arrow
profile_image
Ciriel
od 22. 7. 2007
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

SabinaG

Přesně tak. Takže ovoce ano, hurá na to! Hned si du kousek dát. Kus okurky

Ciriel
Tak něco, co tě snad přesvědčí:

Dietolog Petr Novák říká:

1/ Český národ příliš neholduje konzumaci ovoce a zeleniny.
Současná velmi rozumná stravovací doporučení říkají, že ovoce nebo zelenina by se měla konzumovat prakticky ke každému jídlu, to je asi 5x denně, v množství nejméně 50 g ovoce nebo zeleniny ke každému jídlu, v součtu tedy nejméně 250 g denně. U sportovců by množství mělo být dvojnásobné nebo poměrně odpovídající zvýšenému energetickému výdeji. Což rozhodně neodpovídá stravovacím zvykům českého národa, jak byly předělány a zakořeněny malým výběrem ovoce a zeleniny za 40 let socialismu. Pokud se podíváte do starých kuchařek z 19. století, zeleniny tam bylo poměrně dost. Realita socialistických závodních kuchyní „maso, HK, UHO“ do dnešní doby zanechává výrazné stopy dokonce i v dietě většiny sportovců (vařené kuře + rýže). Tato dvojkombinace opravdu nepředstavuje kvalitní výživu, přesto, že si to většina z nich myslí.
Takže první úkol zní: Začít z ovoce nebo zeleniny konzumovat cokoliv, hlavně aby došlo k návyku, že tyto složky často patří do jídelníčku prakticky ke každému jídlu. Vůbec zatím neřešte, jaké druhy, jak upravené a kdy. Poměrně dobře funguje naučit se na zeleninu prostřednictvím národních kuchyní, např. čínská, mexická, francouzská, řecká atd.
Snažte se dostat na doporučené množství. Teprve potom řešte přechod na jinou úpravu či složení. Pokud nemáte rádi ovoce přímo, snažte se vyzkoušet jej rozmixované v nějakém nápoji.

2/ Ovoce a zejména pak zelenina mají poměrně dost vlákniny. Vláknina je žádoucí u nesportující populace kvůli snížení koncentrace živin ve stravě. Ovšem u sportovců vyšší množství vlákniny zhoršuje vstřebávání živin a v posledních hodinách před tréninkem pocitem plného žaludku může snižovat výkon. Na druhou stranu ovoce a zelenina obsahuje různé biologicky aktivní látky, vitamíny a minerály, stopové prvky, které jsou ve stravě nezastupitelné a velmi nutné.
Z těchto důvodů u sportovců by se vlákninová strava měla přesouvat tak, aby poslední čtyři hodiny před výkonem a následující čtyři hodiny po výkonu nebyly přijímány její velké dávky ve stravě. Tím se nezhorší sportovní výkon ani nejsou problémy s regenerací.

3/ Ovoce obvykle obsahuje dost fruktózy. Fruktóza je jednoduchý cukr, jehož molekula je dobře připravena k tomu, aby se přeměnila na podkožní tuk. A tak organismus neváhá a pokud není vyloženě v hypoglykémii (nedostatek cukru v krvi), tak fruktózu na podkožní tuk přednostně přeměňuje. Z toho vyplývá, že ovoce je vhodné zejména ráno, případně dopoledne, také s odstupem před tréninkem a případně brzy po tréninku. Celková dávka ovoce by měla být rozumná. Ovoce je oblíbenější než zelenina kvůli sladké chuti, ale dlouhodobě vyšší příjem nebo při velkých jednorázových dávkách a zejména na noc zvyšuje riziko ukládání tuku.

arrow
profile_image
berolina
od 15. 1. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ciriel
a co 'fit pro život'? tam doporučují ráno jenom ovoce, odpoledne saláty a večer saláty s něčím jednodruhovým a jsou lidé co na tom hezky zeštíhlely, dokonce znám jednu co takhle už jí desítky let a je jak proutek. podle tvého názoru by to ale nebylo vůbec možné.

arrow
Neprodává v Bazaru

VIP

8

Ciriel

Jojo, máš požehnání, dobrou chuť

Jéé holky nehádejte se přece,
vždyt nám chce pomoc, je už na náš co s i na o která znáš vezmě a nebo ne...(o:

eee se mi to poslalo dvakrát, tak místo toho napíšu neco jinyho..
Já jsm tomu hubnutí ted dala na ... Mám dost blbou náladu,takovou kdy se mi nic nechce, ani ve škole už jsem týden nebyla..a místo toho jím a jím..čokolada,hranolky,pizza plus jsem to řešila dost alkoholem..Nooo a všechno co jsem zhubla je zase zpatky ....chjo..

arrow
profile_image
berolina
od 15. 1. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Kotatkosarinka
my se nehádáme, jenom máme trošku jiný pohled na věc a diskuse přece napomáhá tomu abychom si rozšířily obzory.

trošku problém vidím v tom, že cirieliny doporučení bývají hodně drastická a těžko dodržitelná což může vést k tomu, že holky které s hubnutím teprve chtějí začít jsou zmatené a může je to odradit. pro většinu je asi jednodušší po malých krůčcích pomaličku k výsledku, než ze dne na den převrátit svůj jídelníček vzhůru nohama.

proto názory typu - banán ne, dej si kuře a rýži neberu, podle mě je banán dopoledně vyhovující, rozhodně lepší než hladovět nebo dát tělu nějaké nic neříkající zpracované jídlo (třeba čipsy nebo čokoláda), vzdyt jíst celý život kuře s rýži taky asi není to pravé jahodové

arrow
profile_image
berolina
od 15. 1. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Kotatkosarinka
no tys tomu dala
a jak jsi to zhubla prosim tě? nebylo ti líto té vynaložené námahy, když sis dávala hranolky?

já jsem ted měla taky těžké období, musela jsem se soustředit na školu a ani jsem neměla 14 dní pořádně čas počítat kJ a taky jsem dost hřešila - restaurace, alkohol. ale je to dobrý, neztloustla jsem, spíš trošku ještě shubla, tak ted už zase počítám a super

Cituji berolina: a jak jsi to zhubla prosim tě?

co je to za otazku no přece podle vás (o:
a líto? No bylo no, ale na nějakou rezjži a kuře a zeleninu nebyla a zatím není vůbec chut...

ale tak zase se do toho dám, zas změním jídelníček a budu chodit cvičit, když už to mám na ten rok zapalecny

arrow
profile_image
berolina
od 15. 1. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Kotatkosarinka
já myslím jako jestli dělenkou, nebo počítáním kJ nebo jídelníčkem podle ciriel a kolik? a za jak dlouho jsi to měla zpátky? mě by bylo líto toho času, který jsi tomu předtím věnovala, tobě ne?

(každopádně na tvém místě bych zkusila jinou metodu, něco co ti bude lépe vyhovovat i ve chvílích kdy budeš líná nad tím přemýšlet. )

arrow
profile_image
Ciriel
od 22. 7. 2007
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji berolina: trošku problém vidím v tom, že cirieliny doporučení bývají hodně drastická a těžko dodržitelná což může vést k tomu, že holky které s hubnutím teprve chtějí začít jsou zmatené a může je to odradit. pro většinu je asi jednodušší po malých krůčcích pomaličku k výsledku, než ze dne na den převrátit svůj jídelníček vzhůru nohama.

Berolino, tak to asi máš pravdu, by tu jedete prostě volnějc - jenže já mluvim za sebe, vim, že volnějc nemůžu, protože bych nehubla. Tak holt detaily....

Romísek

No v tom článku v bodě 3. to právě taky píše, hned zkraje, že to de hned do špeku. Ale on to bere jako nevadí, já jako vadí

Nechme už to bejt. Já to jíst nemůžu a s čistym svědomim to ani nemůžu doporučit. Já po tom kynu a vim proč, tak stejně tak to tu šířim. Ale neberu vám to, jen radim.

Ano v bodě tři, ale v bodě jedna a dvě se dlouhosáhle zmiňuje o prospěšnosti konzumace ovoce a zeleniny, tak často opomíjené naším národem. Nejde přece jen o to, že jde do špeku, jak ráda říkáš, ale v první řadě je to základní a velmi důležitá potravina pro lidské tělo. Já to přece beru, že Ti nedělá dobře a proto ho nekonzumuješ, ale nemůžeš to holkám vyčítat.
Tvoje slova:

Ciriel

"Berte to jako radu, nesnažim se vám to vnutit, ale je vidět, že v tom moc jasno nemáte - tim víc si nechte poradit, ne? Vždyť to s váma myslim dobře, je to pro vás, ale vy se zuby nehty bráníte, čemuž nerozumim. Řeněte si radši paráda, aha, super, tak teď už to vim a dám si na to majzla, ne?"

Díky, ale já si to svoje ovoce raději ponechám.

arrow
profile_image
Ciriel
od 22. 7. 2007
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Romísek

Romísku, nevymejšlej si, nikomu nic nevyčítám a ani jsem tak nedělala. A o ovoci už si povídat nebudu, sem to uzavřela. Furt dokola přece nemá smysl řešit tu samou věc....Zkus to taky.

arrow
profile_image
Magy
od 11. 6. 2007
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

OVOCE ANO ČI NE....?

Teda koukám,co dokáže jedno jablko a nedej bože jeden banán vyprovokovat

Holky neblázněte

Žila jsem několik let s klukem,který dělal profi kulturistiku a tak vím ,jaký jídelníček dodržují ti,kteří hlídají každý gram všeho (tuku,cukru,býlkovin...).Zde i ovoce hraje svou roli.( I jen jedna rozinka je na trestné listině Bavíme se tady o těch,kteří si tělem vydělávají zlaťáky a musí držet množství svého tělesného tuku na uzdě ,aby svaly uviděly světlo světa...Ale ani oni takto nejí 365dní v roce po celý život.Uvedla jsem jen příklad...samozřejmě jsou i lidé,kteří šílí z každého tělesného gramu tuku a není to profi sportem...

Takže ať si každá vybere dle svého.
Určitě po sjezení jednoho jablka nevyskočí na těle špek óbr rozměrů...A ani to nenaruší chod dietního režimu a hubnutí.
Jasně,že kdo chce shazovat rychle a je ochoten vyloučit naprosto vše,co jen trochu zavání tím,že hubnutí zbrzdí,tak vynechá i ovoce...Ale je prima se zamyslet taky nad tím,zda tak striktní jídelníček chcete/můžete/budete dodržovat každodenně...

Osobně(pokud netoužíte se rovnat těm,co mají pod 15% tělesného tuku),bych doporučila se řídit selským rozumem,svým tělem,ročním období , okolnostmi,ve kterých se nacházíte a změnami,které život přináší (jinak budete jíst v našem pásmu a jinak když se odstěhujete do jižní Ameriky...) a vybodla bych se na chemické vzorce a eleboráty studií...Protože podstatná je taky psychika a chuť život žít a ne jen myslet na to,kolik,kde,co,v kolik hodin atp. vložit do úst...

Je to jen můj názor,nikoho se nechci dotknout.Pa.

Cituji berolina: já myslím jako jestli dělenkou, nebo počítáním kJ nebo jídelníčkem podle ciriel a kolik?

no nicím tíhle jen zmenou jídelníčku, nevážila jsem to protože jsem se nedokopala k koupení váhy..proste jídla 8krat dene , rano víc na sacharidy odpoledne na bílkoviny a tak ...
No kolem 5 kilo..Vic jsem ani nepotřebovala, spíš zpěvnit..Já se teda nevážila tak nevím jak moc to naskočilo, ale vidím to na sobe, že mám zas vetší bricho a takový ty špíčky na bocích co lezou z kalhot a celu zase vylezla...

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy otevřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené