky se nepovažují příjmy z nahodilé, méně se opakující se činnosti či práce, pak to pokračuje dál ohledně zaměstnání a zaměstnavatele (překlady, přepisy, nějaká výpomoc - manuální práce, prodej něčeho, co se ti nehodí, . . .)

osobně - radím prodávat se ŽL, protože FÚ je napojen nejen na aukro, ale i na celní úřad, takže není složité dohledat, jestli se jedná o nějaký přebytek, nebo o nákup za účelem dalšího prodeje

v každém případě, FÚ si na aukro dost posvítil, kontroly dělá a dokazování, že on nemá pravdu je na tobě - a myslím si, že v tomhle případě by FÚ jednal dost striktně

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy otevřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené