Chtěla bych vědět, zda vás také dokáže "nadzvednout ze židle" článek na internetu, ve kterém se vyskytují různé chyby? Zdá se mi, že poslední dobou to už nejsou jen chyby v interpunkci, ale také různé opakování předložek a spojek, neskutečně dlouhá souvětí, která nedávají smysl a v neposlední řadě překlepy a hrubky. Mluvím teď samozřejmě o oficiálních článcích z různých zpravodajských portálů. Copak to ti autoři po sobě ani jednou nečtou? Přece existuje tolik různých automatických kontrol psaní...
Neříkám, že já sama neudělám chybu, ale někdy se během čtení zkrátka nestačím divit.

arrow
profile_image
VercaJ
od 11. 7. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Nedávno jsem dělala pořádek a našla noviny Mladá fronta DNES, kde bylo psáno "Aby jsme...", a to hned velkým písmem na začátku dvojlistu. Tak to mě opravdu dostalo.

Mě nejvíc šokoval nadpis článku, kde bylo napsáno "V Glasgowě...". Samozřejmě nejsem neomylná, ale taky nejsem novinář. V jejich případě by měla být perfektní čeština (včetně slohu) to nejdůležitější.

Reaguji na VercaJ:
Je pravda, že na tom internetu to po sobě aspoň můžou opravit , ale nejprve je na to musí někdo upozornit.

arrow
profile_image
VercaJ
od 11. 7. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji 5Peta: že já sama neudělám chybu

Jasně, že každý se občas přepíšeme nebo přehlédneme nějakou tu čárku atd., ale když už bych psala články do novin nebo na internet, tak bych si dala jo záležet

arrow
profile_image
Mallory Knox
od 3. 10. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Taky mi občas teče voda ze zubů z toho, co se dočtu, ale možná ještě malinko víc mi vadí, jak mluví dnešní hlasatelé a moderátoři. Přála bych si slyšet z rádií a televizí krásnou spisovnou češtinu, nikoli uječený, vyzpívaný, nespisovný a vykoktaný prajazyk, často doplněný roztomilým "ééé" pomalu mezi každým slovem. Zkrátka, lidé pracující v médiích by, proboha, měli ovládat psané i mluvené slovo naprosto bravurně!

Cituji VercaJ: články do novin nebo na internet, tak bych si dala jo záležet

Právě proto jsem to téma založila. Někdy totiž nevím, jestli se tomu smát nebo ne.

arrow
profile_image
smarny mojeid
od 28. 6. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na 5Peta: Taky mě to rozčiluje, protože když si vezmu, jak mají vždy v inzerci požadavek na vystudování čj a perfektní znalost gramatiky atd a nakonec to je samá chyba. Každý občas udělá chybu, ale to myslím v sms nebo soukromém mailu, ale pokud jde o médium, tak by si už měli dát záležet.

arrow
profile_image
Gong
od 24. 1. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Mallory Knox: Taky mi občas teče voda ze zubů z toho, co se dočtu, ale možná ještě malinko víc mi vadí, jak mluví dnešní hlasatelé a moderátoři.

To mi připomíná toho experta, který jednou v rozhlase reportoval z jakési akce (oslava nejmenovaného města či co to bylo) a uvedl: "Na pódiu nám hraje nějaká dechovka..." To je zpravodajství.

arrow
profile_image
SýkorkaModřinka
od 9. 12. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Mě pobavil článek na TV Pětka o Ivetě Barošové Není to sice hrubka jako hrubka, no ale..

arrow
profile_image
Lumetos
od 16. 10. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Já jsem na tohle docela puntičkářská. Všímám si i správně napsaného "ji, jí" ( podal jí talíř, nech ji na pokoji)

Je to děs, taky mi to hodně vadí. Když si vzpomenu jak moderátoři krásně mluvili, když jsem byla malá, tedy v 80. letech.
No, ono už se to rozmáhá i do knížek, přehozená písmenka, není čárka, kde má být apod ... Hrubku jsem tam zatím naštěstí nepotkala, ale stejně, když si vezmu jak jsou knížky drahé, tak by taky měly být sakra zkontrolované. Pak dítěti kupte nějakou knížku, aby se procvičilo ve čtení a gramatice... No, hrůza.
Jestli to takhle půjde dál, tak na sebe budeme ukazovat prstem a hekat, jak v době kamenné

arrow
Neprodává v Bazaru

Mě teda nejvíc točí články na určitých serverech, které jsou zcela o ničem a nebo v článku udělají "z komára velblouda" a hrubky se tam občas také najdou. Zkrátka zapnete server a jako jednu z hlavních zpráv třeba čtete "Nejčastější důvody hádek mužů a žen" A raději ani nemluvím o tom, jak si média pochutnávají na "konci světa". Je fakt, že celý tento "konec světa" bude nejspíš nejpovedenějším hoaxem za poslední dobu.

arrow
profile_image
haushinka
od 16. 2. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Lumetos: správně napsaného "ji, jí"

z toho jednou umřu, vidím to úplně všude, přijde mi, že je to jedna z nejpoužívanějších hrubek...

a ano, opravdu mi to vadí, nejprve si všimnu hrubky, okamžitě mi to k ní táhne oči a moje češtinářské srdce pláče... naprosto strašný sloh bývá na Novinkách a v takových těch pochybných bulvárních médiích, jejichž titulky končívají vykřičníkem a většinou používají souslová "vyrazí vám dech". z dnešních médií je mi opravdu špatně, nejen z češtinářského, ale i z etického hlediska, ale to už bych byla OT.

jinak jen tak pro zajímavost přidám nějaké mé úlovky z internetových diskuzí...

arrow
profile_image
Blanche
od 15. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Mně nejvíc vadí stále častější chyby v knihách. Sama na sobě bohužel pozoruji tu degeneraci způsobenou okolím (hlavně internetem), jako malá jsem vše psala automaticky a správně (měla jsem načteno ze starých, kvalitních knih), ale teď už se občas zarazím, nejsem si jistá, něco napíšu špatně. Projev téhle doby stojí za starou belu a je to čím dál horší.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené