arrow
profile_image
Mispulka
od 9. 12. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Ahoj holky, poradí některá zkušená?

Koupila jsem byt, s tím že jej od června budu pronajímat. Čistý nájem činí 3.101,-, budu jej pronajímat za 6.500,- bez energií (plyn, elektřina). Mám to nahlásit na finančák, že pronajímám byt? Kolik se poté platí daň z pronájmu nemovitosti- měsíčně, ročně?

Počítám-li dobře, tak čistý příjem by byl zaokrouhleno 3.400,-. Mohu odečíst daň z nemovitosti, popř. jaké náklady ještě?

Předem děkuji. Věřím, že toto téma pomůže i ostatním neznalým.

Měla bys to hlásit jako příjem, nebo alespoň nějak do daňovýho přiznání jednou za rok se to uvádí. Nejsem znalec, ale pamatuju si, že cca 2 roky zpátky jsme to řešili, že přítel si pronajímal byt a ta paní to nedávala do příjmu, nebo prostě neodváděla daň a přišlo se na to ve finále tak, že přítel to měl nahlášený i jako provozovnu a dával si to do nákladů samozřejmě. Takže ona měla určitý roční příjem, který nedanila, takže z toho pak měla nějaký nepříjemnosti.

arrow
profile_image
LuckaL
od 23. 8. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

no příjmy z pronájmu se zahrnují do daně z příjmů FO, takže se to píše do daňového přiznání, ale ty praktické věci moc nevím, jen základy

arrow
Neprodává v Bazaru

Reaguji na Mispulka: U nás pronajímá paní byt a je s nájemníkama domluvená že si platí jen co spotřebují a že nesmí o nájmu padnout řeč a neodvádí nic.Prostě ji jen udržují byt a nikdo se o víc nestará.Je to ale o duvěře.A peníze z nájmu má jen pro sebe a kašle na nějaké odvádění zkur..státu.

arrow
profile_image
Mispulka
od 9. 12. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Já koukala na net a jsem z toho jelen. Chápu dobře, že čistý příjem z pronájmu po odečtu nákladů se daní 15%, s tím, že se ve finále nemusí platit nic, jelikož se může uplatnit sleva na poplatníka?

Reaguji na Mispulka: Asi bych zavolala na finančák. Nemusíš jím říkat kdo jsi. Jen čistě informativně, co a jak. Ale souhlasím s tím, co píše Tamča, je to o důveře, můžeš se domluvit a neodvádět nic. Jen v tom našem případě to bylo dost na p.rd. Přítel platil nehorázně vysokej nájem a byl s ní domluvenej, že tam tu provozovnu může mít nahlášenou, takže se neočekávalo, že milostivá paní z toho tu daň pri daňovým přiznání odvádět nebude. Jenže právě FÚ to zjistil že ano....

Ten pronájem nikde hlásit nemusíš, ovšem musíš si sama podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob a tam kromě tvých běžných příjmů (ať už osvč či hrubý příjem ze zaměstnání) bude dílčí základ daně z pronájmu (§9). Bude se jednat o částku 6500 * počet měsíců, které budeš byt pronajímat.
Jinak ještě bych uvedla na pravou míru, že daň z pronájmu nemovitosti jako taková neexistuje. Zdaňuje se ten příjem právě daní z příjmu FO.

Beru teda tu variantu, že nebudeš byt pronajímat "na černo"

arrow
profile_image
Mispulka
od 9. 12. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Ten pán, co si to bude pronajímat chce žádat o Příspěvek na bydlení a stejně bych nerada, aby se to provalilo, pr-že pan se daně doplácí a platí se nemalá pokuta...

Já to také moc nedoporučuji, ta pokuta bývá solidní pálka a nikdy nevíš, kdy se někdo zmíní. Lidé jsou závistiví.

arrow
profile_image
Mispulka
od 9. 12. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji lenullynka: udeš jednou ročně platit daň z nemovitosti.

Jj, to vím, toho jsem si vědoma a počítám s tím....

Cituji lenullynka: Bude se jednat o částku 6500 * počet měsíců, které budeš byt pronajímat.

Mno, ale o jakou částku se poté bude jednat, abych věděla?? Zítra je úřední den, tak skočím na Finančák, abych věděla.

Jedná se o 15 % ze základu daně. Ale ten celkový nájem si ještě snížíš o výdaje potřebné k dosažení příjmů, buď si je můžeš přesně evidovat nebo paušálně - 30 % z toho příjmu. Takže ono to zas taková pálka nebude.

arrow
profile_image
Mispulka
od 9. 12. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Oki, tže teoreticky, když bude čistý příjem 3.400,- x 7 (pronájem od června), poníženo o náklady (daň z nemovitosti), dojdu na částku cca 22.800,-, z toho 15% je cca 3.400,- (tže jeden nájem )

Jo tak nějak by to mělo být.

arrow
profile_image
Mispulka
od 9. 12. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Děkujííí

Zítra sem ještě písnu, jak jsem dopadla na FÚ.

arrow
Neprodává v Bazaru

Je dobře, že máš ve smlouvě (jestli jsem to dobře pochopila) oddělené platby za nájem a za služby. Služby do nákladů, které si můžeš z příjmů za nájem odečíst, nezapočítávají (stejně jako např. příspěvek do fondu oprav). Jinak si do nákladů můžeš dát např. odpisy nemovitosti - výše odpisů je dána zákonem, záleží na kupní ceně.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené