arrow
profile_image
lucienikk
od 7. 8. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ahoj,

chtěla bych poprosit o radu. Je mi 29 let, jsem vdaná, ale děti ještě takové dva roky neplánujeme. Problém je v tom, že už více než rok hledám práci. Jsem zaměstnaná, ale moje současná práce mi nic neříká. Snažím se najít práci, která by mě opravdu bavila, takže odpovídám spíš na malý počet inzerátů, už proto, že uvolnit se na pohovor je pro mne čím dál těžší. Největším problémem ja ale můj věk. Jakoby všichni předpokládali, že dnes nastoupím, zítra otěhotním a pozítří odejdu na mateřskou... 2,5 roku jsem pracovala v Londýně na pozici asitentky, angličtinu ovládám a moc mě baví, mám Bc.z informatického oboru, takže s počítači taky nemám problém, od předchozích zaměstnavatelů mám skvělé reference, ale je mi to všechno na nic, protože mám na čele napsáno "mateřská" a "dvouměsíční výpovědní lhůta". Už jsem tohle dokonce začala v životopise uvádět, včetně platové představy, protože když už mě pozvali na pohovor, bylo to často s nástupem ihned nebo za 2/3 platu. Máte nějakou zkušenost, jak se v tomhle věku s podobným problémem vypořádat, případně které profese nebo firmy/typy firem jsou v mé situaci vhodnější?

Předem moc díky za radu!

arrow
profile_image
Jaanaa22
od 25. 3. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

já myslím, že dneska má problém každý a nemusí mít zrovna tvůj věk. Mně je 23 a byla jsem půl roku v práci, 1,5 roku doma, a ted jsem zase půl roku v práci, jenže brigádně a čeká mě vyhazovat.

arrow
profile_image
Verci
od 13. 2. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Ahoj, a to ti někdo řekl nebo naznačil nebo je to tvůj úsudek?

arrow
profile_image
Natalya
od 16. 8. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Nechci tě nějak zklamat, ale dnes zaměstnavatelé dobře ví, že jim zaměstnankyně může otěhotnět kdykoli ve věku od 20 do 40 let. Takže si nemyslím, že by to bylo nějakým problematickým věkem. Pokud se ale domníváš, že to tak je, tak to prostě zdůrazni na pohovoru, že v nejbližších třech letech se nechystáš mít dítě.

arrow
profile_image
simonie
od 10. 5. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

možná to bude spíš problematické pohlaví..

arrow
profile_image
lucienikk
od 7. 8. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Díky za vaše odpovědi. Mno, popravdě je to spíš můj úsudek, nečekám, že by mi to napřímo řekli... Ale asi máte pravdu, dneska to má těžké každý, jen už jsem z toho strašně unavená. Vím, že je daleko horší práci nemít...

arrow
profile_image
simonie
od 10. 5. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

já to teď řeším s mámou. Je jí 51 a ani nechce hledat práci, protože předem tvrdí, že neni šance v vtomto věku něco najít (kromě prodavačky..)

arrow
profile_image
izzie
od 8. 3. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Ahoj, požadavek na nástup dřív je docela častý a může se stát, že je to jediným důvodem, proč tě potenciální zaměstnavatel nevybere - prostě potřebuje někoho hned a když vezmeš, že bys třeba dala výpověď minulý týden, nový zaměstnavatel na tebe bude čekat 3 měsíce do 1.listopadu... to už je docela dlouhá doba. Samozřejmě jsou pozice, u kterých se vyplatí si na kandidáta počkat, ale zas tolik jich není - pamatuj, že zaměstnavatel nehledá nejlepšího kandidáta, ale nejvhodnějšího - a tam se posuzuje mimo ty odborné znalosti a dovednosti například taky to, jak by člověk sedl do stávajícího týmu, kolik chce peněz, kdy může nastoupit atd. V případě, kdy něco z toho kandidát nesplňuje (a má to velkou prioritu), může se zaměstnavatel přiklonit k někomu, kdo třeba odborně není na tak supr úrovni, ale zase pro něj není problém té úrovně v určitém čase dosáhnout a prozatím může začít v pohodě pracovat.
Co se týče věku - nikdy jsem se s diskriminací tohoto typu nesetkala a to pracuju v oblasti HR víc jak pět let. Kdyby to tak bylo - právě třeba v mém oboru, který je převážně obsazen ženskými (že chlapi nevolají po diskriminaci, že?), pracovaly by v něm nejvíc holky pod 25 a přes 40 a nikde jsem to neviděla... Spíš je to hodnocení některých vlastností, které mohou a nemusejí s věkem souviset - někteří lidé přes 50 mohou být třeba hůře přizpůsobiví, takže je nemůžete nabrat do dynamické zahraniční firmy, kde se každého čtvrt roku implementuje něco nového, hodí se vám spíš do tradiční české, která má takové ty klasické struktury (doufám, že mě za tohle neukamenujete).
Nemůže být problém v typu pozic, které si vybíráš? Pokud chceš třeba změnit obor nebo zaměření, pro potencionáního zaměstnavatele to nemusí být pochopitelné, proč na pozici XY, kde je požadována určitá praxe, reaguje někdo, kdo tu praxi nemá - v tom případě doporučuji uvést to v průvodním dopise (moc se nerozepisovat, mohla by je odradit délka, ale upřesnit, proč o pozici máš zájem).
Co se týče peněz - pamatuj, že v předchozích dvou až třech letech spoustu firem zasáhla "finanční krize", tzn. pokud nesnížili mzdy stávajícím zaměstnancům, dost často je alespoň zmrazili a nové nabírali za nižší mzdu, protože potřebovali šetřit (pokud vůbec nabírali). Ve spoustě firem režim šetření stále trvá. Může to být o tom, že pracuješ pro firmu, která v porovnání s trhem platí své lidi nadprůměrně a co si budeme povídat - v Londýně jsou ty platy taky jinde...
Samozřejmě chápu, že pokud tě nic vyloženě netlačí je změně zaměstnavatele (to už bys byla ve výpovědní lhůtě), nevidíš důvod měnit své nároky, ale zkus zároveň zvážit, že nový zaměstnavatel si prostě vybírá toho "vhodného" a do posuzování toho vstupuje spousta faktorů...
Hledáš práci v Praze?

arrow
profile_image
imoen
od 22. 8. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na lucienikk:
moji rodiče jsou v pozici zaměstnavatele, a že nechtějí mladou holku, je normální. nediv se zaměstnavatelům. my jich takhle přijali, co se zapřísahaly, že děti neplánují, a po třech perných měsících, zaučení...hle, těhotenství. jednu dobu jsme měli na mateřské 4(!) ženy najednou...jen zabíraly místo, dělalo to problémy a neustále se hledaly dočasné pracovní síly po těchto zkušenostech hledají naši spíš starší paní, aspoň po 30cítce. mladou ženu jen v případě naprosté nouze.
je to fakt blbé, ale je to realita.

arrow
profile_image
_debbie
od 25. 8. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

tak tak, tahle situace mě dost štve, ale co těm zaměstnavatelům můžem vyčítat. Je to nespravedlivé, ale zas chápu, že radši vezmou někoho, u koho mají jistotu, že jim vydrží a nebudou do něj zbytečně investovat peníze. Je to děsný, ale nemůžem se divit. Nevedou charitu, ale podnik, který musí vydělávat..asi si nechám od doktorky napsat papír na neplodnost
Zákon v tomhle ženy chrání, ale vždy se to dá v pohodě obejít. Všimla jsem si, že v hodně inzerátech píší, že hledají pouze muže, jsou schopni si vymyslet, že jejich práce má vysoké nároky na fyzickou zdatnost (i když nemá) atd atd.

arrow
profile_image
lucienikk
od 7. 8. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Díky za další příspěvky!

To imoen: máš naprostou pravdu, já to chápu i z té druhé stránky, jen se mě teď bohužel týká ta první...

To _debbie: souhlasím. Dobrý nápad s tím papírem, chicht. Mateřská by měla být totálně příjemné období v našem životě, ale upřímně se jí zatím akorát po všech stránkách děsím...taky dobrá antikoncepce

To izzie: Moc děkuju za tak obsáhlou odpověď a spoustu užitečných informací. Ano, hledám práci v Praze. Řekla bych, že s tou výpovědní lhůtou je to asi v mém případě opravdu tak. Sice vždycky naznačuju, že by mohla být v případě dohody se zaměstnavatelem kratší (v což opravdu věřím), ale i tak to moc nezabírá. Neže by mě nechtěli nikde, ale (to je další bod, kde máš pravdu), dělám v kariéře trochu krok bokem a snažím se zároveň nejít finančně moc dolů. Samozřejmě nečekám, že budu vydělávat tolik, co v Londýně, to vůbec ne, ale i tak se teď asi mám relativně dobře. Je to špatná souhra podmínek - neflexibilní nástup, finanční nároky a ještě ten věk..., já vím. Mám bohužel potřebu najít si místo, kde budu mít pocit, že jsem nějakým způsobem užitečná, což je ještě takové moje prokletí navíc. Asi mi nezbývá nic, než to prostě dál zkoušet a doufat, že to jednou vyjde...bohužel nejsem náturou ani podmínkami v situaci, kdy bych se po hlavě vrhla do té výpovědní lhůty, i když věřím, že by to pomohlo.

P.S. Je to hrozně strohé, ale jsem tu nová a nemám povolení používat smajlíky, normálně jich mám tak 5 v každém odstavci, teď si připadám jak bez ruky...

arrow
profile_image
karamelka
od 16. 2. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

A pak máš zase malé děti a opět jsi pro zaměstnavatele nepoužitelná. To si nevybereš.

arrow
profile_image
janininka
od 23. 3. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ahoj já hledám práci už půl roku a jsem úplně zoufalá, protože jsem napsala, předala a poslala už na stovku životopisů.Volala a osobně kontaktovala, ale také jsem životopis dávala jako 25 zájemkyně.Jsem s dcerou 15 let sama a bydlím v bytě na sídliště a poplatky něco stojí, takže po zaplacení mi skoro nic nezbývá a práce v nedohlednu.A víte co mi nabídli? Majitel pražské restaurace mě plácl přes zadek se slovy, že jsem kočka a mé velké rty dokáží vydělat pěkné peníze.Pak mi na internetu nabízeli podobné práce prostituce atd.Na úřadu práce jsem to slečně oznámila, že jsem úplně vyřízená co se dějea práci nutně potřebuji.Pokrčila rameny, že musím vydržet, že určitě něco najdu.Je mi skoro 37, ale už fakt nevím kde hledat dál já už totiž hledám cokoliv jen né prostituci apod.

Kamarádka (29 let) mi vyprávěla, že občas na ní na pohovorech vyzvídají až dotěrným způsobem, jestli neplánuje děti, že má už věk a jestli je jako nechce... To mi přijde hrozný. A na pohovoru jsem se jednou dala do řeči s holkou (27 let), který to i přímo řekli, že mají obavy přijmout někoho v tomto věku... právě kvůli možnému plánování rodiny.
Reaguji na lucienikk:
Neznám podrobně Tvou situaci, ale myslím, že fakt může být dost znevýhodňující spíš to, že jsi ještě ani nedala výpověď ve své současné práci, čili ještě by Tě čekala nějaká výpovědní lhůta...

arrow
Neprodává v Bazaru

VIP

není to o věku, ale o lidech

z pozice toho, kdo zaměstnává - nejsme Praha, jsme malé okresní město - a i když je to třeba pozice dělnická - tak hodně dáme na doporučení, bo když kolikrát vidíš, kdo se ti hlásí, tak jsi z toho spíš zoufalá, takže u nás až tak na věku opravdu moc nezáleží - máme mladé, máme starší, bereme i absoloventy - a to jako záskok za mateřskou - mladí si naberou praxi
otázka je ohledně platového ohodnocení - i když si je každý zaměstnavatel vědom toho, že byt, jídlo, domácnost něco stojí, tak i tak hodně šahá na úspory a jak bylo psáno - novým zaměstnancům mrazí mzdy a pravda je i taková, že nejen to doporučení, dojem, zkušenosti, praxe je jedním z rozhodujích faktorů, ale i ten požadavek na plat hraje docela podstatnou roli
zase, pokud někdo dává výpověď a opravdu o něj stojíme, tak si počkáme

z pozice toho, kdo zaměstnání hledá - je to těžké - bo jak bylo psáno výše, takže pokud někde jsem zaměstnaná, vážím si toho, a pokud chci měnit, vím, že když budu mít nějaké stanvené cíle, co chci za práci vzít, budu muset na ní počkat, bo konkurence je vysoká a kolem mě jsou pro zaměstnavatele výhodnější uchazeči

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené