arrow
profile_image
Fangwei
od 22. 4. 2017
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

Dobrý den,
i přes veškeré vynaložené úsilí stále nemám jasno v některých pojmech týkajících se obecného uzavírání smluv (dle NOZ). Byl bych velmi vděčný, kdyby mi někdo byl schopný vysvětlit rozdíly mezi následujícími:

- vznik smlouvy
- uzavření smlouvy
- platnost smlouvy
- účinnost smlouvy

Nejlepší by to bylo na nějakém konkrétním praktickém příkladu. Z toho, co jsem pochopil, "smlouva vzniká přesně v okamžiku doručení akceptu navrhovateli." Mám to tedy chápat tak, že když mi přijde poštou návrh smlouvy (nabídka), já ji podepíšu a pošlu poštou zpět navrhovateli, tak v okamžiku, kdy on ten akcept obdržel, tak vznikla smlouva?

Ohledně uzavření smlouvy se někde píše, že je to to stejné jako vznik smlouvy. V NOZ stojí, že "smlouva je uzavřena okamžikem, kdy přijetí nabídky (akcept) nabývá účinnosti." Je tedy vznik smlouvy a uzavření smlouvy to stejné? (tzn. smlouva je uzavřena v okamžiku doručení akceptu navrhovateli?)

Co se týče účinnosti, té smlouva tedy (dle NOZ) nabývá současně s okamžikem uzavření smlouvy? (tzn. ke vzniku smlouvy, uzavření smlouvy, nabytí účinnosti dojde v ten samý okamžik - doručením akceptu navrhovateli?)

Ohledně platnosti smlouvy jsem četl, že k ní dochází podpisem smlouvy smluvními stranami, a že zpravidla předchází účinnost. To prosím znamená co? Jakože když obdržím návrh smlouvy, tak v okamžiku, kdy ten návrh podepíšu, tak už je smlouva platná (tzn. ještě dřív, než ten akcept poštou dojde navrhovateli)?

A ještě jeden dotaz. Dočetl jsem se, že "nabytím účinnosti jsou veškerá ustanovení smlouvy závazná pro obě smluvní strany (tzn. z nedodržení těchto ustanovení mohou vyplývat sankce)." Jaké právní účinky tedy má to, když je smlouva zatím pouze platná (ještě ne účinná)? Respektive, jak platnost smlouvy zavazuje smluvní strany? V období mezi platností smlouvy a nabytím účinnosti ještě žádné sankce nehrozí?

Děkuji.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené