Ahoj holky. Som 21 ročná holka narodená v Hradci Králové, môj otec je čech,matka slovenka. Pred istým časom(cca 3 roky) otec bol vybaviť nejaký papier,dokument o tom že som občanom aj českej republiky.Po novom roku sa sťahujem do Prahy,rada by som si vybavila českú občanku,ak je to nevyhnutné ,vzdám sa slovenského. Neviem ako to je presne teraz na Slovensku, viem že po "nepokojoch" s madarmi "skvelá" slovenská vláda zakázala dvojité občianstva, no neviem či sa to vzťahuje aj na mňa. Rada by som v Prahe začala ako plnohodnotný občan a nie sa trepať niekde po cudzineckých políciách. Vie mi niekto poradiť čo s tým má skúsenosti,poprípade študuje právo? Vopred dík.

arrow
profile_image
Lotta
od 26. 10. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Nevím, jak je to přímo se Slováky, ale kamarád je Rus, od malička žije tady a nedávno měl konečně možnost požádat o české občanství. Po nekonečném běhání a papírování ho dostal, ale musel se vzdát toho ruského (požadavek ČR, ne ruské strany).

EDIT: Teď koukám na ministerstvo vnitra a Udělení státního občaství ČR bod 2) ...nabytím státního občanství České republiky pozbyde své dosavadní občanství...

Reaguji na Lotta: dakujem,ale to mi bolo viac menej jasné, ja som chcela vedieť, či ja ho stále mám? a či mám nárok? a či vôbec som ho niekedy mala? Pripomínam že som sa narodila na českej pôde,otcovi čechovi. Dík za každú odpoved.

Dítě občanství nabývá automaticky, je-li aspoň jeden z rodičů Čech

arrow
profile_image
Lotta
od 26. 10. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na DominikaB: Jo počkej, ty nemáš jasno, jestli máš momentálně slovenské nebo české občaství, chápu to dobře? Pokud ano, tak si spíš myslím, že otec šel před těmi 3 lety řešit něco s trvalým pobytem, protože pokud by se skutečně jednalo o žádost o české občanství, pak by ti měnili občanku ze slovenské na českou. Možná bys měla nejlepší zeptat se přímo otce, co to vlastně zařizoval, ať v tom máš jasno
Jinak když si ten můj odkaz přečteš celý, tak je tam, že pokud se člověk narodil v ČR (to splňuješ) a má tu povolen trvalý pobyt, může mu být odpuštěna podmínka žít tu 5 let (tedy nejen mít pobyt povolen, ale skutečně tu bydlet a fungovat - předpokládám, že žiješ momentálně na Slovensku).

arrow
profile_image
Lotta
od 26. 10. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na aubinka: Ano, ve chvíli, kdy je současně alespoň jeden z rodičů Čech a zároveň se dítě narodí v ČR (pokud se narodí jinde, pak tam bude určitě něco obdobného, ale to není případ zakladatelky). Takže předpokládám, že příběh je takový, že se DominikaB narodila v ČR, otec Čech, tím získala české státní občanství. Pak se přestěhovala na Slovensko, tam zažádali rodiče pro ni o slovenské občanství. Ovšem ještě mě napadá, jeslti tedy neměla OBĚ (ta podmínka z odkazu je ve smyslu, že se člověk při žádosti o české občanství musí vzdát jiných, ne vždy to platí i obráceně), protože tuto možnost dvojího občanství Slovensko dříve umožňovalo a až nedávno udělali ten zákon, že můžeš mít jen jedno. Tím pádem mi z toho vyplývá, že jsi o to české občanství zřejmě přišla s tím slovenským zákonem. Není to tedy to, co tvůj otec řešil?

Cituji Lotta: Ovšem ještě mě napadá, jeslti tedy neměla OBĚ (ta podmínka z odkazu je ve smyslu, že se člověk při žádosti o české občanství musí vzdát jiných, ne vždy to platí i obráceně)

Právě, moje máma, původem Češka, si požádala o slovinské občanství a nezaniklo jí to české. Má tedy i nadále jak to české, tak slovinské, dva pasy ...

Cituji Lotta: Tím pádem mi z toho vyplývá, že jsi o to české občanství zřejmě přišla s tím slovenským zákonem.

Nemyslím si, protože co mám známé, přišel jim formulář s tím, že si měli vybrat - slovenské nebo to nabyté v jiném státě. Vzhledem k tomu, že slečna už byla v době přijetí tohoto zákona zletilá, předpokládám, že by věděla o něčem takovém

Reaguji na DominikaB:
myslím, že bys mohla postupovat podle § 24 URL

arrow
profile_image
Lotta
od 26. 10. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji aubinka: měli vybrat - slovenské nebo to nabyté v jiném státě

Nějak mi totiž stále není jasné, kde o to české přišla (určitě ho v minulosti měla dle výše uvedeného - narození v ČR a jeden rodič Čech). Je možné, že se tedy českého občanství vzdala (lépe řečeno rodiče) už někdy dříve. Na druhou stranu proč by to rodiče dělali? Proto mě napadl ten nový zákon, že během něho. Ovšem souhlas, že o tom by asi věděla
Každopádně na postupu o žádání o něj to nic nemění, to jen že mě zajímal ten vývoj.

arrow
profile_image
montchitchi
od 10. 7. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Taky mám dvojí občanství - české a německé. Obě jsem nabyla narozením po rodičích. V Německu jsem Němka, v Česku Češka.
Pokud jsi získala občanství narozením, stát ti je nemůže odebrat. Ty se ho můžeš pouze zříct. A to se požaduje jen pokud žádáš o občanství jiného státu.
Dle mé zkušenosti máš obě občanství a nemusíš je žádného zříkat.

No, samozrejme som sa otca pýtala čo to za papier vybavoval a povedal mi, že to je doklad o dvojitom občianstve,netuším na čo,no Slovensko prijalo" skvelý" zákon,a teraz nemám v tom jasno. Je mi jasné že slovenské mám,ale ako je to s tým českým? Asi mi teraz to lajstro o dvojitom ob. je nanič.

Reaguji na montchitchi: áno máš pravdu, lenže to je vzťah medzi českom-nemeckom. Nieje to prípad slovenska-česka. Napr, kto si u nás zažiada aj o madarské,slovenské automaticky zaniká.

Reaguji na montchitchi: áno máš pravdu, lenže to je vzťah medzi českom-nemeckom. Nieje to prípad slovenska-česka. Napr, kto si u nás zažiada aj o madarské,slovenské automaticky zaniká.

Reaguji na Lotta: Neviem, nejak si niesom vedomá že by sa niečoho takého vzdávali? Otec žije na Sk, zo slovenskou občankou,matka tiež, tak neviem. Fakt v tom mám guláš.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy otevřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené