Dobrý večer všem.
Nutně bych potřebovala radu pro kamarádku ve věci předvolání k podání vysvětlení na městský úřad – přestupky. Před 14 dny v sobotu se stalo, že kamarádku fyzicky napadl její opilý manžel v jejím domě, kde společně žijí (bez jakéhokoliv varování nebo předchozí hádky jí při vstupu z toalety do chodby vrazil takovou facku, že se praštila hlavou o zeď a svezla se k zemi). Zavolala policii ČR, ta přijela a pánovi domluvila s tím, že jim oběma doporučila, ať jsou spát. Pan manžel spát nešel a popíjel dál, kamarádka říká, že si vzala prášek od bolesti hlavy, spát jít nemohla, aby dohlédla, že jsou zamčené dveře a nejsou zapnuté žádné spotřebiče. Po asi hodině jí manžel začal bezdůvodně velmi sprostě nadávat (proto, že volala policii), měla strach, že se útok bude opakovat, zavolala opět PČR. Přijeli, kamarádce vynadali, že měla jít spát a ptali se jí, zda něco pila. Řekla, že večer před incidentem byli s manželem na oslavě, kde se zdrželi asi 2 hodiny a vypila cca 3 dl vína. PČR oba vyzvala k provedení dechové zkoušky, pan manžel nadýchal 2,4 promile, kamarádka dechovou zkoušku odmítla, říká, že jí třeštila hlava a byla vystresovaná, tak si asi vůbec neuvědomila, že by se tím odmítnutím mohla dopustit přestupku, policista ji před provedením úkonu o tom vůbec nepoučil. No a situace je taková, že kamarádka dostala předvolání z MěÚ k podání vysvětlení ve věci odmítnutí dechové zkoušky a je podezřelá ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku, musí ke správnímu řízení a hrozí jí pokuta min. 1000 Kč, pan manžel samozřejmě nemá postih žádný. Podotýkám, že kamarádka ani její manžel nikdy v minulosti s PČR žádný problém neměli a s manželem nejsou žádné socky. Prosím všechny, kdo by mohli poradit, jak vypovídat či nevypovídat u přestupkové komise o radu. Ještě jsem zapomněla, kamarádka je těžký astmatik, takže možná dechovou zkoušku mohla odmítnout i z tohoto titulu. Všem děkuji za odpověď.

arrow
profile_image
tucnak.m
od 22. 5. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Radila bych kamarádce podat trestní oznámení na manžela za napadení a zároveň nějakou stížnost na policisty, kteří byli přivolaní po napadení a situaci neřešili a dokonce nezabránili dalšímu slovnímu napadení.
S přestupkovou komisí nemám zkušenost, ale asi by nebylo od věci popsat situaci tak jak se stala.

Reaguji na tucnak.m:
Děkuji za odpověď. Teď hlavně nejde o trestní oznámení, to se časem pořeší nebo nepořeší, on ten pán je nemocný, nějaké další východisko se bude muset hledat. Stížnost na policistu se dá podat kdykoliv, zajímavé mě přijde, že když se opilý pan manžel zmínil o jménu policisty, který pracuje na stejné služebně, zasahující policista obrátil pozornost na napadenou kamarádku. Momentálně jde o to, aby u přestupkového řízení neřekla něco, co by jí v už tak složité situaci ještě nepřitížilo, zkrátka teď je ona ta "podezřelá z přestupku", protože ve stresové situaci odmítla dechovou zkoušku. Sama si neumím představit, že jsem v pozicii napadené, ve svém domě a policie místo toho, aby sjednala nápravu, mě vyzve k dechové zkoušce i poté, co na dotaz přiznám vypití 3 dl vína. Taky by mě zajímalo, zda astma je důvodem k odmítnutí dechové zkoušky. Třeba někdo poradí. Moooc Vám děkuji, že jste odpověděla.

řešila jsem podobnou situaci, řekli mi že nevznikla žádná újma na zdraví (zřejmě jsem měla jít k psychologovi a říct si o papír) ani na majetku a tudíž došlo jen k přestupku. Důkazy žádné, před policií ze mě dotyčný dělal blázna a ve finále to bylo tedy tvrzení proti tvrzení. Nicméně ani po dvou letech to není uzavřené a jsem zvědavá, jak to celé dopadne.

Reaguji na DominikaP:
Moc děkuji za odpověď, kamarádka měla samozřejmě jít neprodleně k lékaři (třeba na pohotovost) a nechat se vyšetřit. Minimálně by měla lékařskou zprávu o tom, že má podlitinu ve tváři a bouli na hlavě (jak se následkem úderu bouhla o zeď), možná měla otřes mozku, to už dnes nikdo nepohodnotí. Pokud by navštívila psychologa, mohla mít zprávu o tom, že utrpěla psychické trauma (což velmi sprosté nadávky, které se zde nedají prezentovat, jsou). Myslím si ,že když se taková věc stane a nemáme s ní zkušenost ani nikoho, kdo by nám ihned poradil, tak je to hodně těžké.

Reaguji na agnesa:
lépe bych to nenapsala...prostě na co není papír, to se nestalo. Já jsem tenkrát měla takový šok, že to poslední co bych chtěla bylo rozebírat to znova s psychologem, stačilo mi to převyprávět na policii a byla jsme zralá na panáka... držím kámošce palce, i když se možná nestane, že pravda zvítězí tak pořád platí, že boží mlýny melou

Reaguji na DominikaP: Děkuji, jako dítě jsem opravu slyšela, že "Boží mlýny melou pomalu, ale jistě" a taky tomu věřím. Je to sice hodně pozitivní, my bychom však potřebovaly poradit velmi rychle, nejlépe do 20.4.2015.

Cituji agnesa: my bychom však potřebovaly poradit velmi rychle

tak snad papír od psychologa by byl nejlepší berličkou, výpovědi kamarádek dotyčné pořád mohou být tvrzení proti tvrzení.
Nicméně, setkala jsem se i s opačným případem kdy exmanželka neustále udávala mého známého za ubližování a ústní výhružky (dle něj nesmysl a já si to myslím taky), a on musel běhat na výslechy a vím, že mu i hrozil nějaký trest. Tak asi vždycky záleží hlavně na tom, jak se na celou věc pohlíží a kdo to řeší.

arrow
profile_image
dadabus
od 26. 9. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji agnesa: kamarádka měla samozřejmě jít neprodleně k lékaři (třeba na pohotovost) a nechat se vyšetřit.

Samozřejmě. Ať se stane cokoliv, ne jen domácí násilí ( pracovní úraz, ... ) - okamžitě je potřeba papír od lékaře ( jestli se bude stěžovat na bolest hlavy, lékař se jí musí zabývat, do hlavy ji nikdo nevidí ) , bez papíru nedokáže nic a tudíž ani na žádné odškodnění a řešení věci nemá nárok.
Ber to i z té druhé strany : kdyby se policajti měli dokola zabývat jen tím, že někde si nějací opilí manželé vynadají do p**í, tak nedělají nic jiného. Navíc, pokud ona sama zavolala policajty, tak je přinejmenším divné, že se ona sama tak bránila dechové zkoušce. Poradila bych nevymlouvat se na astma, zacvaknout pokutu za zbytečný výjezd, nebo co to je, a pro příště být chytřejší ( nejchytřejší by bylo se ožralce zbavit, ale o tom téma není ) .

Reaguji na dadabus: Děkuji za názor.

arrow
profile_image
bonnie90
od 7. 5. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na agnesa: poradila bych právníka, ale pokud kamarádka nechce platit 1000 Kč pokutu nebude chtít platit asi ani právníkovi za konzultaci, tak třeba nějakou poradnu právní na netu zdarma

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy otevřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené