arrow
profile_image
tartelette
od 19. 4. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Dobrý večer,
nevím, kam se s tímto problémem obrátit, třeba se tu najde někdo, kdo pomůže.
Maminka pracuje jako středoškolská profesorka, učí na stejné škole už 20 let. Prakticky celou dobu mají stejnou ředitelku a nemůžu to říct jinak,než že je to příšera. Nebudu vám tu popisovat všechny možné útrapy, kterými si zdejší vyučující museli osobně i kolektivně projít.
Není moc práce a mamča se bojí odejít, ale teď už je to tam vážně šílené. Všichni ví, že činnost paní ředitelky se pohybuje na hranicích zákona, chodí na ni anonymy, ale nikdo na ni bohužel nic nenašel. Nyní vyhlásila nový příkaz (k milionu zbytečných, které už zavedla před tím). Zaměstnanci dostávají "upozornění na porušení pracovní kázně" za každou hloupost. Začalo to tím, že při schůzi odborů označila přítomné kantory "sviněmi" (její běžný slovník), protože na ni posílají anonymy (ačkoli je posílá jeden člověk). Samozřejmě je to urazilo a zapsali to do zápisu z oné schůze. Protože to i přes ředitelčin nátlak odmítli ze zápisu odstranit, zavedla ono "upozornění", aby je měla čím potrestat, a to teď dostávají i všichni ostatní za každou hloupost.
S čím ale přišla dnes mě odzbrojilo. Profesoři si nesmějí nosit do hodin jakékoli pití - ani kávu, ale ani vodu. Mají 45 min vyučovací hodiny, 5 (!) min přestávky, žádnou pauzu na oběd.. že mamča nemá kdy jíst už jsem si nerada zvykla, ale tohle je šílené. Navíc většina profesorů celou hodinu mluví, ne všem je 25 a potřebují si "zvlhčit" krk. Navíc je to pro tělo nezdravé a v létě snad i nebezpečné.
Nevíte prosím někdo, jestli tohle všechno vůbec smí? A nebo o nějaké internetové online poradně, kde bych se mohla obrátit na nějaké právníky? Ráda bych mamince pomohla, rve mi to srdce.... Děkuji a přeji hezký večer.

Ahoj, jsem také učitelka, ale na ZŠ. Problémy s ředitelem jsme řešili jako kolektiv též, protože jeho praktiky začaly silně zavánět mobbingem. Bohužel musím konstatovat, že celý učitelský sbor musí stát při sobě, jinak není šance- ředitel má v dnešní době bohužel definitivu do 65 let (stále ještě není nový zákon, který by to změnil, snad se chystá), a městskými zastupiteli nám bylo řečeno, že by "musel vykrást školní pokladnu", aby se dal odvolat, protože to, že někdo není morálně ani lidsky způsobilý k výkonu funkce, není důvod k odvolání (navíc se to obtížně specifikuje). Když to vezmu postupně- ten slovník není v pořádku a bránila bych se, třeba sama, ale aby mě ředitel/ka nazval/a sviní, byť myšleno obecně na všechny, bych nerozdýchala- ponižovat se nenechám. Pokud jde o kávu či vodu v hodině, nevím jak je to na SŠ, ale na základce by mě ani nenapadlo si pití do hodin vzít- neměla bych stejně absolutně čas ani si loknout. Napiju se prostě o přestávce.Na druhou stranu- středoškolská výuka je víc o hodinách formou výkladu, takže by to snad neměl být problém (tedy viděla bych to spíš jako "truc" paní ředitelky). A další věc, zásadní- problém vidím v tom, že jak píšeš, někdo posílá anonymy- to je hodně špatně. Kdo jiný než učitelé, kteří učí děti a připravují je do života, by měl být schopný a ochotný přímo upozorňovat na porušování pravidel- takže ať se kolegové semknou a napíší jako kolektiv stížnost na zřizovatele- ti se tím budou muset zabývat- dokud se nepostaví za své výhrady jmenovitě i s podpisem, nikdo se tím zabývat nebude (a je to v pořádku, anonymy také nemám ráda). A nakonec- pokud budeš chtít, pošlu ti kontakt na paní z Klubu pedagogů, se kterou jsme problémy na pracovišti řešili my- velmi nám pomohla.

arrow
profile_image
sheili
od 8. 1. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji tartelette: Mají 45 min vyučovací hodiny, 5 (!) min přestávky, žádnou pauzu na oběd.. že mamča nemá kdy jíst už jsem si nerada zvykla, ale tohle je šílené. Navíc většina profesorů celou hodinu mluví, ne všem je 25 a potřebují si "zvlhčit" krk. Navíc je to pro tělo nezdravé a v létě snad i nebezpečné.

ve školství - standart, nic neobvyklého...Ono ty zákazy nepít v hodině jsou nesmyslné, ale ve věštině škol to tak je, protože zákaz mají i žáci (školní řád) va učitel má "jít příkladem", 5 minut přestávky mají jak žáci, tak učitelé...

arrow
profile_image
Smirny
od 17. 2. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

V pracovní době se nesmí požívat pouze alkoholické nápoje. Tenhle její zákaz je neskutečnej.. Internetovou online poradnu neznám, nikdy jsem to nehledala..

arrow
profile_image
mariane
od 28. 4. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

je to teda hrozné,myslím že to opravdu zavání mobbingem.
tím jak vám nadává,by se měl určitě někdo zabývat.
ředitelka si je možná jistá,že podřízení nemají kam jít,je málo práce a proto si vyskakuje-až dost teda.

u nás si učitelky nikdy pití do hodiny nenosili.
a nedá mi to-každá přestávka přece netrvá 5 minut-některá je 10 minut, pak velká přestávka 20 min.pokud si dobře pamatuju-a to jak na Zš,tak na učnáku.
a kolikrát se učitelky vykecávali v kabinetu spolu,čímž nechci nikoho urazit.

Mariane: o té přestávce jsem to taky chtěla napsat- nikde není přestávka 5 min, ale 10, velká pak 20. Ovšem těch deset minut mi stačí tak akorát k tomu, abych si došla na toaletu a lokla si čaje. A během té velké přestávky zase většinou dozory, děti pořád něco chtějí, takže se ani v klidu nenasvačím. Ale jinak si myslím, že zrovna tohle bude na té škole, o které píše tartelette, asi nejmenší problém.

arrow
profile_image
sheili
od 8. 1. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji mariane: nás si učitelky nikdy pití do hodiny nenosili.
a nedá mi to-každá přestávka přece netrvá 5 minut-některá je 10 minut, pak velká přestávka 20 min.pokud si dobře pamatuju-a to jak na Zš,tak na učnáku.
a kolikrát se učitelky vykecávali v kabinetu spolu,čímž nechci nikoho urazit.
|

přesně...a hlavně pokud mají všichni pocit, že je to neúnosné, tak jedině se spojit a řešit to na vyšších místech! ...anonymy jen přilévají oheň do ohně, nic neřeší a nedivím se, že byla ředitelka naštvaná

arrow
profile_image
sheili
od 8. 1. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji Karin: že zrovna tohle bude na té škole, o které píše tartelette, asi nejmenší problém.

je to možné, ale Karin napsala jen o těch přestávkách a zákazu pití v hodině a to, že je ředitelka označila za svině, když podal někdo anonym...což mě ani nepřekvapuje, zatím nevidím nic, co by na jiných školách nebylo...

Sheili: tak možná nám to tartelette ještě specifikuje. Já právě myslím, že tam bude více závažnějších problémů, naznačila to, ale vyjmenovala ty nejméně podstatné- závislé spíše na mezilidské komunikaci a vstřícnosti.

arrow
profile_image
tartelette
od 19. 4. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Všem vám moc děkuji za reakce,
je to velká škola a je tam moc "dusno" na to, aby se proti ní spojili... bohužel.. mamče jsem to samozřejmě několikrát navrhovala. Zatím se nám jeví jako nejsnažší počkat, až se někde uvolní místo, mamča se zná s řediteli dvou dalších velkých škol a má to "slíbené".
Jinak ty přestávky mají skutečně jen 5 minut a jednu velkou přestávku 15 minut. Nemají odpolední vyučování, většinou mají 7 hodin denně do 14.05. Takže toho opravdu moc nestihnou.
S tím pitím mě to překvapilo, měla jsem zkušenost akorát ze své ZŠ, gymplu a nyní z VŠ. Všude jsme vždy my i učitelé mohli pít, když to nebylo nějajk nepřiměřené, že by někdo chlemtal dvoulitrovou lahev
Jinak anonymy také nepovažuji za dobrý způsob cesty, evidentně stejně jako většina lidí, když je posílá pouze jeden člověk. A to na ni bych se nedivila, kdyby jich chodilo víc.
Nemají možnost se nikde naobědvat (ani jídelna, ani jim nic nevozí), nedostávají stravenky, nedostávají prémie, protože se vždy někam "ztratí" (např. ředitelčina tchýně a tchán byli školou zaměstnáni jako školník a uklízečka, což nikdo nevěděl a ten rok milá pí. ř. zavedla, že každá uklízečka a školník -byl jeden- dostanou od školy příspěvek na dovolenou asi 10 000 Kč). Takže učitelé nedostali nic, raději rozdala vše uklízečkám a to vše jen kvůli své tchýni. Jakýsi fond, který dává školám peníze na kulturní vzdělávání dětí (kino, divadlo) peníze, je prokazatelně dává i jejich škole, ale děti nikde už 5 let nebyly.. účetnictví je ale v pořádku, měli tam kontrolu z fin. ú. a ti nic nenašli...

arrow
profile_image
tartelette
od 19. 4. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Když mají maturity, dostane třídní učitel 2000 Kč na celý týden na občerstvení pro maturitní komisi a dopadne to tak, že s mamčou doma pečeme bábovky a děláme těstovinové saláty, protože jinak by to finančně nevyšlo. Nesmí žádnému žákovi dát pětku na vysvědčení, natož u maturity, protože "škola" nechce mít problémy s rodiče. Žáci to samozřejmě ví a podle toho se chovají k většině profesorů.. a ti na ně nemají žádný bič. Na všechno si ani teď nemůžu vzpomenout co toho za ta léta bylo..

arrow
profile_image
lenca007
od 25. 4. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Zkus fórum právnické fakulty MU: http://emuni.cz/viewforum.php?f=5&sid=ec747490a731 6b6971c959b3c1ea6a48. Občas se tam nějaká ta prosba o radu objeví a většinou se najde někdo ochotný, kdo poradí.

Tartelette- to je moc vážných věcí najednou- to, že je účetnictví v pořádku i přes ty skutečnosti, by znamenalo, že někdo (kdo?- hospodářka školy?) falšuje účetnictví a takzvaně v tom "jede" víc lidí. Ale vrtá mi hlavou, jak to, že když děti nikam za kulturou nejezdí, je toto vykazováno? Jaké akce se tedy vykazují, aby vynaložené prostředky správně "seděly" v účetnictví a bylo vše podloženo doklady? Některé věci přímo odporují Zákoníku práce- pauza na oběd například. Příspěvky na dovolenou - učitelé si mohou zažádat o příspěvek v určité výši a je to limitováno (přesně nevím, nikdy jsem nežádala)-ale těch 10 000 je moc, u nás je to tak 2000 na osobu. Ty výhody z příbuzenských vztahů jsou samozřejmě taky podivné. Na tyhle věci se dá poukázat a sepsat oficiální stížnost- dobré taky je, když jsou na škole odbory. Ale pokud se mamka rozhodla, že odejde, tak to holt ještě chvíli přetrpí, pokud má kam jít. Když totiž začnou bojovat, musí to dotáhnout až do konce i s tím rizikem, že se nad vším tzv. "zavře voda" a pojede se dál ve stejných kolejích- akorát se ještě víc bude tlačit na ty lidi, kteří na nepravosti poukázali.

tartelette
To s těmi pětkami na vysvědčení je bohužel všeobecný jev, týkající se mnoha škol nejenom středních. Školy bojují o finance i o každého žáka, vlivné rodiče- nejlépe se známostmi "na městě"- si je dobré taky předcházet. Tohle bohužel nevyřeší nic jiného než stateční pedagogové, kteří se nenechají semlít těmihle praktikami- ale bohužel je to psychicky hodně náročné ustát, zvlášť když je někdo jediný mezi přikyvovači. Tlaky na určitou známku z předmětu jsem zažila osobně, není to příjemné, ale stála jsem si za známkou a nakonec se při přezkoušení, o které rodiče požádali, moje známka potvrdila. Takže shrnuto: odejít, zůstat a přizpůsobit se, nebo bojovat. Víc možností není.

arrow
profile_image
beliveme
od 17. 3. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

...tady bych souhlasila se sheili....taky sme měli ve škole hodině zakázáno pít,chodit na záchod atd...takže nic příjemného...ale taková buzerace vláde skoro všude (teda alespoň já mám zážitky,že to tak je)...já jsem jednou dostala nadáno od šéfa,že mám zohlou záclonu na okně..když sem zatopila,tak bylo přetopeno,když sem netopila,tak že je zima...atd. můj taťka je řidič kamiónu a taky měl šíleného šéfa,co mu o v noci volal a schválně ho budil...nebo mu zakazoval povinné přestávky,že musí jet non-stop v kuse...a to nemluvím o mojí mamce,která pracovala ve fabrice na motory-to je teprv makačka,tam neměla čas si ani "prdnout"...10 hodin v kuse..v létě na hale měly 38 stupňů...bez jediné přestávky..a dotáhla to,tak daleko,že ji trnula ruka ve dne v noci...a musela jít na operaci,takže asi tak...a bude to pořád stejné,i horší,takže nic nevyřešíš....

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy otevřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené