Za minulý rok jsme dopláceli za plyn (topení, vaření) - 2 bytové jednotky 15 tisíc, měsíční zálohu platíme 5 tis, tzn. finanční prostředky vynaložené za rok za plyn 75 tis. Kč, což je neskutečná pálka. Chtěla jsem se zeptat, jakým způsobem doma topíte plynem, zda-li ho např. občas vypnete a nebo je nastavená určitá teplota na kterou topíte po celou zimní sezónu apod.. Děkuji za Váš čas a radu.

arrow
profile_image
Horlyei
od 17. 6. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

My máme doma dva, někdy topíme dřevem ale většinou plynem a máme nastavené hodiny od kdy do kdy se topí. Stejně tu je zima takže já si přitápím v jedné místnosti malými kamínky:/

arrow
profile_image
ladyve
od 9. 1. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Máme taky plyn (voda,vaření,topení) a platíme okolo 60 000 - 65 000 tis. za rok. Máme teď druhým rokem nový kotel, dřív jsme platili tak o cca 10 - 12 tis. více. Nemáme nic nastavené, prostě když přijdeme domů, tak to nastavíme na 23 st. a je to. Když odcházíme, samozřejmě topení vypínáme. Dům máme zateplený, ale i když máme plastová okna, hrozně nám okolo nich fičí, tam tedy vidím nějaký ten únik. Nějak jsme se s tou pálkou smířili, lepší to asi nebude.

Reaguji na sikorkar:
U domu je nejdůležitější zateplit strop! Stačilo,když jsme na celou půdu položili skelnou vatu a rázem se zvedla teplota o 3 stupně. Máme i zateplený dům, ale ta půda dělá fakt hodně.
Jinak my máme taky plyn (topení, voda, plynový sporák) a platíme 20 tisíc ročně za dvě bytové jednotky.
Topíme 2 hodiny denně - máme podlahové topení - a v mrazech 4 hodiny. Večer přitápíme krbem, ale když je slunečno, tak ani není potřeba. Je tu přes den stálá teplota 23-24 stupňů a v noci 22.

arrow
profile_image
Veselka10
od 20. 12. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na sikorkar: Sice netopíme plynem, ale princip je stejný.....topení nikdy nevypínáme, ale topíme stále.
Když se topení vypíná, jen dochází k chladnutí domu a pak je energeticky náročnější jej najednou vytopit na požadovanou teplotu.
Efektivnější je po dobu nepřítomnosti přiměřeně teplotu snížit.
Samozřejmě, že nejlepší je mít kvalitně zatepleno. To může znamenat rozdíl v teplotě před a po i 5stupňů, což je už na topení hodně znát, když není nutné topit na vyšší výkon.

arrow
profile_image
Veselka10
od 20. 12. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na True: Když se máme bavit o účinném a kvalitním zateplení tak jde samozřejmě nejen o obvodové zdi, ale i strop a podlahu.
Jestli si někdo myslí, že zateplení = obvodové zdi, tak je to samozřejmě pitomost a nedá se bavit o zateplení. Jen o jakémsi částečném.

Na zateplení se chystám příští rok, doufám, že to co do toho vrazíme tak se nám za pár ket vrátí jako úspora topení. Reaguji na Horlyei: Taky se mi vytápění plynem nezdá efektivní, dřevo je prostě dřevo a uhlí taky. Reaguji na ladyve: Okna máme taky plastová a poslední dobou se mi taky zdá, že profukují každým rokem více a více.

arrow
profile_image
Didli
od 8. 5. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji Veselka10: Když se topení vypíná, jen dochází k chladnutí domu a pak je energeticky náročnější jej najednou vytopit na požadovanou teplotu.

toto se dá praktikovat tak u starých domů, u novostaveb se nemusí topit non-stop právě proto, že dům drží teplotu díky izolaci.

Obecně-starší dům, bez izolaci-doporučuje se temperovat třeba na nějakých 18st. topit pak dle potřeby.

Novostavby většinou tuto teplotu kolem 19st i vyšší v pohodě udrží i při vypnutém topení.

Dále záleží na druhu kotle-kondenzační kotle jsou nejúspornější, ale vyžadují větší radiátory, kotel je dražší, ale pokud je topení navržené správně, prvotní investice se brzy vrátí. Obecně je nejvyšší spotřeba plnu při rozjezdu-takže záleží na startovací teplotě a na požadované teplotě. U klasického kotle-čím větší rozdíl těchto teplot-tím vyšší spotřeba. Jakmile kotel "dotopí", vypne a pokud klesne teplota, zase startuje naplno. Kondenzační kotel funguje jinak, postupně dotápí, rychle jede jen opravdu krátkou dobu ze začátku, využívá kondenzátu a tím se snižuje spotřeba plynu.

Obecně-záclony a předměty od topení, může se dát za topení izolační alobal-nevím, jak se to odborné nazývá, ale odráží to teplo dovniř a netopí se "do stěny""

Pak se dá taky výrazně uspořit změnou dodavatele.

Nejlepší varianta topení je asi dřevo+ příp. přitápět plynem.

Taky záleží na kolik st. topíte, každý stupeň navíc je myslím 10% celkových nákladů. A jestli topíte jen 2 hodiny, co přijdete večer z práce, nebo je celá rodina celý den doma-mateřská a pod.

Jinam máme dům cca 120m, novostabu, kondenzační kotel, soláry na TUV, velké prosklenné plochy, přez které se i v zimě od sluníčka krásně "vytopí" celý dům. Měsíčně platíme necelých 1.200,-Kč, loni jsme změnili dodavatele plynu, přidali jsme k němu i elektřinu a spočítali nám, že by jsme s nimi měli letos uspořit cca 3-4tis.

arrow
profile_image
Veselka10
od 20. 12. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Didli: Novostavby většinou

To většinou, je celkem podstatné. I když já bych ze zkušenosti napsala spíš u některých.

arrow
profile_image
Didli
od 8. 5. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji Veselka10: To většinou, je

já teda neznám nikoho, kdo by neměl novostavbu zateplenou, pořádná plastová okna a téměř všichni si dali záležet na orientaci domu, takže my jsme spíš ta vyjímka, když nám tu přez den bez topení klesne na 18,5st. Většina lidí, co znám a bydlí v novostavbě, tak jim teplota v zimě bez zaplého topení neklesně pod těch cca 20st.
Pokud někomu v zateplené novostavbě klesá teplota bez topení na 17st a méně, tak je někde něco špatně.

arrow
profile_image
Veselka10
od 20. 12. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Didli: Pokud někomu v zateplené novostavbě klesá teplota bez topení na 17st a méně, tak je někde něco špatně.

S tím se dá řícž, že souhlasím, ale nedá se to tak obecně stejně říct, protože prostě ne každá novostavba je zateplená a i ty zateplené ne všechny správně, což se ostatně týká i starších domů.
Trend zateplování novostaveb tu je, o tom není sporu, ale absolutní pravidlo to není.

arrow
profile_image
dzenda
od 20. 12. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

Také jsem neustále doplácel nehorázné sumy za plyn, pomohlo mi až pořádné zateplení a nakonec jsem si pořídil ještě krb a v nejtužších mrazech (letos moc ne) topím dřevem. je to sice otrava chodit přikládat ale to teplo je nesrovnatelné.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy otevřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené