Ahojky holky, potřebovala bych poradit. Teď jsem začala psát absolventskou práci, a chtěla bych se zeptat. Když něco opisuji z knížky, tak musím to nějak dávat do uvozovek že to je citace, nebo jakpak? já dala pod to opsané vždy jen třeba do závorky 2 takto (2) a pak ve vysvětlivkách mám že 2 je ta a ta kniha..A vadí když mám téměř vše opisované z knih, ale doložené a popsané, nebo mám raději nějak ty věty pozměnit a psát to vlastními slovy? Jak to píšete vy? Jsem na VOŠ.
Moc děkuji za odpovědi a snad pochopíte co mám na mysli, přijde mi že jsem to napsala tak chaoticky..

Ty jsi nepsala bakalářku?

arrow
profile_image
Miska86
od 1. 3. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na bucinek07:
Když je na VOŠ, tak bakalářku asi ne.. Ale nějakou seminárku vám snad za ty dva roky zadali, ne? Jinak každá škola může mít své citační normy (zkus po dvou letech na škole zjistit, jestli něco takového máte) nebo pak obecně platné jsou normy ISO 690 a ISO 690-2.

Cituji Miska86: Když je VOŠ, tak bakalářku asi ne.

Aha, tak já to brala, že když diplomka, tak psala předtím bakalářku...

arrow
profile_image
Pucmelinka
od 18. 1. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Já jsem psala vlastními slovy a stejně jsem za to dala citaci, protože jsem ty data odněkud čerpala...

arrow
profile_image
Estheer
od 27. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Zrovna včera jsem odevzdávala diplomku Úplně stačí, když dáš za citovaný odstavec, větu číslo v závorce, které odkazuje do seznamu literatury na zdroj, žádné uvozovky nejsou potřeba. Záleží taky na tom, na jaké jsi škole, ale u nás (VUT FAST alias stavárna ) nám říkají, že nemáme nic vymýšlet, když už to bylo vymyšleno, tj. prostě to z té knihy opsat. Aby to nebylo tak jednoduché, chtějí po nás hodně zahraničních zdrojů, takže překládat, překládat....
Něco jiného je, když máš praktickou práci, tam pak samozřejmě výsledky popisuješ svými slovy...

arrow
profile_image
chobotka mojeid
od 4. 1. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

u seminárek jsem ve wordu dělala citace tak, jak to tam mají nastaveno (za pasáž textu se vloží autor a rok vydání publikace např. Novák, 2008 popřípadě ještě číslo stránky)... nebo to můžeš dělat tou formou odkazů na konci stránky, každopádně je jedno, jestli opíšeš celé věty nebo to přepíšeš, vždy musíš uvést zdroj

arrow
profile_image
Miska86
od 1. 3. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji monickaaa90: A vadí když mám téměř vše opisované z knih, ale doložené a popsané, nebo mám raději nějak ty věty pozměnit a psát to vlastními slovy?

Pakliže uvedeš zdroje, není taková práce plagiát, ale kompilát nebo slepenec.. Hodnota takové práce je mizivá.. U teoretické části práce je logické, že budeš vycházet z jiných autorů, u praktické části by bylo zahodno použít i vlastní myšlenky.. Nevím, co máš za obor, u některých toto jde stěží, to je jasné..

Jinak

Cituji monickaaa90: věty pozměnit a psát to vlastními slovy

I u tohoto musíš uvést autora, jedná se o nepřímou citaci, ale stále myšlenek někoho jiného než tebe..

Cituji Estheer: Úplně stačí, když dáš za citovaný odstavec, větu číslo v závorce, které odkazuje do seznamu literatury na zdroj, žádné uvozovky nejsou potřeba.

Tak my třeba musíme mít v závorce rok a jméno autora. Takže bych se asi zeptala na škole, případně vedoucího práce.

arrow
profile_image
Miska86
od 1. 3. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na bucinek07:
Oni tomu asi říkají diplomka, už jsem se setkala i s tím, že někdo mluvil o bakalářce jako o diplomce.. Aby v tom nebyl moc velký terminologický zmatek, že

arrow
profile_image
Miska86
od 1. 3. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Citační normy, resp. konečná podoba toho, jak má citace vypadat v textu a následně v seznamu literatury se může lišit (někde se píše dílo kurzívou, někde se za rok vydání dává částka, někde tečka - víte, co myslím).. Takže nejlepší opravdu bude, když si monickaaa zjistí, jak to vlastně na škole mají.. Pokud mají vlastní citační normy, je potřeba je dodržet kvůli formálním požadavkům na odevzdání práce.. Jinak některé školy to mají tak, že jako své normy převzaly výše zníněné ISO 690 a ISO 690-2, je třeba si to ale pozjišťovat..

Reaguji na Miska86:
To je těžké, no. My se třeba zapisujeme k "obhajobě bakalářské diplomové práce" a během studia se setkáváme se zkratkou BDP, takže asi na tom něco bude... Ale chápu, že magistři by se mohli cítit dotčení

Holky asi jsem to napsala špatně, píši Absolventskou práci na Voš, já právě moc neumím formulovat věty většinou mi pak z toho vznikají nesmysly, proto téměř vše opisuji, z internetu vůbec nečerpám, jen z knih a hned za to píši to číslo. Jen nevím jestli to např. dáváte do uvozovek to co opisujete, nebo ne.
Jinak moc děkuji za příspěvky...

arrow
profile_image
Miska86
od 1. 3. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na jiiira:
Necítím se dotčená (jsem na NMgr. ), je to obecný problém, jen by se mohlo nějak sjednotit.. Ono rozdělení na bakalářské dipl. práce a magisterské dipl. práce má taky svoji logiku, o tom žádná

Já jsem na oboru diplomovaná sestra, a téma mám ošetřovatelská péče u Diabetika. Takže mám práci teoreticko praktickou, nejprve teorie, jak říkám, téměř vše opisuji a pak praktická, tak tam budu mít své poznatky z doby praxe..

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené