arrow
profile_image
citeria
od 4. 5. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Ahoj, jako vejšku jsem si bohužel vybrala neperspektivní obor, který mě sice zajímal, ale uplatnění v něm moc není. Proto bych chtěla začít studovat znovu něco, co mě nejen baví, ale i uživí. Bohužel si nemůžu dovolit vysoké školné, proto se ptám, platí se poplatky za bakalářské studium, pokud už bakalář jsem? Popřípadě jak vysoké?
Děkuji za odpověď

Poplatek za dAlší studium

Poplatek se studentovi vyměřuje vždy, když začne studovat nějaký stupeň vzdělání (Bc., Mgr.), ze kterého už daný titul má. Např. když po absolvování bakalářského studia Biochemie začne studovat bakalářské studium Biologie. Pokud náš i „externí” student studuje druhý obor na PřF UK, platí 2500 Kč za rok. Na ostatních fakultách, resp. školách se platí poplatek v rozmezí 1000–3000 Kč. Pokud studuje student dva obory stejného stupně souběžně, a ještě z tohoto stupně nemá titul, neplatí nic, např. zároveň studuje navazující magisterské obory Ekologie a Ochrana životního prostředí.

_____
Proč si to nezadáš do googlu? Nebo se nezeptáš přímo na studijním?

arrow
profile_image
citeria
od 4. 5. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Na Googlu jsem to samozřejmě zkoušela, našla jsem jen stránky jednotlivých škol, což je mi k ničemu, když ještě nemám přímo vybranou fakultu, ani obor. Vím jen přibližný směr. Šlo mi o přibližnou hodnotu poplatků,v jakých cifrách se pohybují. Takže děkuji za vyhledání a odpověď.

arrow
profile_image
Phaeton
od 14. 1. 2014
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Doporučuju zeptat se přímo na fakultě na studijním, až si vybereš školu a obor. Jinak ano, platí se, přesná částka se liší škola od školy a to i v rámci studijních programů. Nechci tě strašit, ale může se to vyšplhat i k částkám jako za soukromou VŠ, tzn. 20 000 - 30 000 za semestr.

arrow
profile_image
EkonomzVŠE
od 15. 10. 2014
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Phaeton: Nechci tě strašit, ale může se to vyšplhat i k částkám jako za soukromou VŠ, tzn. 20 000 - 30 000 za semestr.

Tak to není. Pokud je již bakalář, tedy nemá neúspěšně ukončené studium, částka za semestr bude záležet na škole a jejím zaměření, např. pražská práva mohou požadovat i 3 tis. za semestr. Jiné školy, např. FF v Ostravě i částku třetinovou, tedy třeba 2 tis. za rok.

Ovšem pokud by měla neúspěšné studium nebo by dělala bakaláře déle než 4 roky, pak by platila částku plnou, tedy dle prestiže a perspektivnosti školy a jejího zaměření...., např. na Farmacii pod UK či FITu ČVUT klidně i 35-40 tis. za semestr (přesná čísla jsem nehledal, jen odhaduji), na VŠE se začíná snad na 21 K s tím, že se to šplhá dle délky studia až přes 30 K za semestr., naopak na zemědělsky, učitelsky, přírodovědecky, filosoficky a humanitně zaměřených oborech se dá očekávat platba třeba jen od 5 do 15 K za semestr.

arrow
profile_image
Phaeton
od 14. 1. 2014
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na EkonomzVŠE: Aha, děkuju za upřesnění, měla jsem za to, že poplatek je stejný jako v případě prodloužení studia nebo neúspěšně dokončeného předchozího studia.
Tím líp pro zakladatelku

arrow
profile_image
Tate
od 28. 2. 2015
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Jak bylo řečeno, je rozdíl mezi "delším" studiem (tedy prodlužování klasicky vyměřené délky studia) a "dalším" studiem (tedy novým).
Bude se to asi lišit podle fakult, třeba Masarykova univerzita nemá poplatky za další studium žádné, výjimkou je lékařská fakulta, ale ani tam ta částka není nijak přemrštěná (tuším, že to bylo okolo 300 Kč/měsíc?). Farmaceutická fakulta v Brně má myslím poplatek za další studium okolo 3 000 Kč/rok (jestli už nejsou změny). O jiných školách nemám přehled, ale pokud máš úspěšně ukončené předchozí studium, neměly by to být nějaké šílené ceny.

arrow
profile_image
farahh
od 22. 7. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na citeria: A tu první školu jsi dokončila? To je totiž zcela podstatné.

1) pokud ještě ne, tak na veřejné škole můžeš Bc. zdarma studovat 4 roky. Potom musíš platit školou stanovená poplatek, bohužel dost vysoký (co vím t 15-25 tis. semestr dle školy)

2) pokud už Bc. máš, a chceš studovat ještě něco jiného, platí se také, ale mnohem méně (dle školy 500-5000 Kč)

Přesně to zjistíš pouze na studijním oddělení n škole, stanovuje to její rektor a všude jinak

arrow
profile_image
EkonomzVŠE
od 15. 10. 2014
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Phaeton:
Rád jsem posloužil. Přesně, tím líp pro ni.

Cituji farahh: Potom musíš platit školou stanovená poplatek, bohužel dost vysoký (co vím t 15-25 tis. semestr dle školy)2) pokud už Bc. máš, a chceš studovat ještě něco jiného, platí se také, ale mnohem méně (dle školy 500-5000 Kč)

Jak píšeš, určuje si to škola sama, třeba na ČVUT je poplatek za delší studium stanoven koeficientem ekonomické náročnosti programu, v dolním případě tak může být platba jen 13 100 Kč/semestr, v tom horním pak až 36 000 Kč/semestr.
Když už si rektoři nechtějí hrát na dobrodince, tak berou v potaz především tyto dva faktory: 1) ekonomická náročnost programu (to je asi to nejpodstatnější) 2) vyhlídky na uplatnění studentů (průměrný plat absolventů).

Poplatky v případě absolventů (další studium) jsou již obvykle celkem nízké, např. na ČVUT momentálně dokonce jen 2650 Kč/rok.

Ted jsem se ještě díval na to UK (coby na naši největší uni.), je vidět, že časy se mění, za další studium už nechtějí ani korunu (v minulosti, tedy před r. 2014) chtěli v případě většiny fakult necelé 3 tis., na FSV a FHS jen něco okolo 1 tis/rok) - aneb update mého 1. příspěvku :
http://www.cuni.cz/UK-22.html

arrow
profile_image
citeria
od 4. 5. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Děkuji za odpovědi, bakaláře jsem dokončila, takže by ta částka neměla být nijak veliká Díky

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené