arrow
profile_image
ILChazz
od 1. 2. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Petulaa
No však, já si občas vydělám 500,- za měsíc, občas 2000,- nebo taky nic, podle toho jak je práce a jak je čas, ale jsou to peníze čistě pro mojí potřebu, koupím si za ně něco na sebe, zajdu do kina, s kamarádama do hospody...prostě věci, který chci a na který mi z peněz od rodičů nezbyde. A samozřejmě se snažím, abych kvůli tomu školu neflákala, přece jen prospěchový stýpko jsou taky pěkný peníze

arrow
profile_image
ILChazz
od 1. 2. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji Petulaa: Holky myslím, že na to máme všechny stejný názor a s oběma souhlasím Student by se měl snažit správně hospodařit s prostředky od rodičů a pokud chce něco navíc (dovolená, dárky, kosmetika, koníčky, nebo nějaký nadstandart) tak by si na to měl vydělat a snažit se máknout. Na druhou stranu by neměl flákat studium a pracovat na úkor školy jen aby se uživil - takže pokud rodiče mohou dát a chtějí mu dát více peněz, proč ne, je to přeci jejich dítě a většina rodičů chce pro své děti to nejlepší. Tolik asi můj názor.

Jasně a stručně, přesně tohle si myslím

arrow
Neprodává v Bazaru

Cituji rover: Petulaa
Já 8000,- od rodičů beru a nestydím se za to.

Milá slečno. možná by jste si měla uvědomit, že některá 4člená rodina musí vyžít z podobných peněz, jako dostáváte vy na vzdělání? Co budete dělat až jednou budete muset vyjít třeba z 10tisíc pro celou rodinu? Co tak se trochu osamostatnit a najít si práci, brigádu? Je tady spousta holek , co studují a dokážou se o sebe postarat sami. Takže být vámi, tak kapesným 8tisíc měsíčně se ani nechlubím.

Milá Rover Předpokládám, že jste medicínu nestudovala a to omlouvá váš lehce arogantní a sarkastický tón. Většina mých spolužáků studovala medicínu s tím, že jim rodiče vše platili. Já jsem vděčná za to, že mi dali tu možnost a pokud budu jednou moje dcera chtít studovat medicínu, tak jí ráda také pomohu. Po osobních zkušenostech vím, že studium medicíny není pro chudé, je to finančně náročná škola. Veřte mi, že knihovny mají učebnic málo, prostě si je většinou kupovat musíte, nehledě k tomu, že výpůjční doba je měsíc a vy jí používáte třeba dva roky. Část z učebnic (např. zminovaný Čihák) se často neprodává, jsou to krásné učebnice a vyplatí se do nich občas kouknout - ty vlastně používám od prváku až ke státnicím.

Většina z mediků nejsou flákači, psala jsme to už v jiné diskuzi - mně osobně rodiče s bráchou platili v Pze garsonku a na živobytí jsme dostávali 3000. Ale mamka nám s sebou každou neděli nabalila tašku jídla, takže jsem i dost ušetřila. Musela jsme si platit lítačku, kosmetiku, drogerii, skripta, čerstvé ovoce, zeleninu. Větší a finančně náročnější oblečení (boty, kabát) jsme dostávala jako dárek, stejně tak jsem k narozeninám dostávala i nejdražší učebnice.

Přes rok jsme na brigádu neměla čas, seděla jsme doma a učila se, někdy jsem chodila jako dobrovolník k pacientům - četla jim noviny, povídala si s nima...Přes prázdniny jsme měla povinnou leč neplacenou praxi a když mi zbyly 3týdny volna, tak jsem je regulérně prolenošila, jela jsem na vodu, s partou na hory a načerpala tak sílu na nový rok.

Je veliký rozdíl mezi školami, nesudte studenty podle toho kolik si vydělají nebo dostanou peněz - pokud nevíte podrobnosti, je to nehodnotitelné.

arrow
profile_image
DanielaM
od 10. 9. 2007
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji ILChazz: A nemyslíš, že kdyby temhle děckům rodiče omezili kapesné a oni museli občas máknout, že by jim to prospělo? Mě nevadí, když si někdo hezky bydlí nebo se z bodu A do bodu B vzdáleného 500m vozí taxíkem ale spíš to, že si věcí, co má neváží a ani si neváží možnosti studovat, kterou spousta lidí nemá.

No možná by jim to prospělo. Ale vem si, že momentálně je situace bohužel taková, že poptávka po práci je daleko větší než nabídka a rozhodně nemůže pracovat každý a pokud se do práce nahrnou i takhle bohaté děcka, kterým můžou dávat peníze rodiče, tak potom nebude práce pro ty, kteří jsou z chudých rodin a nějaký ten přivýdělek skutečně potřebují. Takže já neodsuzuju ani bohaté děcka, které nemakají. Stejně jednou makat budou, nikoho to nemine

P.S. Líbí se mi, že jste si některé vzaly k srdci (a do svých příspěvků) má slova - "vrátím to jednou svým dětem" Doufám, že si ty děti ale skutečně pořídíte, jinak vám běda

arrow
profile_image
Petulaa
od 1. 2. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji DanielaM: Doufám, že si ty děti ale skutečně pořídíte, jinak vám běda

Chi v plánu to je, ještě aby bylo s kým

arrow
profile_image
Klarinkaa
od 20. 6. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

Já vycházím zhruba s šesti tisíci, které si vydělám na brigádě.

arrow
profile_image
Žraloček
od 3. 11. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

32

Tak se přiznám, tohle je pro mě horký téma. Studuju stavebku v Praze, jsem ve čtrvťáku. První dva roky pohoda, téměř žádné úkoly, škola tři dny v týdnu, tak jsemjezdila na ty čtyři dny domů a brigádu jsem neměla, jen o velkých prázdninách, ty jsem zase promakala celý. No a ty druhé dva roky jsou pro mě šílený, z každého předmětu máme hodně úkolů, zaberou uplně celej semestr, a to i víkendy (No přiznejme si, že mně tato škola nesedí, ale musím to dopatlat, bylo by škoda toho nechat, když mi chybí rok.)
Teď dostávám 4500 měsíčne sirotčí a 1000 kapesné, platím z toho jídlo, jízdenky a kosmetické přípravky, dárky ke všem těm narozkám a tak. Nezbyde mi nic, ale stačí to.
No holt je teď jiná doba, teď je normální, aby VŠ student si přividělával, ale to by nesměl bejt tak blbej jako já. Kvůli škole jsem nechala i své koníčky (loutna a zpěv)
Brigádu v oboru si hledám, ale jde to těžko, protože mám jen gympl, ne stavebku.

arrow
profile_image
Elilinka
od 25. 12. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Já letos nastupuji do Prahy na VŠ a nicméně jsem se s našim dohodla taky na těch 8000,- na jednu stranu mě to mrzí, že oproti loňsku mi musejí dávat o hodně víc, ale na druhou stranu když se sečtou opravdu všechny výdaje s ubytováním, menzou, dojížděním atd..tak ono se to opravdu ktěm 8000 hrabe..na druhou stranu,loni jsem byla v HK a v pohodě jsem si vystačila s 5000 ale to jsem zas měla menší výdaje za dojíždění-(do HK a zpět 70kč, nyní Praha zpět 220kč)... na privát, i ubytování bylo levnější...tkže asi tak nicméně pokud to pude,ráda si najdu brigádu, aby za mě rodiče platili co nejmíň

arrow
profile_image
lenisha
od 12. 5. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

Ahoj holky, když čtu některé příspěvky, tak se ani nestačím divit, 3000 - 5000 tisíc kapesného norma? S již zaplaceným bydlením a cestovným, někdy i oblečením. Osobně mám též vlastní kapesné, cestování a bydlení mám zaplacené, nějaké jidlo si většinou vozím z domu, nicméně mi naši dávají jen tisícovku, ta je pro mě, z té hradím kosmetiku, oblečení, zábavu, paušál na mobil a nějaké ty drobné svačinky třeba do vlaku. Pravda je, že s takovým kapesným ani náhodou nemohu vyjít, což rodičům bohužel asi nevysvětlím, teď je mi 23 let a tyhle peníze, co mám teď já, měli mnozí moji spolužáci už kdesi na základní max. střední škole. No, ještě že existují studentské učty s možností kontokorentu, bez nich bych se asi fakt chodila pást před koleje na trávu, brigádka jde spíš jen o prázdninách, studuju o dost jinde než bydlím a to se pak nějaká hledá podstatně hůř, takže aktuálně pracuji na zalepení díry v účtu. Vím, že to není nejlepší řešení, jinak to ale moc nejde, holt se musím smířit s tím, že dokud studuju, penízků bude málo, bohužel. I když třeba můj bratr s tou tisícovkou na vejšce v pohodě vyjde, jak on to jen dělá?

arrow
profile_image
Jarina
od 1. 8. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Od střední školy jsem dostávala 2000,- na měsíc. Byly to peníze na dopravu, obědy, svačiny a další nezbytné výdaje. Bylo to tedy přesně tak, abych vyšla. Pokud jsem chtěla na diskotéku, jednak jsem muslea mít výsledky ve škole, sekat latinu a možná jsem nějakou stovku dostala.

Teď končím VŠ, od poloviny střední školy běhám po brigádách a troufám si říct, že lze VŠ bez kapesného absolvovat, ne však bez podpory rodičů. Pokud podporují studium tak, že vám zaplatí knížky, nebo kolej, to co si vyděláte stranou je jen pro vás a vaše výdaje. Myslím, že 8000,- měsíčně by mi naši určitě nedávali, raději by se mnou dohodli o tom, že nezbytné výdaje budou hradit, něco přispějí, ale na zábavu, oblečení a kosmetiku si vydělám..

arrow
profile_image
liv
od 28. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

VŠE v Praze, měsíčně 4500,- po zaplacení koleje mi zbydou cca 2000,- ale není problém si přivydělat (spíše bych řekla, že je to nutnost). Dalo by se to zvládnout svépomocí, ale někdy se pomoc z domova prostě hodí...

arrow
profile_image
Cindova
od 25. 8. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Já dostávám 1500, zbytek si musím vydělat Pronajímám s kamarádkou byt, platím si jídlo, zábavu, MHD, skripta. Prostě vše co potřebuji.

Ale upřímě neodsuzuji nikoho, kdo si vezme od rodičů velkou částku na podporu studia. On to není žádný med, být stále v práci a pak ještě studovat. Takhle se mohou lidé věnovat naplno studiu, a od toho se odvíjí i dobré studijní výsledky. Já bych na tom taky byla určitě lépe (ne že bych opakovala, nebo měla nějaké velké problémy), kdybych nemusela do práce

arrow
profile_image
MissDior
od 7. 1. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Absolutně se to nedá paušalizovat, sama od rodičů dostávám zhruba tolik, co Petulaa. Zároveň pracuji full time, takže můj příjem je relativně dost vysoký, ovšem rozhodně si nemůžu nijak vyskakovat. Každý z nás je na něco zvyklý - mně třeba pobytem mimo domov, co jsem na vysoké, klesla životní úroveň o hodně.

Proto tato diskuze nemá prakticky žádný význam, každý máme jiné výchozí podmínky, jsme zvyklí na jiný standard.

arrow
profile_image
Cindova
od 25. 8. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji MissDior: mně třeba pobytem mimo domov, co jsem na vysoké, klesla životní úroveň o hodně.

Řekla bych že každému, kdo se odstěhoval z dobrého rodinného zázemí.

arrow
profile_image
toyen
od 19. 8. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

zrovna na tohle téma, teď se mnou mluvila mamka jsem ve třeťáku (praha), nemám žádnou brigádu (mamka říkala, ať se spíš věnuju studiu, než se honit prací), ale občas si přivydělám nějakou korunku hlídáním dětí. bydlím u přítele a jeho rodičů. mamka mi měsíčně pošle 5.000,- plus mi dále platí telefon, tramvajenku, antikoncepci apod. výdaje, které jsou občas navíc...cca to vychází měsíčně kolem 7.000,- a vycházím s tím. jídlo moc nekupuju, protože toho je doma plná lednička, spíš si občas dopřeju kvalitní ovoce nebo nějaké dobrůtky ve zdravý výživě, mohu si koupit i permici na cvíčo, lepší kosmetiku a občas něco hezkýho na sebe. jsem spokojená a jsem mamce vděčná (opravdu velmi)
btw. a to mamka není žádný onasis

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené