arrow
profile_image
majdalena
od 26. 6. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Mám sjednanou Dohodu o provedení práce do konce roku. Zhruba od září ale nebudu schopna tuto práci dál vykonávat z důvodů, pro které jsem se rozhodla sama. Jak z toho ven? Existují zde také nějaké výpovědní lhůty? Lze Dohodu o provedení práce vypovědět jednostranně nebo se musím se zaměstnavatelem dohodnout?

arrow
profile_image
cutworm mojeid
od 8. 3. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Zákoník práce §76 odst. 6 Není-li sjednán způsob zrušení dohody o pracovní činnosti, je možné ji zrušit dohodou účastníků ke sjednanému dni; jednostranně může být zrušena z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu s 15denní výpovědní dobou, která začíná dnem, v němž byla výpověď doručena druhému účastníku. Okamžité zrušení dohody o pracovní činnosti může být však sjednáno jen pro případy, kdy je možné okamžitě zrušit pracovní poměr.

arrow
profile_image
majdalena
od 26. 6. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

cotworm
Dík, ale popisuješ dohodu o pracovní činnosti. Já mám dohodu o provedení práce, což bude něco trochu jiného.

arrow
profile_image
cutworm mojeid
od 8. 3. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

majdalena
pardon, já se překoukla. S DPP je to tak, že je zcela ponecháno na obou stranách, co do takové dohody sepíšou. Pokud není uveden způsob ukončení dohody, zkusila bych jim zaslat výpověď z této smlouvy a uvidíš, co oni na to...případně (pokud je s nima řeč) se domluvit na způsobu výpovědi ze smlouvy

arrow
profile_image
majdalena
od 26. 6. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

cutworm
Jsem trouba, v době podpisu smlouvy mě rozhodně nenapadlo, že bych mohla mít problém ji během celého roku dodržet. Ale člověk míní, život mění.
Ještě jeden dotaz - pokud je Dohoda o provedení práce sjednána u stejného zaměstnavatele jako pracovní poměr, je v tom problém? Toto by event. řešil Finanční úřad nebo Správa sociálního zabezpečení?

arrow
profile_image
cutworm mojeid
od 8. 3. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

majdalena
to, že je to stejný zaměstnavatel podle mně neva...
A na druhou otázku bohužel odpověď neznám...

arrow
profile_image
sabulebambule
od 11. 10. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Dohodu o provedení práce je ohraničená určitým počtem hodin, které odpracuješ. Je to myslím 150 nebo o něco málo více hodin, které odpracuješ během jednoho roku u jedné společnosti. Měla by se sjednat na nějakou konkrétní činnost (př. přepis milionu klientů do databáze). Výpovědní lhůta neexistuje. Konec pracovní činnosti je spjat se splněním činnosti, na kteru jsi byla přijata, nebo s odpracováním toho určitého množství hodin.

Ježiš, to jsem to napsala krkolomně

arrow
profile_image
Martinka21
od 30. 12. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

NA dohodu o provedení práce můžeš dát vypoved ze dne na den, stejně jako zaměstnavatel tě může ze dne na den vyhodit. Proste řekni že konciš k tomu a tomu dni a jeto. Ja tak pracuju uz delsi dobu.

arrow
profile_image
majdalena
od 26. 6. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Martinka21
No jo, ale chci to ukončit "se ctí", protože není vyloučeno, že s touto organizací budu ještě mít co do činění.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené