arrow
profile_image
ata001
od 9. 1. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Ahoj, chtěla bych se - zatím jenom pro info - zeptat, jak by to bylo se mnou, když bydlím s přítelem, ten pracuje a já letos maturuji. Kdyby se mi narodilo mimčo po maturitě s tím, že bych logicky nikde nikdy nepracovala, jaké všechny příspěvky bych dostala a kolik by byly? Je tento rok porodné nebo ne?

Děkuji za odpovědi

arrow
profile_image
Annyta
od 30. 6. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Porodné je na první dítě. Loni to bylo 13 000,- a myslím, že letos to je stejné, ale měsíční příjem nesmí přesahovat 16 000,-. Jinak pokud nebudeš pracovat, tak budeš pobírat rodičovský příspěvek a ten je myslím 7600,- do 9 měsíců věku dítěte a pak se to snižuje na 3800,-

arrow
profile_image
Lejlaaa
od 22. 7. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Annyta: 7600,- do 9 měsíců věku dítěte a pak se to snižuje na 3800,-

To už se neurčuje podle toho, jak dlouhou mateřskou si maminka zvolí?

arrow
profile_image
Ivettkaa
od 1. 11. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

mateřskou nedostaneš, ale budeš pobírat rodičovský příspěvek 2 - 4 roky, v celkové výši 220 000 Kč (takže pokud to budeš chtít na 2 roky, vyděl si částku 24 měsíci)

arrow
profile_image
Bennu
od 9. 6. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Upřesním

Na porodné budeš mít nárok, pokud se bude jednat o tvé první dítě a příjem rodiny bude nižší než 2,4násobek životního minima rodiny. Výše porodného je pevně stanovena na 13000 Kč na jedno dítě, pokud se narodí vícerčata 19500 Kč.

Pokud jsi nikdy nepracovala, na peněžitou pomoc v mateřství nárok nemáš (začíná se pobírat 6 - 8 týdnů před termínem porodu), pouze na rodičovský příspěvek po narození dítěte tak, jak správně napsala Annyta - tedy prvních devět měsíců 7600 Kč a pak každý měsíc do čtyř let věku dítěte 3800 Kč .Tebe samotné se možnost volby výše příspěvku prostě netýká.

Pokud je však otec dítěte účasten nemocenského pojištění, pak lze vycházet z jeho příjmu. Důležité je, aby bylo možné stanovit denní vyměřovací základ. Pak se dá výše příspěvku zvolit, maximálně se však může jednat o 70 % z 30násobku denního vyměřovacího základu (maximálně však 11500 Kč). To znamená, že zdaleka ne každý má možnost čerpat tu nejvyšší částku.

Záleží tedy, jak dlouho tvůj partner pracuje (pokud by to bylo příliš krátce, nárok na volbu by neměl ani on), jestli je zaměstnanec či OSVČ (narozdíl od zaměstnance nemocenské pojištění si neplatí každá OSVČ) a kolik vydělává (pro výpočet konkrétní maximální měsíční výše r. příspěvku).

Reaguji na Bennu:
takže to chápu tak, že když já mám od 1.1. variantu na tři roky- tj.7600,-, může "žádat" přítel? Víc než těch 220 tis. stejně nedostanu, že jo? Jak je to teda myšlený, že až 11500,-, to třeba ze začátku nebo jak chci, ale do těch 220000,-?

arrow
Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

A jak je to přesně s tím porodným? Je to podle celého příjmu rodiny, počítá se tam partner, nebo jak? Protože já sama víc jak 16tisíc výplatu neměla a od začátku těhotenství jsem na neschopence. Takže porodné se mě týká...Chápu to dobře?

Reaguji na Moňas: Na porodné se partner myslím počítá Je to celá domácnost, myslím.
já zas nechápu tu určení výše rodičáku? Mateřskou jsem měla moc pěknou (plat vysoký), teď mám mít 7600, tak nevím.

Reaguji na Bennu: A nebo to určování podle přítele je jen pro ty, kdo nemají nárok na ppm a jdou hned na rodičák nebo jak? Já se v tom fakt nevyznám

arrow
profile_image
Annyta
od 30. 6. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Lejlaaa: To už se neurčuje podle toho, jak dlouhou mateřskou si maminka zvolí?

Ne ne. Pokud před tím maminka nepracovala, je to určeno na 4 roky.

arrow
Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

Cituji janek02: Na porodné se partner myslím počítá

No on má právě jiné bydliště, než já... Já jsem zatím u rodičů, kvůli komplikacím a až po porodu se budeme stěhovat. Samozřejmě spolu bydlíme, ale on má psané bydliště u svých rodičů a já zase u těch svých.

arrow
Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

Cituji janek02: Já se v tom fakt nevyznám

Co máš z toho. Já taky ne Půjdu se zeptat přímo na socku, ale chci mít aspoň základní informace. Já budu mít asi mateřskou to minimum, protože jsem na neschopence a rodičák si pak můžu zvolit, ale jak to bude u tebe, to nevím jistě, ale myslím, že ty nebudeš mít na výběr a máš rovnou určený 4 roky...Ale nevím to jistě

Reaguji na Moňas: S tím porodným myslím, že budou počítat celou vaši rodinu- společnou domácnost. Ale zeptat se tam bude asi to nejlepší...

arrow
profile_image
Bennu
od 9. 6. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na janek02:

Je to ta první možnost, jak píšeš. Výše rodičáku se počítá buď z příjmu matky nebo otce, bere se ten, kdo má vyšší příjem (vyšší vyměřovací základ). Celkově lze vyčerpat 220 000, nejdýl do čtyř let věku dítěte. Nejvíce lze čerpat 11500 měsíčně, ale jak jsem psala, ne každý na tuto částku dosáhne. Čím vyšší měsíční částka, tím dříve se rodičák vyčerpá, s tím je třeba počítat. Výhodný to je třeba v případě, když se žena chystá mít v krátké době další dítě, nebo se chce co nejdříve vrátit do práce. Naopak problematické to může být, když se po dvou letech rodičák vyčerpá, žena nemá příjem, a do práce ještě nastoupit nemůže.

Ten, kdo začal rodičák pobírat před koncem roku, má možnost zůstat u starého systému (předem dané dvou, tří a čtyřleté varianty) - tam ta hranice 220 000 neplatí. Nebo může požádat o změnu a přejít na systém nový - s tím, že si sám zvolí měsíční výši a bude čerpat maximálně do 220 000 (samozřejmě se započítává vše, co bylo do doby žádosti o změnu již vyplaceno). Pro toho, kdo měl před začátkem roku tříletou variantu, bude pravěpodobně nevýhodné přecházet na nový systém. Někde jsem četla, že touto změnou rodič příjde asi o 16 tisíc. Je potřeba si to propočítat.

Reaguji na Bennu: děkuji, tak konečně jsem to pochopila

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené