Přemýšlím, že si po svatbě nechám obě příjmení (tj. rodné + manželovo) , obě s koncovkou -ová. A chtěla bych se zeptat, zda se musí vždy a všude uvádět (ve formulářích, při objednání u lékaře apod.) obě příjmení a hlavně zda vždy při podpisu (parafy) používáte také obě příjmení (a děláte mezi ně mezeru či pomlčku).

arrow
profile_image
hambala
od 12. 6. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Vím, že známá má dvě a říkala mi, že se musí podepisovat celým jménem, tzn. jméno + příjmení + příjmení a že je to hrozný, že to trvá dlouho, než to napíše a že přiště by si nechala jen jedno..

Reaguji na AlbusFeles: a mužu se zeptat co tě vede k tomu si nechat obě přijmení?

Reaguji na Millie_: Manželovo příjmení si chci vzít spíš z praktického důvodu např. když má každý jiné příjmení, jsou automaticky bráni jako nesezdaní, takže to mám spíš kvůli formalitám. Na druhou stranu mám i vztah ke svému rodnému příjmení, dělá mi problém se ho jen tak vzdát (chápu ho jako součást mé identity). I když si zas uvědomuji, že mít 2 příjmení, je docela nepraktické. Tak jsem pořád na vážkách:/

arrow
profile_image
Veselka10
od 20. 12. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na AlbusFeles: Pokud se rozhodneš používat víc než jedno jméno, ať už příjmení nebo i křestní, tak je vždy musíš používat všechny. Může to například způsobit komplikaci i při přebírání pošty, pokud je pošťačka znalá zákona, nebudou-li v adrese všechna Tvá jména, poštu Ti prostě nesmí vydat.
Co se týká parafy, tak parafa není podpis, ale jakákoliv značka, kterou si sama určíš. Takže můžeš klidně parafovat třeba hvězdičkou.

Cituji Veselka10: Co se týká parafy, tak parafa není podpis, ale jakákoliv značka, kterou si sama určíš. Takže můžeš klidně parafovat třeba hvězdičkou

Ano parafa je i značka, ale já to beru hl. jako "zkrácený" podpis. Prostě se nepodepisuji celým příjmením, ale jen první písmena a na konci to "usekávám" Tak že jsem to prostě myslela třeba jako 2 zkrácené podpisy vedle sebe.

No já si také uvědomuji možné komplikace. Je to prostě pitomý ale dost zakořeněný zvyk, přebírat příjmení po manželovi.

Díky zakladatelce za založení tématu, také mě to zajímá. Já bych si chtěla své příjmení nechat proto, že mám cizí jméno a přítelovo příjmení je hodně české - nehodí se k mému jménu... Takže to mým rodným příjmením chci trochu "zneutralizovat". Bohužel mám ještě 2 jména, takže je to takové složitější

arrow
profile_image
Jancysska
od 8. 7. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

vdaná zatímnejsem, ale taky uvažuju, že si vezmu obě - svoje, protože podnikám a tudíž moje příjmenní už má nějakou váhu a přítelovo, protože chci aby bylo na první pohled jasné, že jsme manželé... Ale jak už tu jiní zmínili, musí se pak všude uvádět obě příjmení, což je fakt otrava, občas se to do formulářů ani nevejde...

Cituji Finnna07: Bohužel mám ještě 2 jména, takže je to takové složitější

A to druhé máš jen od křtu? Nebo to máš jen tak jako nepraktický bonus k prvnímu jménu a musíš ho všude používat?

Reaguji na AlbusFeles: Není ke křtu, mám vyloženě 2 jména Už se mi stalo, že jsem kdysi v nějakém dotazníku požila jen jedno a byl průšvih... V občance a rodném listu mám totiž obě.
Tudíž ještě 2 příjmení, to bude něco

Reaguji na Finnna07:

Téda tak to máš fakt "super" Já mám sice jen jedno jméno, ale zas patří k těm delším (v rámci českých jmen).

arrow
profile_image
zlatkaz
od 22. 7. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji AlbusFeles: Je to prostě pitomý ale dost zakořeněný zvyk, přebírat příjmení po manželovi.

ano je a právě proto jsem si nechala pouze své příjmení, manžela mám zapsaného v občance, aby se vědělo, že je můj manžel zrovna on

Cituji zlatkaz: ano je a právě proto jsem si nechala pouze své příjmení

To se mi líbí, když si člověk stojí za svým názorem... Můj přítel by s tím ovšem nesouhlasil a navíc si říkám, co pak děti. Jak se budou jmenovat?

arrow
profile_image
zlatkaz
od 22. 7. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji Finnna07: To se mi líbí, když si člověk stojí za svým názorem... Můj přítel by s tím ovšem nesouhlasil a navíc si říkám, co pak děti. Jak se budou jmenovat?

muj take nesouhlasil, mym ustupek bylo, ze deti se budou jmenovat po nem... Kdyz si tedy on nechtel vzit me prijmeni

Pokud bych si nechala jen rodné příjmení asi bych také dala dětem příjmení po manželovi. V dnešní době kdy se pořád někdo rozvádí a znovu si žení/vdává, tak už to snad ani dětem není tolik divné, že má máma jiné příjmení než táty a to dítě.
A musím se přiznat, že jsem zapomněla i na možnost zapsat svého manžela do občanky (ps. je to možné i u dnešních "kreditkových občanek?)

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy otevřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené