arrow
profile_image
lenka_m1
od 27. 6. 2014
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ráda bych se zeptala, v jakých případech podepisuju prohlášení k dani a v jakých daňové přiznání. Jsem na úřadě práce, mám dvě brigády - jednu na DPČ, jednu DPP. Prohlášení jsem tedy podepsala u jednoho zaměstnavatele. Nevím, jestli ale i musím podat daňové přiznání a za jakých podmínek se podává... Momentálně sice chodím po brigádách, ale budu ráda, když mi situaci osvětlíte i v případě HPP. Díky

arrow
profile_image
Barcza
od 1. 9. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ahoj, nejsem mzdová účetní, tak ti možná ještě někdo poradí lépe, ale pokud si pamatuji dobře, tak je to takto:
1) Z DPČ se platí zálohová daň při výdělku v jakékoli výši, tj. veškeré příjmy vyúčtuješ v daňovém přiznání.
2) Z DPP se při výdělku nižším než 10 tis. odvede srážková daň, nově (v přiznání za r. 2014) ji ale můžeš také vyčíslit na daňovém přiznání a uplatnit si tak slevu. Pokud ji neuvedeš v přiznání, daň se nevrací a považuje se za vypořádanou.
3) Prohlášení poplatníka je vlastně daňové přiznání Pokud ho podepíšeš v průběhu roku u zaměstnavatele, může ti mzdová účtárna snížit vypočtenou daň ze mzdy o poměrnou část slevy na poplatníka, kterou máš v každém případě cca 24 tis. na rok. Pokud ti slevu započítávat nebudou, celou slevu si uplatníš až na daňovém přiznání (březen následujícího roku) a tím pádem ti tuto částku, případně další slevy (studium), pravděpodobně celou vrátí fin. úřad.
4) Daňové přiznání ti může sestavit a podat mzdovka u zaměstnavatele, ale záleží na domluvě. Pokud máš například více typů příjmů, tak třeba u nás ve firmě řeknou, že nee. Pokud přiznáváme pouze příjem ze zaměstnání (klidně i od více zaměstnavatelů v průběhu roku), tak ok. Toto se obvykle řeší do 15.2. po skončení roku, musíš dodat všechny podklady k přiznání - potvrzení o příjmech a odvedených zálohách, potvrzení o studiu, pokud chceš uplatnit slevu atd...
5) Pro HPP to platí obdobně jako pro DPČ, tj. vypočte se zálohová daň, která se po skončení roku vyúčtuje, tj. v přiznání se uvede, kolik vychází daň za celý rok, kolik jsi odvedla na zálohách a vypočítá se doplatek/přeplatek na dani.

arrow
profile_image
pajulee
od 4. 1. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na lenka_m1: pokud ti běží dvě zaměstnání (brigády) souběžně...musíš podat ty sama danové přiznání. Ve firmě ti ho nemůžou udělat, jen v případě že by jsi měla v daném roce více zaměstnání jdoucí po sobě tak můžeš požádat posledního zaměstnavatele, at za tebe podá danové přiznání.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené