arrow
profile_image
Bejbiss
od 23. 1. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Ahoj holky, název tématu je asi jasný.. ale proč jsem téma založila:
Letos maturuju na obchodní akademii a jako maturantka se mě samozřejmě týká otázka "co po škole" .. Troufám si říct, že jsem byla mezi prvníma kdo se začal zabývat kam na vejšku nebo vošku.. prostě, co dál. Teď se mi to celkem rozleželo v hlavě..ale stále nemám konečný závěr.. Původní cíl byla ČZU - Provozně ekonomická fakulta obor veřejná správa.. -jelikož tam je prý nejméně matiky s kterou jsem vždy dost válčila. Často jsem i slýchala, že dostat se tam není až tolik věda.. ale na druhou stranu i to že přijímačky jsou i z matiky, což by pro mě byl teď před maturitou docela stres (učení na maturitu plus příprava na přijímačky-s kterýma bych měla asi dost práce). No, takže jsem to zprvu rozsekla tak, že bych se raději rok poctivě zdokonalovala v AJ na jazykové škole s tím, že bych si pak ráda udělala mezinárodní certifikát. Po roce by se vidělo co dál.. Jenže jak se čas zkracuje a od ostatních slýchám jak chtějí tam a tam (i když mi ty jejich představy u některých příjdou i trochu nereálné ).. tak si řikám, abych neudělala prostě chybu, že se nikam nehlásim. Mamka by mě nejradši viděla na jazykovce, že jazyky jsou dnes samozřejmostí a na VŠ bych se trápila s matikou a měla bych stres.. Jestli pak do práce nebo ne, to by se vidělo.. Ovšem vim jak to dneska s prací je, že něco najít neni zrovna hračka.. Tak mě trochu hlodá jestli není obchodní akademie, státní zkouška s psaní všemi deseti na PC a případně mezinárodní certifikát z AJ (plus znalost nj) "moc málo".. Protože až zas tolik nevěřim tomu, že se mi po jazykovce bude chtít jít zas studovat (i když to možný je..). Takže abych to shrnula.. jak to vidíte vy? Případně by mě zajímalo jaké to bylo u vás když jste hledali práci jako absolventi.. po jaké škole a tak. Prostě všechno kolem. Jinak, nepřipadám si hloupá, spíš mi možná chybí dostatečný sebevědomí..

arrow
profile_image
Kikulina
od 28. 9. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Tak záleží na tom, co chceš dělat, podle mne VŠ mít každý nemusí, i bez ní se dá vydělávat pěkně a i s ní vydělávat almužnu.

arrow
profile_image
Spenc
od 23. 6. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Určitě VŠ není nutnost, i bez ní můžeš najít super práci. Já šla na VŠ, ale holky co šly hned pracovat si teď žijou mnohem lépe. Mají vyděláno, vlastní byt....závidím

Považuji to za důležité v mém případě, jsou obory, kde si bez VŠ neškrtneš (farmacie) . Nicméně pokud ti jde o jazyky a studovat bys chtěla, je možnost jít na VŠ a vyjet třeba na erasmus. To mi přijde jako lepší řešení, v jazyku se zdokonalíš určitě lépe než když budeš chodit v ČR do jazykovky a budeš mít vzdělání. Se střední najít práci... nevím, myslím, že i s VŠ je to kolikrát problém. Ja bych do vejšky šla, být tebou

Cituji Spenc: ale holky co šly hned pracovat si teď žijou mnohem lépe

což ale není pravidlem. Taky vidím jako nejvýhodnější a nejpohodlnější možnost nestudovat a dobře se vdát , ale nejsem hloupá a chci mít zajištěn nějaký standard i kdybych byla do konce života sama... proto studuji

arrow
profile_image
Bejbiss
od 23. 1. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji Spenc: Já šla na VŠ, ale holky co šly hned pracovat si teď žijou mnohem lépe. Mají vyděláno, vlastní byt.

to jsem si taky řikala.. Že bych byla vlastně trochu "napřed" navíc případně už s nějakou praxí ale na druhou stranu, neni kam spěchat .. A hlavně, neni to pravidlem..

Cituji Karolinaa: je možnost jít na VŠ a vyjet třeba na erasmus.

Jo, to je možnost.. ovšem nevim, jestli i v mym případě.. Já jsem doma takovej patriot a moc si nedovedu představit že bych někam na delší dobu odjela. Možná to je ještě věkem..nevim.

arrow
0%
0    0
Nebyla hodnocena

To si musíš promyslet sama, kam tě to táhne. Já jsem šla po maturitě pracovat, v červenci 2008 jsem nastoupila a jsem ve firmě pořád a v daleko lepší funkci, která už mě uživí v podstatě kdekoliv, taky jsem se osamostatnila od rodičů a teď si dodělávám dálkově VŠ. Jsem spokojená. Neměnila bych. Neláká mě ani cestovat přes Erasmus jako kamarádi. V tom, že chci jít pracovat jsem měla jasno, naopak mě všichni lámali, ať jdu na školu. Moje rozhodnutí bylo správné, teď s odstupem času, už to můžu posoudit. Kdybych byla na škole, tak nejsem nikde.

arrow
profile_image
hellusha
od 10. 3. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ano, pro mě je to důležité. Vždycky jsem si věřila, že na to mám a byla by škoda to nevyužít. Jinak kdybych neměla VŠ, nemohla bych dělat svoji současnou práci, která mě velice dobře živí. Záleží ale hodně na oboru, u některých je pozdější uplatnění celkem obtížné nebo špatně placené.

určitě bych nechodila na tu jazykovku, je to ztracený čas dle mého.. bratr na to chodil.. když se chceš učit jazyky, odjeď na pár měsíců do ciziny a peněžně tě to vyjde nastejno, ale zkušenosti jsou k nezaplacení.. VŠ je dle mého důležitá a být tebou, začnu hned, než se bude platit školné.. záleží dost, co chceš v životě dělat, je mi jasné, že to teď třeba ještě nevíš, ale prodavačka v mcdonaldu (kam vyžadují maturitu) to asi nebude.. s VŠ přichází víc možností.. důležité je samozřejmě vybrat obor, nejlépe samozřejmě technické obory, ale to asi nebude tvůj šálek čaje, ale i jiných možností je spoustu.. a matiky se neboj, zaplatíš si před přijímačkama pár doučování a bude to v pohodě.. na druhou stranu, jestli se na VŠ nedostaneš nedělala bych z toho vědu, buď to zkusíš za rok znova a mezitím si zkusíš co to je být v pracovním procesu, nebo můžeš právě někam vycestovat třeba jako au.pairka..

ad. jazyky se můžeš učit i při škole, je asi milion kurzů, nejlepší jsou samozřejmě s rodilým mluvčím kde vás je pár, ale to leze do peněz..

arrow
profile_image
Bejbiss
od 23. 1. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na comels: To ti závidim. Tak bych si to taky představovala. Ale bojim že se tak nepovede..

Cituji comels: To si musíš promyslet sama, kam tě to táhne

Jojo.. to vim, že to za mě bohužel nikdo nerozhodně.. Abych pravdu řekla, více mě táhne ta jazykovka, né proto protože chci rok proflákat.. naopak se chci v aj opravdu zdokonalit ale bojim se abych pak nelitovala že jsem už rok mohla studovat..

arrow
0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji Bejbiss: to jsem si taky řikala.. Že bych byla vlastně trochu "napřed" navíc případně už s nějakou praxí ale na druhou stranu, neni kam spěchat

Z mého pohledu je kam spěchat, než doděláš školu máš 25, pak si hledáš práci, začínáš se stavět na vlastní nohy, hledáš bydlení, plánuješ děti - pokud máš chlapa (případně ještě hledáš chlapa), to už máš tak 30. Když jdeš hned do práce, už si můžeš vše pomalu budovat. Je to opravdu o úhlu pohledu a prioritách dané osoby.

arrow
profile_image
Rebarbora
od 28. 4. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

ČZU je podle mě docela v pohodě zvládnutelná škola a rozumná volba. Já tam sice nestudovala, ale mám pár známých, kteří to zvládli aniž by přišli o nervy. Během studia určitě budeš mít dost času i na jazykový kurz nebo brigádu. Můžeš i vyrazit do zahraničí na Erasmus. Já bych to být tebou určitě zkusila - ale s klidem - když to neklapne, půjdeš na rok na jazykovku a nic se neděje.

arrow
profile_image
Bejbiss
od 23. 1. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji MissCukrik: určitě bych nechodila na tu jazykovku, je to ztracený čas dle mého

no.. nejdřív jsem na to měl podobný názor, že tam jdou prostě lidi který na vš nevzali, s tim že ten rok nějak promrhaj.. Ale vybrala jsem si myslim dobrou jazykovku v Praze, která snad má nějakou úroveň..

Cituji MissCukrik: záleží dost, co chceš v životě dělat, je mi jasné, že to teď třeba ještě nevíš, ale prodavačka v mcdonaldu (kam vyžadují maturitu) to asi nebude..

to fakt né, no.. Mě se vždycky líbila práce třeba asistentky v kanceláři.. Tím chci říct že nemířím až někam daleko..ovšem jestli mi na to takový vzdělání stačí.

arrow
profile_image
Bejbiss
od 23. 1. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji Rebarbora: Já bych to být tebou určitě zkusila - ale s klidem - když to neklapne, půjdeš na rok na jazykovku a nic se neděje.

s klidem bych dvakrát podtrhla.. v mém případě !

Cituji comels: Je to opravdu o úhlu pohledu a prioritách dané osoby.

Máš pravdu.. Moje priorita nikdy nebyla mít titul... ale na druhou stanu si říkám, proč já to nezkusit když ostatní do toho jdou..

arrow
profile_image
Rebarbora
od 28. 4. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji Bejbiss: Mě se vždycky líbila práce třeba asistentky v kanceláři.. Tím chci říct že nemířím až někam daleko..ovšem jestli mi na to takový vzdělání stačí.

Na asistentku Ti to určitě stačí. Otázka je, jestli by Ti tahle profese stačila i do budoucna. Každopádně, že máš "jen" maturitu rozhodně neznamená, že Tě časem nepovýší.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy otevřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené