arrow
profile_image
newjanie
od 2. 1. 2016
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli je tady někdo, kdo má zkušenost s genetickými testy na rakovinu prsu a vaječníků (BRCA 1 a 2), konkrétně by mě zajímalo, jestli mám na testy nárok (je mi 27), pokud moje mamka a teta (z taťkovy strany) měly rakovinu prsu nebo by se rakovina prsu musela vyskytnout u více příbuzných, aby mi to pojišťovna zaplatila? Mamce bylo v době nemoci 58 let a tetě nevím přesně, ale taky něco kolem 60. Myslím, že pojišťovna by mi genetické testy neproplatila (sama si je taky zaplatit nemůžu - nemám zrovna zbytečných 40000), přesto by mě zajímalo, jestli je u mě riziko nějak hodně zvýšené nebo ne. Onkoložka (nevěděla o tetě) řekla, že to nemusím řešit, že bych vyšší riziko mít neměla, ale na preventivce mi obvodní řekla, že mám už chodit na každoroční vyšetření (v době, kdy mi bylo asi 25) a můj gynekolog řekl od 30. Sice jsem měla loni nějaké podezření, které se nepotvrdilo, takže jsem začala chodit na ultrazvuk prsou, ale zajímalo by mě, jestli je pravděpodobnost, že geny BRCA mít budu? Vím, že takhle přes počítač se to určit nedá a že mi to nikdo není schopný říct, ale zajímalo by mě, jestli s tím má někdo z vás zkušenost a jak jste celou tu situaci řešily. Děkuji za rady

arrow
profile_image
lamiel
od 19. 3. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Kamarádka chodí do Brna na žlutý Kopec- zemřely jí mamka a babička na tento typ. Protože je její rodina sledovaná od začátku a vědělo se, že tam ten gen je, tak vyšetření podstoupila ona i sestra. Kamarádka je bohužel nositelkou genu a od té doby chodí min. 2x ročně na ultrazvuk, magnetickou rezonanci a gynekologickou prohlídku. Asi od 23 let. V tvojí rodině je to spíš nepravděpodobné, ten gen je většinou dědičný 50:50, takže by ho měla buď maminka nebo teta, ne obě, ale hlavně i babička nebo děda - ano i mužů se to týká. Ale určitě to ještě prober s onkoložkou.

arrow
profile_image
Andy21
od 27. 7. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ahoj, mně máma zamřela na rakovinu prsu ve 32 letech. V 27 letech mne na genetice testovali a zjistili mi BRCA1 pozitivitu. Od té doby jsem postoupila preventivní subkut. mastektomii s vložením implantátů a jsem hlídána i u svého gyneko-onkologa. Je mi 37, nyní jsem těhotná a po porodu půjdu na hysterektomii. Jsou to samozřejmě nepříjemné operace, ale říkám si, že lepší být hlídána a jít na preventivní operace než zemřít mladá.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené