Prosím o radu, do kdy se platí alimenty na letošního maturanta - do konce prázdnin (31/8 ) je ve stavu "studenta" (takže bez příjmu)? A pak musí jít na ÚP a končí se s placením alimentů?
A pokud se dostane na VŠ, tak je "student" tedy nepřetržitě, tzn. i v září, než nastoupí na VŚ? Je to tak?
A jak se dělá to ukončení placení: je nutné k tomu psát nějaké prohlášení, dohoda, nebo se prostě přestanou peníze posílat?

Díky za rady.

arrow
profile_image
ROMYNY
od 16. 5. 2007
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Alimenty se platí do té doby, dokud to dítě nebude samo vydělečně činné a umět se o sebe postarat..

arrow
profile_image
Bruce78
od 10. 10. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

VIP

Vyživovací povinnost rodičů vůči dítěti trvá dle § 85 odst. 1 zák. o rodině do té doby, pokud dítě není samo schopno se živit, reps. do doby dokud se dítě připravuje na budoucí povolání.

Tuším, že tam bylo i věkové omezení, ale to nevím zda platí...( 26 let ).

Věkově omezeno to není.

Obyčejně se tím ale myslí "po dobu studia"

arrow
profile_image
DanielaM
od 10. 9. 2007
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Na letošního maturanta se platí alimenty do konce prázdnin - čili do 31. 8. 2010. To ale neplatí, pokud dítě začne o prázdninách už pracovat nebo se přihlásí na ÚP, pak už totiž přestává být nezaopatřeným dítětem. Pokud se dostane na VŠ, platí se alimenty také po celou dobu v mezidobí mezi střední a VŠ, takže celé léto i září a pak po celou dobu studia na VŠ, nejdéle však do 26 let věku. Oficálně je "dítě" studentem ještě do konce následujícího měsíce po měsíci, v němž ukončilo studium (ať už úspěšně nebo neúspěšně), ale zase pouze v případě, že nezačne pracovat nebo se nepřihlásí na ÚP.

arrow
profile_image
Verci
od 13. 2. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji DanielaM: nejdéle však do 26 let věku

výživné musí rodič platit i po 26 letech dítěte, pokud dítě ještě studuje.

arrow
profile_image
DanielaM
od 10. 9. 2007
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Verci
V zákoně o rodině sice žádná pevná věková hranice dána není, ale např. v případě dávek státní sociální podpory podle zákona o důchodovém pojištění je to jen do věku 26 let a už i soudy v občanskoprávním řízení jsou většinou po tom 26. roku věku docela neochotné přiznávat výživné, pokud dítě překračuje standardní dobu studia.

arrow
profile_image
Didonka
od 23. 2. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

A co se děje v případě který se stal třeba i mě. Po dostudování SŠ jsem se zaregistrovala na ÚP a protože nemám odpracováno na HPP 12 měsíců brigády se nezapočítávají nemám nárok na podporu. Z čeho má tedy to dítě žít když je na ÚP a alimenty se už platit nemusí?

arrow
profile_image
lulamae mojeid
od 23. 10. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

moderátorka

Didonka
Anebo studium = nové alimenty
Anebo když jsi dostudovaná, tak práce.

Z čeho asi žijí jiní? Podpora by ti plynula stejně jen omezenou dobu.
Protože byl schválen protikrizový balíček, letos (listopad 2009-prosinec 2010) je podmínkou odpracovaných 24 měsíců a podpora by ti náležela po dobu 6 měsíců.

arrow
profile_image
Didonka
od 23. 2. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

lulamae
Jen mě to tak napadlo já alimenty nikdy neměla, ale je to takové zajímavé.

arrow
profile_image
lulamae mojeid
od 23. 10. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

moderátorka

Didonka
A jo, promiň, pochopila jsem z dotazu, že jde o tebe. omlouvám se.

DanielaM: děkuju za přesnou odpověď. Ještě, prosím, jestli náhodou víš: existuje nějaká povinnost, aby se dítě přihlásilo na ÚP?
Konkrétně hrozí to, že bude dělat na dohodu o provedení práce a bude si sám platit Zdr.Poj. - takže pro něj alimenty budou příjemným příspěvkem. S tím asi nic neuděláme, že?

A pořízení živnostenského oprávnění z tohoto pohledu je jako nástup do zaměstnání, je to tak?

arrow
Neprodává v Bazaru

VIP

Canan

dítě se po střední škole musí na ÚP nahlásit - bývávalo 8 pracovních dní, ale mám pocit, že to stáhli na 3 pracovní dny - po ukončení studia - v tomto případě se počítají i prázdniny - takže do 3 pracovních dnů v měsíci září

Díky za odpovědi.

Pokud vím, tak alimenty platí pokud je dítě student, jakmile začne pracovat, tak už není povinnen na něj rodič platit. A nevíte jak to je pokud budu studovat dálkově?

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy otevřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené