arrow
profile_image
Baďula
od 11. 2. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

ahoj holky, chtěla bych založit diskuzi, ohledně nemoci, která se vyskytuje v těhotenství, během porodu, popř. po porodu nazývané Hellp syndrom. Zkratka HELLP znamená hemolytickou anémii, elevaci jaterních testů, snížený počet krevních destiček. Je to syndrom, který může, ale nemusí nasedat na preeklampsii. Vzniká na podobném podkladě jako preeklampsie. Zpravidla se objeví v druhém nebo třetím trimestru gravidity. V České republice se ročně vyskytne asi pět případů na tisíc porodů. Bohužel spadám do těchto 5 případů, kdy u mě tento syndrom objevili Chtěla bych se zeptat, zda toto komplikace postihla ještě některou z Vás a jak jste se s ní vypořádali? Plánujeme s manželem druhé miminko (zatím se ještě nepokoušíme), ale bohužel čím víc se na toto téma bavíme, tím větší obavy z těhotenství a dalšího porodu mám. Narodila se nám v termínu císařským řezem naštěstí zdravá holčička ( nyní má už 4 roky), ale na konec těhotenství a porod jako takový nevzpomínám zrovna v dobrém, i když vše zastínila radost z miminka. Druhé dítě bychom si moc přáli, ale pořád ve mne hlodá červík strachu, že by se tato nemoc u mne mohla znovu opakovat. Je mezi vámi některá, co si tento hrůzostrašný zážitek zažila znovu nebo které se narodilo druhé miminko bez komplikací? Díky za odpovědí

Reaguji na Baďula: ahoj, samotnou mne to nepotkala, ale pracuji jako porodní asistentka a minulý rok jsem měla rodičku, u které Hellp přišel ve IV.d.p. - tedy asi 30min po porodu placenty.
Nevěděli jsme zezačátku co to je, nakonec jsme zareagovali rychle a ženu zachránili - miminko bylo v pořádku.

Pokud se u tebe počítá s Hellp syndromem - budou tě hlídat jako oko v hlavě. Nebudu ti psát aby jsi se ničeho nebála - myslím, že to máš nastudované a znáš rizika...Mohu tě jen uklidnit, že management Hellp syndromu budou mít v době tvé přítomnosti všichni v malíku, budou všichni připravení kdyby se stalo cokoliv okamžitě zareagovat.

arrow
profile_image
Didli
od 8. 5. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

mrkni se spíš na diskuze typu:

www.modrykonik.cz
emimino
baby-café

a jistě by tě v těhu více hlídali. Já byla během 10dnů po porodu celkem v 3porodnicích a narazila jsem tam na 2 maminy s tímto syndromem a vše dopadlo celkem dobře, dr. reagovali ihned-jedno mimčo se narodilo o pár týdnů dříve, druhé teda ještě o něco dříve, ale bylo na to už připravené, maminy byli úplně v pohodě.
Já měla v těhu taky problémy, které se bohužel nedali odstranit, nikdo z lékařů nedokázal určit, co mi je ani po několika týdnech strávených v nemocnici a nakonec jsem díky těm problémům porodila o 1,5měsíce dříve. Bojím se druhého těhu strašně, moc bych chtěla 2. dítko, ale ty obavy jsou hrozný a vím, že by mě ihned od 3.měsíce více hlídali, musela bych mít absolutné klid na lůžku nebo i přímo v nemocnici, ale to taky nezabrání tomu, že bych opět mohla rodit dříve a klidně i o více.

arrow
profile_image
gumidek
od 25. 3. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Já o tom čtu prvně, jelikož jsem podle tématu nevěděla o co jde, tak jsem si to našla na netu. Docela mě zaráží, že u HELLP syndromu je mortalita až 40%, to se mi zdá teda dost vysoké riziko úmrtí, a rozhodně bych druhé dítě neriskovala a pokud bych měla touhu po miminu dalším, vzala bych si ho z kojeňáku. Na druhou stranu ne každý se dokáže ztotožnit s tím, že by neměl doma "svoje geny". Jinak mi to teda přijde příšerné, na to existuje nějaký spouštěč nebo jak se to odhalí (jen náhodně?)

http://hellp-syndrom.blog.cz/
tady je například psané, že druhé těhotenství je v pohodě, jsi víc pod dohledem lékařů, protože tuší riziko...

arrow
profile_image
Baďula
od 11. 2. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na eve.: věřím, že bych byla pod zvýšenou kontrolou a pokud by u mě opakovaně došlo k syndromu, následky by nebyly tak závažné, ale hrozím se i toho, že by u mě měli provést akutní císařský řez, dejme tomu už ve 25. týdnu a ta představa, že u nevyvinutého miminka nastane plno jiných komplikací mě děsí! I když možná to také dělá pracovní deformace a jako zdravotník na toto pohlížím jinak, možná i přehnaně..
U prvního těhotenství se na to přišlo v 39tt., takže miminko bylo už zcela vyvinuté, dcerce se dařilo velice dobře, následky to na ní žádné neponechalo, se zotavováním jsem měla problémy naštěstí spíše jen já.
Ale děkuji za odpověď a OT jinak chválím povolání, marně se už 3 roky pokouším dostat na stejný obor, zatím bez úspěchu

arrow
profile_image
Baďula
od 11. 2. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na Didli:
na weby jsem už koukala, hledala jsem pouze, jestli se najde někdo i tady
Když byla dcerka malá, dlouho jsem si nepřipouštěla, že se vůbec něco takového stalo, nejvíce to zasáhlo manžela a blízkou rodinu, kteří do teď tvrdí, že druhé dítě "už nikdy", u manžela už to polevuje, a já jsem pořád nechápala, proč tak vyšilujou, vždyť všechno dopadlo dobře, ale asi to bylo tím, že když se zdrav. problémy týkají Vás, tak je nevidíte (nebo nechcete vidět?) a samozřejmě pro mě v tu chvíli byla největší prioritou a vodítkem v uzdravení dcerka..když se plánovalo moje propuštění z JIP, tak sem se hodně překonávala, možná i trochu svoje objektivní uzdravení fingovala, jen abych už mohla na poporodní

Cituji Didli: Bojím se druhého těhu strašně, moc bych chtěla 2. dítko, ale ty obavy jsou hrozný

ale bohužel teď, už se u mne taky objevují...

arrow
profile_image
Baďula
od 11. 2. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji gumidek: pokud bych měla touhu po miminu dalším, vzala bych si ho z kojeňáku


toto mě samozřejmě taky napadlo, já bych byla pro, když jsem dělala praxi na kojeneckém, chtěla jsem si je vzít domů všechny , ale bohužel manžel s tímhle nesouhlasí..chlap na ty "geny" dá asi více :-/

Cituji gumidek: na to existuje nějaký spouštěč nebo jak se to odhalí

u mě na to přišli při poslední kontrole, kdy jsem donesla moč, měla jsem zvýšenou bílkovinu + TK, který jsem měla vždy tak 90/60, byl najednou 140/100, takže mě poslala gynekoložka k hospitalizaci pro vysoký TK, u ní zatím bez podezření, v nemocnici už TK 165/115 a bylo mi neuvěřitelně zle od žaludku, zvracení, bolelo mě celé tělo, nemohla jsem uležet a nesnesitelná bolest v místě, kde máme položenou játru..to samozřejmě jsou pouze subjektivní příznaky (krom TK), které pociťuje pacientka, ale vše nakonec odhalí krevní rozbor, kdy dochazí k úplnému rozvratu, jaternímu selhání, rozpadu trombocytů..ale specifická skupina rodiček, u kterých se nemoc vyskytla, neexistuje..prý se nemoc nedá odhalit ani jí zabránit, pouze akutním císařským řezem v kterémkoli týdnu 2.-3. trimestru, pokud teda nedošlo k nějakým novým objevům..

Cituji gumidek: psané, že druhé těhotenství je v pohodě

četla jsem a člověk doufá, aby měl taky takové štěstí no..

Cituji Baďula: chválím povolání,

nechval, není co - utíkám od toho. Jdu zpět na klasické oddělení. České porodnictví je na katastrofální úrovni co se týče o psychologickou péči o rodičku a plod...a zlepšení nebude, dokud lékaři budou stát za lékařským vedením porodu. Rodit se dá bezpečně ale i šetrně - ale to je moc práce a taky to stojí uznání, že to co porodní asistetky a rodičky už několik let požadují je krok vpřed a ne dozadu.......P.S. nejsem pro porody doma Tot mimo OT

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené