arrow
profile_image
petulkaaa
od 29. 10. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Ahoj holky
Příští rok se chystám na vysokou. Před nedávnem jsem slyšela od známých, kteří loni začali chodit do prváku, ale "vyhodili" je, protože nezískali všechny potřebné kredity k dokončení ročníku, že musí zaplatit zpětně za měsíce, které na školu chodili. Podotýkám, že jde o školu státní, ne soukromou. Prý to má každá škola jinak, ale co jsem tak slyšela, tak kamarádka bude platit asi 20000 Kč za školní rok, tzn. dva semestry! Dost mě to zaskočilo, vůbec jsem o ničem takovém nevěděla. Může chtít fakulta zpětně vrátit nějaké peníze, když studium nedokončíte, protože nesplníte požadovaný plán? Uvažuji totiž o tom, že bych prezenčně studovala jeden obor a dálkově druhý obor na jiné škole. Samozřejmě ale nevím, jestli to zvládnu, chtěla bych to spíš zkusit. Myslela jsem si ale, že to dálkový kdyžtak ukončím a budu pokračovat v jednom oboru. Dost mě to šokovalo? Nevíte o tom něco?

petulkaaa
tak to slysím poprvé
to koukám
máš nárok na studium zdarma prodloužené o jeden rok
(čili naprříklad Bc. můžeš prodloužit ze 3 let na 4 roky)

Cituji petulkaaa: státní

ty jsou dvě tuším
já jsem měla na mysli v předchozím příspěvku školy veřejné-teda na Univerzitě Pce to máme takto, jak jsem výše uvedla

Cituji MisaMisa: U nás na Karlovce je to tak, že studium si můžeš o rok prodloužit, tj bakaláře studovat místo 3 let 4 roky a magistra místo dvou let 3 roky.

jo máme to stejně
pokud to nestihněš tak škola vyměří poplatek

Zpětně platit po tobě na veřejné vysoké nemůžou, něco takového slyším poprvé. Ale je pravda, že na bezplatné studium máš vždy standartní dobu studia plus jeden rok navíc, kdy neplatíš (např. máš 5 leté magisterské, můžeš ho 6 let studovat bezplatně, tzn. prodloužit si o pobyt v zahraničí nebo rozložit pomaleji kvůli práci, čemukoliv jinému). V případě, že si rozestuduješ program na jedné škole a nedokončíš ho se ti ale tyto roky připočítávají k té době bezplatného studia - studuješ VŠ, po roce skončíš, jdeš na jinou např. zase na těch 5 let - máš jenom 5 let bezplatně, pokud bys nedokončila předchozí po 2. roce studia - platíš poslední ročník následujícího studia.

A k těm dvěma školám současně - mám rozestudované obě, ve standartní době studia - neprodlužuji, plním studijní povinnosti podle řádu, celkově jsem již překročila dobu studia plus 1 rok navíc, ale nejsou to ani přerušené ani nedokončené studijní programy, tzn. neplatím nic, alespoň doposud tomu tak bylo a nic po mně nechtěli, pokud by chtěli jsem rozhodnutá podat žádost na děkanát o prominutí poplatků vzhledem ke studijním výsledkům nebo to alespoň uhrát na poplatky za druhý studijní program, je to asi jen 3000 za semestr (normálně se to platí myslím když máš další školu a je ti víc než 26, ale ruku do ohně bych za to nedala).

Bohužel pokud na jedné škole přerušíš studium, počítá se i doba kdy máš přerušeno do celkové doby studia - nevím proč, ale říkala to proděkanka pro pedagogiku, že většinou pokud někdo studuje 2 VŠ a přeruší jednu, že jsou z toho jenom problémy, zaprvé nestíhá studium a zadruhé právě nebezpečí toho školného.

Soukromé školy by se podle mě do tohoto systému počítat neměly, tzn. tam platíš, tudíž nemusíš nikde jinde, ani kdybys soukromou nedokončila.

Omlouvám se, státní jsem také pochopila jako veřejnou VŠ, v běžné mluvě se tyto dva termíny často zaměňují. Ty státní školy se trochu liší tím, že tam všechno dostaneš, pomalu i pastelky starají se tam o tebe, neplatíš za koleje nebo platíš minimálně. Z tohoto důvodu tam chtějí školné vracet, myslím že chtějí vracet peníze i když doděláš a nejdeš potom pracovat v tom oboru pro stát - univerzita obrany apod.

arrow
profile_image
petulkaaa
od 29. 10. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji Efca: tak to slysím poprvé
to koukám

No to já jsem taky koukala! Proto se tady ptám, žádné zkušenosti s tím nemám, ale nechtělo se mi tomu věřit.

Cituji MisaMisa: U nás na Karlovce je to tak, že studium si můžeš o rok prodloužit, tj bakaláře studovat místo 3 let 4 roky a magistra místo dvou let 3 roky. Pokud to stejně "nestihneš", další roky navíc musíš zaplatit přesně jak si popsala, kolem 20 000 Kč.

Jo, to vím. Máš nárok na + 1 rok ke studiu, pak platíš. Ale tady se jednalo o to, že kamarádka nastoupila do prváku a shodou okolností i její přítel. Ten nesplnil nutný počet kreditů už v prvním semestru, ale kamarádka postoupila, i když už tehdy věděla, že na škole nechce zůstat. Tehdy udělala jenom dvě zkoušky, aby měla nutný počet kreditů a status studenta. Jenže na konci roku už se na to vykašlala, protože už měla jistou jinou školu, kam nastupuje teď v září, takže nedělala vůbec zkoušky a tudíž neprošla a "vyhodili" ji taky. No a teď nám říkali, že mají zpětně na to studium platit, že se to dozvěděli na studijním, což mi přišlo jako strašná blbost.

Cituji hanuliska: Omlouvám se, státní jsem také pochopila jako veřejnou VŠ, v běžné mluvě se tyto dva termíny často zaměňují.

Jasně, myslela jsem veřejnou.

Ale jinak - děkuju za vaše zkušenosti, trošku jste mě uklidnily

arrow
profile_image
Petulaa
od 1. 2. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

petulkaaa
to je nějaká blbost, to slysším prvně...můžeš si studium platit, pokud už "nemáš nárok" na studium zdarma, ale abys musela něco vracet za to ze to nedokončíš to néééé

arrow
profile_image
petulkaaa
od 29. 10. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji Petulaa: to je nějaká blbost, to slysším prvně...můžeš si studium platit, pokud už "nemáš nárok" na studium zdarma, ale abys musela něco vracet za to ze to nedokončíš to néééé

Taky mi to tak přijde, ale jak to na nás s přítelem vychrlili, byla jsem úplně v šoku, taky jsem o tom neslyšela!

petulkaaa
a víš kde studovali?

http://ley.cz/?s123&q123=all

zákon o vysokých školách, zběžně jsem to prohlídla - §58
každopádně prováděcí předpisy (opatření děkana...) nemohou jít nad rámec tohoto zákona.
V případě, že by škola poplatky opravdu chtěla pořádně bych to všechno pročetla a neváhala požádat o vysvětlení a přesné znění ustanovení, na kterých se nárok na zaplacení za studium podle nich zakládá.

arrow
profile_image
Petaaa
od 16. 3. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji MisaMisa: studium si můžeš o rok prodloužit

Přesně tak, taky to tak máme a mám to napsané i v ,,papírech ze školy", že po čtyřech letech už budu muset platit za studium, ale o nějakém vrácení tedy slyším fakt poprvé a připadá mi to hrozně divné.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené