arrow
profile_image
Ava1
od 28. 5. 2007
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Ahoj holky, není tu mezi váma nějaká právnička, daňařka nebo někdo kdo něco podobného řešil? na netu jsem toho moc nenašla a předem děkuji za rady..O co jde - s přítelem jsme před rokem koupilili byt do OV, resp.on ho koupil a financoval tudíž je psaný na něj. Byt nebyl v dobrém stavu takže jsme se následně pustili do rozsáhlejší rekonstrukce kterou jsme už ale financovali oba dva...Přítel začal podnikat a potřeboval by větší obnos peněz na financování nějakých strojů a zařízení - nabídla jsem se že mu je 'dám' ale pod podmínkou že se na mě napíše polovina bytu, souhlasil. Problém je že ty peníze bych si musela půjčit, nejlépe hypotéka nebo účelový úvěr na bydlení - což se samozřejmě musí dokládat bance na co byly peníze použity. A já se ptám jak mám postupovat?

arrow
profile_image
Ava1
od 28. 5. 2007
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na Ava1:

Nevlezlo se mi to do jednoho bohužel Sepíšeme kupní smlouvu u právníka ale odkupní cena by nebyla polovina nemovitosti ale jen cca 300 tisíc Kč - částka kterou bych si půjčila od banky. Dalších 300 tisíc už jsem tam proinvestovala...Jak to bude s placením daně? Daň z převodu nemovitosti a daň z příjmu? Zapltí se to jen z té odkupní ceny nebo z hodnoty poloviny nemovitosti? Jsem z toho docela zmatená a možná i můj příspěvěk ale snad se někdo ozvěte..Děkuji!

arrow
profile_image
Mia_Sofia mojeid
od 3. 5. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Pokud by ti přítel nemovitost daroval a byli byste manželé (nebo příbuzní v přímé řadě - 1. skupině), tak darovací daň neplatíš. Problém je ale v tom, že pak nemáš doklad pro banku, kam peníze přišly, takže stejně musíte uzavřít kupní smlouvu (chceš-li hypotéku nebo účelový úvěr).

Daň platíš finančnímu úřadu a platí cena určená odhadcem.
Takhle si lidi dřív prodávali nemovitosti mezi sebou za 1Kč a stát tak přicházel o peníze, takže se platí myslím 3% z odhadní nebo kupní ceny, podle toho, která je vyšší.

Přijde vás to na poměrně velké peníze jen okolo, takže je potřeba s tím počítat. Pokud se bavíme o hypotéce: tak odhadce z banky, posudek (odhadce) pro potřeby finančního úřadu, notář, poplatky bance jen za to, že si člověk chce půjčit, zápis do katastru nemovitostí, kolek, daň z převodu nemovitosti atd..

Kažodpádně pokud chceš vědět přesné informace, každý notář ti je zodpoví.

arrow
profile_image
Mia_Sofia mojeid
od 3. 5. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Ještě k té kupní smlouvě, můžete si ji udělat sami. Není to nic těžkého, na internetu najdeš vzory. My jsme to měli složitější, tak jsme šli k notářce. Vycházela z tabulek. Podepsali jsme papír pro účely kontroly z úřadu, že podle nás (našeho laického uvážení) nemá polovina naší nemovitosti vyšší hodnotu než 500tis. Kupní smlouva nás díky tomu stála asi 5-6tisíc.

arrow
profile_image
Ava1
od 28. 5. 2007
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na Mia_Sofia:

Děkuju za reakci..Nebude muset ale ještě přítel platit 15% daň z příjmu? V bytě totiž nebydlíme ještě ani rok a někde jsem se dočetla že když se koupí byt, zhodnotí se a následně se chce do 2 let prodat je nutné zaplatit ještě tuto daň. Byt ale neprodává celý, jen tu půlku a bude ho nadále obývat...no asi bude lepší to zkonzultovat s notářem/právníkem ikdyž jsou to jen další výdaje navíc Trošku mě ten byrokratický proces děsí a ty finance 'navíc' co se budou muset vynaložit pro ten náš nenasytný stát mě od toho skoro odrazují

arrow
profile_image
Mia_Sofia mojeid
od 3. 5. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Ava1: Nebude muset ale ještě přítel platit 15% daň z příjmu? V bytě totiž nebydlíme ještě ani rok a někde jsem se dočetla že když se koupí byt, zhodnotí se a následně se chce do 2 let prodat je nutné zaplatit ještě tuto daň.

aha, no to je pravda, ale tam si nejsem jistá.

V Zákoně o daních z příjmu stojí " od daně jsou osvobozeny příjmy z prodeje rodinného domu, bytu, včetně podílu na společných částech domu nebo spoluvlastnického podílu, včetně souvisejícího pozemku, pokud v něm prodávající měl bydliště nejméně po dobu 2 let bezprostředně před prodejem. Obdobně se postupuje také u příjmů z prodeje rodinného domu, bytu, včetně podílu na společných částech domu nebo spoluvlastnického podílu, včetně souvisejícího pozemku, pokud v něm prodávající měl bydliště bezprostředně před prodejem po dobu kratší dvou let a použije-li získané prostředky na uspokojení bytové potřeby." + majetek nesmí být zařazen do obchodního majetku.

Takže daň by přítel neplatil, pokud by peníze použil na bytové potřeby, jinak ji pravdopodobně bude muset zaplatit.

Já nevím, ale mně se to zdá poměrně nevýhodné. Připrav se, že na placení okolo necháte dobrých 50tisíc a to nepočítám daň z příjmu, kterou nejspíš budete taky platit.

Nevím jestli by pro vás nebylo výhodnější uzavřít darovací smlouvu mezi partnery a ty aby sis vzala půjčku, u které nemusíš dokládat kam peníze přišly. Daň z přijmu i z převodu nemovitosti by se potom neplatila, odhadci také ne a na penězích okolo byste ušetřili desetitisíce. Akorát že ty budeš mít splácení méně výhodné..

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené