arrow
profile_image
Lilliana
od 13. 11. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Započítává se příprava na povolání - studium jako odpracovaná doba do důchodu?
Případně jaká jsou pro to pravidla?

arrow
profile_image
opinka1
od 16. 12. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Bohužel už nezapočítává...je to zrušené od roku 2010

arrow
profile_image
Mia_Sofia mojeid
od 3. 5. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Přesně tak, nezapočítává. 1.1. 2010 to vzešlo v platnost.

Reaguji na opinka1:
Nevíš, zda člověku, který studoval a studuje vysokou např. od r. 2008 - 2011, zda se mu roky do důchodu počítají aspoň do toho 31.12.2009, než to začalo platit? Nebo nedostudovaným ty roky zrušili jako těm nově studujícím?

arrow
profile_image
opinka1
od 16. 12. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na Mia_Sofia:
Ano, počítají

arrow
profile_image
DanielaM
od 10. 9. 2007
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji opinka1: Ano, počítají

A víš to určitě, mě se to nějak nezdá Já myslím, že se to započítává jen těm, kteří odpromovali do toho 31. 12. 2009.

arrow
profile_image
honeyMichell
od 1. 5. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na DanielaM: ahoj, nene, to co jsi odstudovala do doby změny zákona se normálně počítá..I když se rušilo porodné tak ženy, které porodily třeba ,,1 minutu" před dnem, kdy se změnil zákon na porodné měly nárok.. Tak to platí i tady..Během studia jsi nemohla vědět, že se zákon změní..

arrow
profile_image
gumidek
od 25. 3. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Holky a když jsem promovala v r.2008, tak se tam počítá co? Střední a vysoká?

arrow
profile_image
Lilliana
od 13. 11. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Já jsem státnicovala 2011.
Takže do 1.1.2010 se mi počítá na penzi studium na SŠ a VŠ? Nebo jen VŠ?
Případně, kde bych si mohla zjistit, kolik let mi započítali za studium?
Teď mám odpracovaný v zaměstnání cca rok.
Hledám na cssz.cz, ale moc se tam nevyznám.

arrow
profile_image
DanielaM
od 10. 9. 2007
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Take § 5 odst. 1 písm. m) zákona o důchodovém pojištění:
Pojištění jsou při splnění podmínek stanovených v tomto zákoně účastni osoby, které se soustavně připravují na budoucí povolání studiem na střední nebo vyšší odborné škole (dele jen "střední škola") nebo vysoké škole v České republice, a to po dobu prvních šesti let tohoto studia po dosažení věku 18 let v období před rokem 2010.

No já to chápu tak, že se tam započítává teda část střední školy od toho roku, kdy jste dosáhly 18 let - takže většinou je děckám 18 ve třeťáku, takže třeťák po 18. narozeninách a od té doby 6, pokud jste dostudovaly do 31. 12. 2009, pokud později, tak jen to studium před 31. 12. 2009.

arrow
profile_image
martina.2m
od 4. 5. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Myslela jsem si, že se tam počítá i to pod 18 let. Vždyť ten, kdo má jenom základku už může pracovat a normálně by se mu to do důchodu počítalo. Taťkovi se tam teď taky počítal učňák .. tak nevím.

arrow
profile_image
Veselka10
od 20. 12. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji martina.2m: Taťkovi se tam teď taky počítal učňák .. tak nevím.

Učňák se mu počítat nemohl, pokud mu bylo méně než 18 let, což nejspíš bylo.
Ani škola ani práce, se do důchodu nezapočítává do 18ti let.
Je to nespravedlivé pro ty, kteří začali pracovat dříve.

arrow
profile_image
martina.2m
od 4. 5. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Teď si důchod vyřizoval a ještě pro to běžel do archvívu. Možná jen na vyplnění té "mezery", ale říkal, že se to tam zahrnuje...třeba se spletl.

arrow
profile_image
Veselka10
od 20. 12. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na martina.2m:
Ono se to dokládá všechno jako celek, ale skutečně se to nepočítá.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené