arrow
profile_image
mariluca
od 29. 5. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ahoj, potřebovala bych poradit ve dvou věcech. Chci začít podnikat. Zboží si nechávám vyrobit u jedné firmy a na konci jara bych už mohla vše rozjet. Zajímalo by mne, co vše je potřeba abych se mohla nechat registrovat logo a značku, kolik to stojí a jak dlouho to vlastně trvá. V jedné diskuzi jsem se dočetla že to trvalo až rok, což se mi zdá divné. Nerada bych aby mé nápady začal někdo kopírovat třeba pod mou značkou. Dále bych potřebovala poradit jakým způsobem si můžu ošetřit výrobce, aby nezačal výrobky stejného tipu vyrábět i pro někoho jiného? Věřím že se toho někdo kdo má více peněz hned chytne až s tím vylezu na veřejnost a potřebuju se nějakým způsobem chránit. Děkui za vaše zkušeneosti.

arrow
profile_image
Marjánka
od 27. 12. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ochrannou známku ( písmeno "r" v kroužku) si můžeš zaregistrovat na úřadu průmyslového vlastnictví ( najdeš na google). Záleží, co si chceš registrovat- logo, slovní název nějakého výrobku, nebo něco z duševního vlastnictví... Já jsem registrovala logo ve kterém mám i název firmy. Doporučuju si nechat logo zeregistrovat v černobílé verzi ( i když je barevné)- v tom případě máš chráněné všechny barevné kombinace. Stálo mě to 9000, platí to 10 let. Ale pozor, 9000 to stojí jen pokud registruješ v rámci ČR. Pokud bys chtěla registrovat v celé EU, nebo celosvětově, stojí to desetitisíce i statisíce. Úplně nejlepší je, když touto registrací pověříš nějakého právníka ( 9000 mě to stálo i včetně poplatku právníkoví- pokud si dobře vzpomínám...). Jinak nevím, co chceš vyrábět, ale můžu Ti říct, že výrobce si nijak neposichruješ...Zadáš mu výrobu ( samozřejmě je nutno sepsat s ním smlouvu, která bude platná po celou dobu spolupráce), a i když mu vlastně předáš svoji "recepturu" ( nebo jakýkoliv svůj nápad), tak ti nikdo nezaručí, že to nezačne vyrábět taky, byť s malou obměnou tak, aby to nebylo napadnutelné...Tak že recepturu např. na "převratnou leštěnku na auto" ti může "čmajznout" tak, že tam malinko pozmění v receptuře složení- nějakou nevýznamnou složku ( třeba parfemaci) a už je to jiný výrobek a ty nic nenaděláš...pokud se to týká třeba výroby matrace do postele, tak může také něco málo změnit ( ale výslededný výrobek bude takřka totožný) a ty nic nenaděláš....navíc takový výrobce má většinou větší zkušenosti a konexe, tak že si to vyrobí sám a ihned to dá do distribuce, protože má spoustu soušasných odběratelů, které když osloví jedním e-mailem, tak tě předběhne...a navíc takové firmy mají peníze na větší reklamu....je to riziko, ale risk je zisk...alespoň se to říká.. Nevím, co chceš registrovat, a co to je....ale dá se to ošetřit třeba patentem nebo průmyslovým vzorem, ale to je zase cenově někde jinde...prostě záleží, co to je....a dávej pozor, stačí, když výrobci s nadšením prozradíš svůj nápad a může se stát, že než se "rozkýveš", tak výrobce už to bude mít na trhu v oběhu a tebe pošle do háje...

arrow
profile_image
Kikulina
od 28. 9. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Kontaktuj profesionála v oboru, který se tím živí, jsou to "patentoví zástupci", registrovaní v komoře patentových zástupců (google). Je fakt, že nejsou levní, ale předejdeš nutnosti případného opravného podání, špatného podání celkově a tak. Základní informace o poplatcích a podmínkách najdeš na stránkách upv.cz v patřičné sekci. Registrace ochranné známky není proces na pár dnů, jsou tam určité zákonné lhůty, které se musí dodržet a lidí, kteří to na úřadě dělají není dost a víc jich nebude, protože úředníci se přece mají propouštět na ne nabírat noví (ironie), mají práce tolik, že kdyby teď přestalo cokoli nového chodit, tak mají minimálně ještě tak rok co dělat.
Pokud chceš ale chránit výrobek, nebo způsob, kterým se vyrábí, tak to není na ochrannou známku, ale na jiné instituty průmyslově právní ochrany a to buď průmyslový vzor, užitný vzor, nebo patent, to ti poradí ten zástupce, co vlastně potřebuješ chránit. Od toho se taky budou odvíjet náklady, samotné poplatky na úřadě jsou v některých případech takřka banální.

arrow
profile_image
mariluca
od 29. 5. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Když to zjednoduším, asi chápeš že konkrétní být nemůžu, tak je to v oblasti textilním .No výrobce, mi sám řekl ,že se to nedělá aby to dělal pro mě a pak až to někdo okouká tak to udělá i pro něho. Ale víme své že prachy dělají koláče a já jsem finančně dost omezená. Pokud to začne vyrábět sám za sebe tak je to pro mne dost blbý, ale snad ne. Ale mohl by, to co dělá pro mě dělá poprvé a to je na trhu již dvacet let. Pořád mě to vrtalo hlavou ,ale bez rizika bych to uskutečnit nemohla.Vlastně mohla ,ale na výrobu nemám stroje.-) Jen můžu doufat. Registrovet chci celý název i logo co k tomu bude patřit. Jako třeba adidas + ten jejich list(logo).... děkuji za radu v černobílé, to by mne nenapadlo. Výrobek sám o sobe registrovat nemohu, už ho vynalezli dávno a vím že stačí pozměnit rozměry a je z toho něco jiného. Právě, četla jsem o firmě little rock star - češky, a psali že jsou ted u soudu protože nějaká španělská firma začala dělat stejný výrobky s obdobnýma nápisama. Ty nejspíš byli registrovány v nejen v čr ,ale na to nemám já finance. Ještě se tě zeptám, registrovat mohu až po tom co budu mít živnosták nebo i před tím?

arrow
profile_image
Kikulina
od 28. 9. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Radím ti dobře a jdi za patentovým zástupcem, co má zkoušky i na známky (nejen na známky, ti, co mají licenci na víc oborů mají větší přehled), z toho, co píšeš úplně moc nechápu, o co ti jde. Ochrannou známku může mít samozřejmě i fyzická osoba. Po založení firmy se ta známka (i další instituty průmyslových práv) převedou na firmu a jsou pak součásní jejího nehmotného vlastnictví.

arrow
profile_image
mariluca
od 29. 5. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Poptám se na to, už ted na to koukám na netu o co jde. Zeptám se na to i známého co je právník, ten mi snad někoho doporučí.
Nejsem právnická osoba, zatím jsem jen člověk bez práce co si nechává v malém množství cosi vyrobit, ale je to poměrně originální věc, a tak se chci nějakým způsobem ochránit, abych neskončila kvůli konkurenci dřív než jsem začala.

arrow
profile_image
Kikulina
od 28. 9. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji mariluca: . Zeptám se na to i známého co je právník

Obyčejný právník obvykle nemá páru, o co jde, pokud ti poradí tak nejspíš najít si komoru patentových zástupců, pokud vůbec ví, že něco takového existuje. To není nedůvěra v právníky, to je znalost stavu věcí, taky mám několik kamarádů právníků a ti sami přiznávají, že když se tomu nevěnují, tak měli na škole jednu dvě přednášky a tím to hasne.
Najdi si v googlu komoru patentových zástupců, tam máš jejich seznam, najdi si někoho samostatného, velké patentové kanceláře jsou drahé.

arrow
profile_image
mariluca
od 29. 5. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

kouknu na to! děkuju za radu! je ještě něco na co si vzpomenete co bych si měla připravit a na co si dát pozor? co je výhodnější, co je k ničemu, a jiné triky?

arrow
profile_image
Marjánka
od 27. 12. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ano, děvčata mají pravdu...nedělá to právník, ale patentový zástupce ( taky mi to dělal, já jsem se spletla). Na googlu je jich hodně, nejlépe když si vybereš nějakého poblíž tvého bydliště a domluv si s ním schůzku. On sám zjistí, jestli to, co chceš registrovat už někdo nemá...Za schůzku nic nedáš ( předpokládám) a on ti sám řekne, co všechno k tomu bude od tebe potřebovat a kolik tě to bude stát. Registrovat to klidně můžeš jako fyzická osoba a buďto to pak převedeš na firmu ( aby sis to mohla dát do nákladů), nebo to necháš pořád napsané na sebe..má to výhodu, že kdybys si pak založila s.r.o. a přibrala si k tomu nějakého společníka, tak známka bude pořád tvoje a nebudeš muset dál nic řešit, kdyby ses se společníkem rozešla. Tak že v první řadě nakontaktuj nějakého patentového zástupce a ten ti řekne co a jak....

arrow
profile_image
mariluca
od 29. 5. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

aha, tak to jo! ty jo to je rada nad zlato, fakt!! Už mám asi vybranou ze žďáru n. sázavou. vypadá to dobře. Ještě to projdu důkladněji! Těd musím letet ale kdyz si na něco ještě vzpomenete tak prosím pište. Děkuji.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené